Maaşı İkinci Gün Bitenler İçin Pek Hesaplı Öneriler

Buradasınız

Yaşa 04 Nisan 2016

Büyükşehirlerde orta düzey maaşlarla yaşamaya çalışmak zor zanaat. Sürekli artan hayat pahalılığı karşısında pratik ve ucuz çözümler geliştirmek ve gelir-gider dengesini bulmak adına bazı mucizeler yaratmak zorunda olanlarımız için birkaç öneri dinlemek isterseniz, buyurun efendim, sizi aşağı satırlara alalım.

Ucuza Alacak Kadar Zengin Değiliz

İngilizlerin bu meşhur atasözünü hiç duymuş muydunuz? Bu güzel söz, hesaplı alışverişin nasıl olması gerektiğini tam olarak anlatıyor. Ürünün en ucuzuna yönelirseniz, mesela bir tişörtün en ucuzunu alırsanız; ilk yıkamada, hadi biraz daha pozitif olalım, ikinci yıkamada tişörtün yıprandığını fark edersiniz çoğunlukla. Araştırmanızı yapıp, belki o kadar ucuz olmayan ama kaliteli ham maddelerin kullanıldığı bir tişört alırsanız; onu yıllarca kullanabilirsiniz. Kalitesiz tişörtlere hayatınız boyunca harcayacağınız paralardan da tasarruf etmiş olursunuz. Elbette tişört sadece bir örnek, bunu alışverişin temel mantığı olarak düşünebilirsiniz.

İkinci El, Hem Dünya Hem de Bütçen İçin 

Tüketim çılgınlığının dünyamıza zarar verdiğini, onun ömrünü kısalttığını yıllardır bilim adamları bize anlatabilmek için kendilerini yıpratıyorlar. Son dönemlerde ikinci el ve geri dönüşüm bilincinin gelişmesi sayesinde artık maddeler sorununu biraz çözmeye başlamış olsak da, çabalarımız hâlâ yeterli değil.

Mümkün olduğunca geri dönüşümü olan ürünleri tüketin ve ikinci el eşyalar alın. Üstelik ikinci el olanlar, her zaman daha hesaplı olurlar.

Pardon, Buralarda Bir İndirim Gördünüz mü?

İnternette size çevrenizdeki indirim kampanyalarını bildiren birçok platform var. Yani teknoloji sayesinde artık indirimlerin peşinde şehri yeniden keşfetmek zorunda değiliz. Sadece o tür sitelere üye olun, hangi indirim nerede hemen öğrenin.

Toplu Taşıma Çileli Olabilir ama Hesaplıdır

Büyükşehir insanları olarak trafikten sürekli şikâyet ederiz ama gene de en kısa mesafe için bile kişisel araçlarımızı kullanırız. Benzin pahalı ve çevre için zararlı. Her ne kadar toplu taşıma araçları da zarar verici gazlar ortaya çıkaran yakıtlar kullanıyor olsalar da, 50 kişinin tek bir aracı kullanmasıyla her birinin ayrı aracı kullanması arasında büyük fark var.

Maaşların Kurtarıcısı: Pazarlar

Pazarlar, ürünleri en uygun fiyatlara bulabileceğiniz yerlerdir. Gitmeye üşenmeyin, kalabalıktan korkmayın. Haftalık olarak pazar alışverişine çıkın. Eğer şimdiye kadar yapmadıysanız, maaşınıza sıkı bir zam yapılmış gibi olacak, fark edeceksiniz.

Hesabını Bilen İnsanlar Geleceği Düşünürler

Her ay kenara atabileceğiniz küçük bir miktar parayla geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz. Kenara atmakta zorlanıyor musunuz? O zaman kendinizi Cigna’nın Kolay Emeklilik Planı’na bırakın, o sizin için biriktirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.