Yeni Kültür-Sanat Etkinliği, Sesli Kitaplar

Buradasınız

Yaşa 29 Haziran 2021

sesli, kitap, sesli kitap, adam

Hayatımız her geçen gün hızlanıp dijitalleşirken günlük yaşamın bir parçası olan öğeler de yeni zamana ayak uydurmaya devam ediyor. Bu değişimin hayatlarımıza soktuğu kavramlardan biri de sesli kitaplar. Aslında tarihleri çok eskilere dayanan ve ilk olarak görme engelliler için hazırlanan bu kitaplar, özellikle her şeyin çok hızlı akmaya başladığı ve birçok şeye vakit bulamamaya başladığımız son 10-15 yılda popülerliliğini artırmaya başladı. Kültür-sanatın yeni ve dijital hali olan sesli kitaplar hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Sesli kitap nedir?

sesli, kitap, sesli kitap, kulaklık

Sesli kitapların tarihi aslında sanıldığı kadar yakın değil. İlk örneklerine 1930’lı yıllarda rastlanan bu kitaplar, öncelikle görme engelliler için hazırlanmış ve hastanelerde kullanılmaya başlanmış. Zamanla farklı kullanım alanları da keşfedilmiş ve önceleri okullarda öğrencilere yönelik, ardından da özellikle yabancı dil öğretiminde bir yöntem olarak tercih edilmiş. Bir kitabın, bir anlatıcı tarafından uygun ve izole bir ortamda sesli olarak okunması ve kaydedilmesi ile hazırlanan sesli kitaplar, özellikle hayatın iyiden iyiye hızlı akmaya başladığı son dönemde popülerliğini artırmaya başladı. Önceleri sadece şiir ve oyun kitaplarının olduğu sesli kitaplar zamanla çeşitlendi ve bugün istediğin her türlü basılı ve yazılı kitabı sesli olarak bulman mümkün.

Sesli kitabın diğerlerinden farkı ne?

sesli, kitap, sesli kitap, kadın

Okumaya zaman bulamayanlar ya da okumamak için bahane üretenlerin yardımına yetişen bir alternatif olan sesli kitaplar, basılı kitaplar ya da elektronik kitapların yerine bir seçenek oluşturuyor. Bugün okullardan okutulan ders kitaplarından romanlara, yabancı dil öğretiminden klasik ya da akademik kitaplara kadar her türde esere sesli olarak ulaşmak mümkün. Zaman ya da mekandan bağımsız olarak kitap içeriklerine ulaşma şansı sunan sesli kitaplar, gün boyu çalışan, yorulan ve gerçekten buna zaman ayıramayan kişiler için biçilmiş kaftan.

Her yerde dinleyebilirsin

sesli, kitap, sesli kitap, adam

Sesli kitapların sunduğu en büyük avantajlardan biri istenildiği zaman, istenildiği yerde dinlenebiliyor olması. Telefonunuza, tabletinize ya da bilgisayarınıza kaydederek ya da bu hizmeti sunan online birçok platform üzerinden spor yaparken, yürürken, çalışırken, ev işi yaparken ya da farklı bir iş yaparken dinleyebilirsin. Kitap satın alma ya da taşıma derdine de son veren sesli kitapları her zaman, her yerde yanında.

Onlarca kitap yanında, üstelik çok daha ucuza

sesli, kitap, sesli kitap, çocuk

Sesli kitapların sunduğu en büyük avantajlardan biri hemen hemen hiçbir ağırlıklarının olmaması. Ağırlıkları nedeniyle en fazla 3-4 kitabı yanında taşıyabilirken sesli kitapları dijital platformlara kaydederek ya da online olarak bağlanarak istediğin kadarını yanında götürebilirsin. Buna ek olarak baskı, dağıtım ya da fiziki bir ortamda sergilemede olmadığından sesli kitaplar, basılılara göre oldukça ucuz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.