Yakın Zamanda Gerçekleşecek ve Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Sergi

Buradasınız

Yaşa 09 Temmuz 2019

Modern ve klasik sanat eserlerinin sergilendiği, ziyaretçisine adeta görsel bir şölen yaşatan sergiler yaz ayları boyunca açık olacak. Dönem dönem farklı sanatçıların eserlerini ağırlayan sergi mekanlarında, farklı konsept ve konulara dair birbirinden ilginç eserleri izlemek mümkün. Yakın zamanda kapılarını açacak 7 sergiyi sanat severler için listeledik. 

Dostun Çekmecesinden / Bozlu Art Project Mongeri Binası 
 


Grafik Sanatçısı Mengü Ertel’in evindeki bir çekmecede keşfedilen desenlerle Cihat Burak’ın çizimlerini birleştiren sergide, iki sanatçının yaşadığı dönemdeki dostlukları betimleniyor. Cihat Burak’ın yaklaşık 80 eserini görebileceğiniz serginin küratörlüğünü Esma Ertel ve Oğuz Erten yapıyor. 1 Temmuz’da sanat severlerle buluşan Dostun Çekmecesinden sergisi 31 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek. 
Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar / Pera Müzesi
 
Xu Bing, Zhou Fan ve Jian-Jun Zhang’ın da içlerinden bulunduğu 13 sanatçının kağıt, mürekkep ve fırçayla yaptığı eserlerin görücüye çıktığı sergide, geleneksel Çin sanatının ve kültürünün izlerini görmek mümkün. 28 Temmuz’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan serginin küratörlüğünü Karen Smith yapıyor. 

Boomoon: Boğaziçi / Borusan Contemporary
 
Boğaziçi’ni bir de Güney Koreli fotoğraf sanatçısı Boomoon’un objektifinden görmek isteyenlerin 25 Ağustos’a kadar ziyaret edebileceği sergi, Borusan Contemporary’de kapılarını açıyor. Galerinin siparişi üzerine Boğaziçi temasıyla çalışan sanatçı, eserlerini deniz dalgalarının hareketlerinden ilham alarak oluşturdu. Boomon’un eserlerinde ışık ve gölge hareketleri ön plana çıkıyor. 

Aslına Sadık Kalınmıştır / SALT Beyoğlu
 
15 eserden oluşan bu sergide Kader Attia, Handan Börütçene, Şaure Prouvost, Mark Dion ve Iman Issa gibi sanatçıların eserleri yer alıyor. “Aslına Sadık Kalınmıştır” sergisi, geçmiş ve yakın tarihe ait eserlerin günümüzle pekiştirildiği iki özel koleksiyondan oluşuyor. Sergi 18 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek. 

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi / Akbank Sanat
 
Akbank Sanat, 37 yıldır genç sanatçılara destek olmak için Günümüz Sanatçıları Ödülü ve Sergisi’ni düzenliyor. Jüri’nin seçtiği 21 eserin ziyaretçilere sunulacağı sergi, 31 Temmuz’a kadar gezilebilecek. Serginin küratörlüğünü ise Prof. Melih Görgün yapıyor. 

Görme Biçimleri  / Arter 
 
Salvador Dali, Grayson Perry, James Turrell ve Mona Hatoum gibi sanatçıların da aralarında bulunduğu toplam 33 sanatçının yapıtlarının sergileneceği “Görme Biçimleri”, adını İngiliz Yazar ve Sanat Eleştirmeni John Berger’in aynı isimli kitabından alıyor. Pek çoğu Türkiye’de ilk kez sergilenecek olan eserleri 13 Ağustos’a kadar ARTER’de ziyaret edebilirsiniz. 

Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde Sergisi / Rezzan Has Müzesi 
 
Osmanlı’dan çağdaş kuyumculuk geleneğine kadar olan değişimlerin ve yansımaların sergilendiği “Cevher ve Zanaat”ta, 555 yıllık Kapalıçarşı kuyumculuğunun nadide eserleri görülebilir. Sergi, 31 Ağustos’a kadar Rezzan Has Müzesi’nde ziyarete açık olacak. 

Kaynak:

https://www.themagger.com/istanbul-sergileri-yeni-sezon/
https://www.timeout.com/istanbul/tr/sanat/ayin-en-iyi-sergileri
https://www.oggusto.com/fotograf-galerileri/detay/115/gorme-bicimleri-2657.html#gorme-bicimleri-2657

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.