Ünlü Yazarların En Sevdikleri Kitaplar

Buradasınız

Yaşa 18 Şubat 2017

Severek okuduğunuz yazarların en sevdiği kitaplar hangileridir merak eder misiniz? Sizin için araştırdık...

Paul Auster

Çağdaş Amerikan edebiyatının parlak isimlerinden olan Paul Auster’ın en sevdiği kitaplar listesinde klasikler önemli bir yer tutuyor. Birinci sırada Don Kişot (Cervantes), ikinci sırada Savaş ve Barış (Tolstoy), üçüncü sırada Moby Dick (Melville) yer alırken, bu kitapları diğer klasikler olan Suç ve Ceza (Dostoyevski), Kayıp Zamanın İzinde ( Proust) ve Ulysses (James Joyce) takip ediyor.

Stephen King

Korku ve gerilim türündeki eserleriyle tanınan Stephen King’in başucu kitapları ise çok farklı türlerde. Kısa hikayelerden oluşan The Golden Argosy, Mark Twain’in Huckleberry Finn’in Maceraları ve Salman Rüşdi’nin Şeytan Ayetleri kitapları King’in ilk üçünde yer alıyor. McTeague (Frank Norris), Sineklerin Tanrısı (William Golding), 1984 (George Orwell), Kasvetli Ev (Charles Dickens) yazarın diğer favori romanları arasında yer alıyor. 

Ernest Hemingway

“Kitap kadar sadık bir arkadaş yoktur” diyen Hemingway’e göre her zaman dönüp dönüp okunacak pek çok roman var. Örneğin: Anna Karenina (Leo Tolstoy), Buddenbrooklar-Bir Ailenin Çöküşü (Thomas Mann), Uğultulu Tepeler (Emily Bronte), Madame Bovary (Gustave Flaubert), Savaş ve Barış (Leo Tolstoy), Karamazov Kardeşler (Dostoyevski), Huckleberry Finn’in Maceraları (Mark Twain)...

Jane Austen

Gurur ve Önyargı (Pride and Prejudice) ve Emma gibi klasiklerin yazarı Jane Austen’ın en sevdiği kitap Samuel Richardson’ın Sir Charles Grandison romanıymış. Ardından The Corsair (Lord Byron) ve Olimpe and Theophile (Madame de Genlis) geliyor.

J.K. Rowling 

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling’in en sevdiği kitap ise yine bir kadın yazar’ın Jane Austen’ın Emma’sı. Çocukken en etkilendiği kitap da E. Nesbit’in Hazine Avcıları’ymış.

Samuel Beckett

Godot’yu Beklerken eserinin Nobel Ödüllü yazarı Samuel Beckett’e göre, Jules Verne’in 80 Günde Devri Alem kitabı her yaşta okunması gereken “hayat dolu” bir kitap. Alman edebiyatının önemli isimlerinden Theodor Fontane’nin Effi Briest romanını ve Amerikalı yazar J.D. Salinger’in Gönülçelen-Çavdar Tarlasında Çocuklar romanını da sevdiği eserler arasında saymış.

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda en sevdiği yazarları şöyle sıralamış: Ahmet Hamdi Tanpınar, Oğuz Atay ve Yusuf Atılgan. “Bunlara baka baka romancı oldum” diyen Orhan Pamuk, bu yazarlarla ilişkisini şöyle anlatmış: “Tanpınar’dan, insanın hem geçmiş kültürü sevebileceğini hem de sonuna kadar modern olabileceğini gördüm. Oğuz Atay’dan orta sınıfların, entelektüellerin hayatının yazılıp, şikayet düzeyinden çok daha Çehovcu insanlık düzeyine girilebileceğini, Batı’daki edebi yeniliklerin kullanılıp yerli olunabilineceğini öğrendim. Oğuz Atay, çok etkilenmiştir James Joyce’tan, Nabokov’dan. Ama yerli bir yazar olarak okuruz. Yusuf Atılgan’ı da gene aynı şekilde Faulkner’dan, Batı tekniklerinden yararlanarak yerel olmayı başarabildiği için severim. Bunlardır benim kahramanlarım.”

Ahmet Ümit

Ülkemizdeki en sevilen polisiye yazarlarından Ahmet Ümit’e Cumhuriyet gazetesinde çıkan bir röportajında en sevdiği polisiyeler sorulmuş. “Bunların içinde klasik polisiyeler yok. Ben kendimi yazar olarak biraz da bu saydıklarıma yakın hissediyorum çünkü. Cinayet tabii ki önemli ama daha da önemlisi suçun ardındaki psikoloji” demiş ve şunları sıralamış: Sofokles’in Oidipus’u, Tevrat’ta Kabil’in Habil’i öldürdüğü kısım, Shakespeare’in Hamlet’i, Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler’i ve Umberto Eco’nun Gülün Adı isimli eseri...

Elif Şafak

Elif Şafak’ın sıraladığı ilk üç kitap ise şöyle: Anayurt Oteli (Yusuf Atılgan), Saatleri Ayarlama Enstitüsü (Ahmet Hamdi Tanpınar), Huzur (Ahmet Hamdi Tanpınar).  Neden bu kitapları sevdiğini ise şöyle açıklamış: “Hem Türk edebiyatında hem de mevcut kültürel yapımızda yokluğu çokça hissedilen sentezleriyle, düşüne taşına döne döne okumak gereken ama ne kadar çok okusanız da asla tamamını kuşatamayacağınızı hissettiren baş metinler.”

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.