Türk Müziğinin Dev İsmi İlhan İrem Aramızdan Ayrıldı

Buradasınız

Yaşa 29 Temmuz 2022

ilhan, irem, türk, müzik, sanatçı, ünlü

Söylediği, yazdığı şarkılar, bestelediği eserler, gündemden düşmeyen özel hayatı, kendine özgü yaşam felsefesi ve Türk müziğine getirdiği farklı ve yenilikçi bakış açısıyla büyük bir değişim yaratan İlhan İrem hayatını kaybetti. 67 yaşında gözlerini yuman büyük ustanın uzun süredir diyaliz tedavisi gördüğü ve böbrek yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrıldığı açıklandı. Ardında sayısız eser, aralarında 6 kez Altın Plak olmak üzere onlarca ödül, soyut resimlerden oluşan eserler ve sergiler, deneme, hikaye ve şiir kitapları bırakan İrem, Türk müziğinin dev isimlerinden biri olarak anılacak.

Müzik çalışmalarına ilkokulda başladı

ilhan, irem, türk, müzik, sanatçı, ünlü

Müzik tarihimize altın harflerle yazılan, aralarında “Anlasana”, “Sürgün Gibi Masallarda” ve “Olanlar Olmuş” gibi eserlerin de olduğu sayısız şarkının söz yazarı, bestecisi ve icracısı olan İlhan İrem 1 Nisan 1955 yılında Bursa’da dünyaya geldi. İlk ve orta okulu bu kentte okuyan İrem, yaşamının ilk yıllarında müziğe ilgi duymaya ve orta okuldayken şan ve solfej dersleri almaya başladı. Kendini denemek ve biraz da göstermek için bulduğu her fırsatta şarkı söyledi. Onun sesini ve yeteneğini ilk fark eden ise okulda, üst sınıfların kurduğu okul orkestrası oldu. Orkestranın solisti olarak seçildi ve belki de sahnelere ilk adımını da burada attı. 1970 yılında İrem’in de içinde bulunduğu “Meltemler Orkestrası”, Milliyet gazetesi tarafından düzenlenen Liselerarası Şarkı Yarışması’nda Marmara Bölge Birincisi seçildi. Bu aslında İrem’in kazandığı ilk ödül de olmuştu. Bursa’da hızla yıldızı parlıyordu ve İstanbul’daki birçok gruptan sayısız teklif almaya başlamıştı. Ancak biraz daha Bursa’da kalmak istiyordu ve 1972 yılına kadar aynı orkestra ile Bursa’da bulunan Çelik Palas Oteli’nde ve Uludağ’daki çeşitli mekanlarda şarkıcılık yapmaya devam etti.

İlk albümleri arka arkaya geldi

ilhan, irem, türk, müzik, sanatçı, ünlü

Müzik kariyerine hızlı bir giriş yapan ve sahne dünyasında da kendisini gösteren İlhan İrem, giderek popülerleşmeye başlamıştı. 1970’li yıllar boyunca önce Bursa’da, ardından da İstanbul’da farklı mekanlarda sahne aldı, single ve romantik hit parçalar üretmeye devam etti. 1973 yılında ilk 45’liği “Birleşsin Bütün Eller – Bazen Neşe Bazen Keder” ile istediği etkiyi ve başarıyı yakalayamadı. Bunu takip eden ikinci 45’liği “Yazık Oldu Yarınlara – Haydi Sil Gözlerini” ise ona Türkiye çapında bir ün kazandıracaktı. Üçüncü albümü “Anlasana” ise İlhan İrem’in bir efsane haline getirmeye başlayan albüm oldu. Arka arkaya şarkılar, albümler, plaklar, 45’likler çıkaran İrem, 1979 yılında senfonik yapıdaki “Sevgiliye” albümü ve bu albümdeki Nazım Hikmet şiiri olan “Hoş Geldin Kadınım” ile de kendisine has müzik altyapısı ve soundunu tüm müzik severlere sundu. Artık Türk müziğinde bir İlhan İrem tarzı ve türünden bahsediliyordu.

Eurovision’a da katılmıştı

ilhan, irem, türk, müzik, sanatçı, ünlü

80’li ve 90’lı yıllar boyunca sayısız eser yazan, albüm çıkaran, beste yapan İrem, kendi sanat yolculuğunda ise her daim iniş ve çıkışlar yaşıyordu. Romantik ve kendine özgü eserler üretmeyi tercih eden İrem, popüler kültürün etkisinden de rahatsız oluyor, bu nedenle de zaman zaman kendisini sahnelerden ve müzikten geri çekiyordu. Ardından yeni eserlerle geri dönüyor ve hayran kitlesini katlayarak artırıyordu. Müziğin yanında sanatın farklı dallarına da merak salan İrem, resim yapıyor, bunlarla zaman zaman sergiler bile açıyordu. Farklı konularda kitapları da bulunan İrem’in ilk kitabı 1985 yılında basılan “Pencere, Köprü ve Ötesi” olmuştu. Türkiye’nin bir dönemine damgasını vuran Eurovision Yarışması’na da katılan İrem, 1986 yılında sözlerini kendi yazdığı “Halley”in Melih Kibar tarafından bestelenmesi ile o güne kadar ülkemizin aldığı en iyi dereceyi getirdi. İrem, 1988'de “Yurtta Barış Dünyada Barış” ve 1990'da “Komedi” adlı besteleriyle iki kez daha Eurovision yarışmasına katıldı.

Sayısız ödül kazandı

ilhan, irem, türk, müzik, sanatçı, ünlü

Müzik hayatı başarılarla dolu olan ve besteleri ile çok geniş bir hayran kitlesine sahip olan İlhan İrem, kariyeri boyunca sayısız ödül de kazanmayı başardı. Çıkardığı albümler ile 6 kez Altın Plak ödülünü kazanma başarısı gösteren İrem, çok sayıda “yılın erkek sanatçısı” ve “yılın sanatçısı” ödüllerinin de sahibi oldu. Zamanın en büyük ve önemli yayınlarından Hey ve Ses dergileri başta olmak üzere çok sayıda gazete, dergi ve kurumdan ödüller kazandı. “Yılın şarkısı” ve “yılın albümü” ödüllerini alan sanatçı, 1984'te Bulgaristan'da düzenlenen Altın Orfe Şarkı Yarışması’nda Türkiye'yi temsil etti ve Gazeteciler Özel Ödülü'nü kazandı.

Kendine özgü müziği, yaşam tarzı, felsefesi ve eserleri ile yeni bir ekol oluşturan İlhan İrem’i büyük bir saygı ve sevgiyle anıyoruz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.