Tıp Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 10 Film

Buradasınız

Yaşa 17 Mart 2017

 

 

 

Kimi izlerken ilham verecek kimi ise duygulandıracak... Şu bir gerçek ki, tıp öğrencisi olmak ve doktorluğa hazırlanmak, bu filmlerle daha eğlenceli hale gelecek!

1. Wit

Edebiyat profesörü bir kadının kansere yakalanmasını anlatan, senaryosunu başrol oyuncusu Emma Thompson’ın yazdığı Wit, klişe bir konu gibi görünse de yer yer iç burkan ve etkileyici bir film. Bunun sebeplerinden biri, başrol oyuncusunun sıkça kameraya dönerek izleyiciyle iletişim kuruyor olması... Yönetmenliğini Mike Nichols’ın yaptığı 2001 yapımı film, aslında Margaret Edson’ın aynı adlı oyununun uyarlaması. 

2. Patch Adams

Robin Williams’ın muhteşem oyunculuğuyla dokunaklı bir komedi filmine dönüşen Patch Adams, doktor olmayı bir tutku haline getiren herkesin kalbine dokunacak nitelikte. Türkiye’de bazı fakültelerde tıp ve psikoloji öğrencilerine izletilen 1998 yapımı bu filmi izlerken gözyaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz, baştan söyleyelim. 

3. Girl, Interrupted (Aklım Karıştı)

Sırf Winona Ryder’ın en güzel halini ve Angelina Jolie’nin Oscar’lık performansını görmek için bile 1999 yapımı bu film izlenmeye değer! 18 ay zihinsel hastalıkları tedavi eden bir merkezde kalan Susanna Kaysen’in anılarını temel alan film, psikiyatriye ilgi duyanları heyecanlandıracak nitelikte. 

4. One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu)

En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu da dahil olmak üzere beş dalda Oscar alan 1975 tarihli film, muhteşem bir sistem eleştirisi. Zihinsel hastalıkları konu almakla birlikte, gerçekten de Oregon’da bir akıl hastanesinde çekilmiş. Ken Kesey’nin çok satan romanından uyarlandığını da belirtelim.

5. Lorenzo’s Oil (Lorenzo’nun Yağı)

Filmin gerçek bir hikayeye dayanan senaryosunda, böbreküstü bezleri, sinir sistemi ve testisleri etkileyen nadir bir sinir sistemi bozukluğu olan adrenolökodistrofi (ADL) hastalığına yakalanan oğulları için şifa arayan bir ailenin hikayesi anlatılıyor. 1993 tarihli, dönemin kült filmi gerçekten çok etkileyici ve özellikle bir annenin çocuğu için neleri yapabileceğini gösteriyor. 

6. The Doctor

1991 yapımı filmde William Hurt, özellikle kendi ailesine karşı soğuk ve duygusuz davranan Kaliforniyalı bir kalp cerrahını canlandırıyor. Aynı şekilde hastalarını da insan olarak değil, birer sayı olarak gören doktorun hikayesi gerçek hayatta bir cerrah olan Ed Rosenbaum’un anılarına dayanıyor.

7. Awakenings (Uyanışlar)

Robin Williams ve Robert De Niro’nun başrollerini paylaştığı 1990 yapımı film, klinik araştırmanın heyecanını tasvir etmesi nedeniyle tıp öğrencilerinin favorisi. Üstelik hikayesi Oliver Sacks isimli bir doktorun otobiyografik romanından uyarlandığı için oldukça ilginç.

8. Something The Lord Made (Tanrıyı Oynayanlar)

Alan Rickman ve Mos Def’in baş rollerini paylaştığı HBO filmi, tıbbın ırk engellerini kıran siyahi kalp doktoruna odaklanıyor. Film, ders kitaplarında anlatılmayan bir öncü olan Vivien Thomas'ı anarken, Alfred Blalock'la olan karmaşık ilişkisini ve ortaklığını da konu alıyor.

9. M*A*S*H 

Muhtemelen tüm tıbbi filmlerin en ünlüsü olan Robert Altman klasiği, Kore Savaşı sırasında Mobil Ordu Cerrahi Hastanesi’nde konuşlandırılan bir tıbbi ekibin hikayesini anlatıyor. Film, en eğlenceli savaş karşıtı yapımlardan biri sayılıyor. 

10. The Diving Bell And The Butterfly (Kelebek ve Dalgıç)

Gerçek hayatta yaşanmış bir hikayeye dayanan film, büyük bir başarı ve azmin hikayesini anlatıyor. Film, Fransız Elle dergisinin genel yayın yönetmeni Jean-Dominique Bauby’nin geçirdiği beyin kanaması nedeniyle vücudunun felç olmasını ve ardından sadece gözlerini kırparak kitap yazmasını konu alıyor.

Bonus: 

Eğer filmler yerine daha uzun soluklu yapımları izlemeyi tercih ediyorsanız, yeni doktor olmuş bir ekibin hastanede geçen günlerini eğlenceli bir şekilde anlatan Scrubs veya medikal drama tarzında çekilmiş olan House dizilerini izleyebilirsiniz.

Bir tıp öğrencisi olarak bir yandan da geleceğinizi garanti altına almaya ne dersiniz? Yeni Nesil Bireysel Emeklilik Planı ile aylık bütçenizden küçük tutarlar ayırarak geleceğinize yönelik birikim yapabilirsiniz. Unutmayın, gelecek çok hızlı geliyor, hazırlıklı olmak gerek!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.