Tatilde Okuyabileceğin Kitap Önerileri

Buradasınız

Yaşa 09 Ağustos 2022

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri

Yaz aylarında ve tatilde kitap okumak, yapabileceğin en eğlenceli ve dinlendirici aktivitelerden biri. Çalışma zamanlarının zorlu günlerinin aksine deniz ya da havuz kenarında, tatilini yapıp dinlenirken kitap okumanın keyfi bir başka oluyor. Yazın sıcak ve güneşli günleri devam ederken okuyabileceğin ve seni hem dinlendirip hem de eğlendirecek kitap önerilerimizden bazılarını bu yazımızda bulabilirsin.

Kaplanın Sırtında – Zülfü Livaneli

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, zülfü livaneli, kaplanın sırtında

Dünyaca ünlü yazarımız Zülfü Livaneli’nin en son kitabı olan Kaplanın Sırtında, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine damgasını vuran II. Abdülhamit’in yaşamından bir kesiti bizlere sunuyor. Devrilmiş bir padişahın yaşadığı buhranlar, yeni ve devrimci bir ateşin yanmaya başladığı Selanik şehrindeki günleri Livaneli’nin akıcı kalemiyle hayat buluyor. Livaneli kitabında padişahın tahttan düştükten sonraki günlerine odaklanıyor ve buradan yola çıkarak hem devlet gücünü hem de halk ile toplumu sorguluyor.

Küllerin Günü - Jean-Christophe Grangé

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, jean christophe grange, külllerin günü

Dünyaca ünlü edebiyatçı ve yazar Jean Christophe Grange’ın kalem aldığı son kitabı Küllerin Günü, cinayet etrafında şekillenen bir hikayeyi konu alıyor. Toplumdan tamamen uzak ve kendi kuralları içerisinde yaşayan Tebliğciler isimli bir tarikat içerisinde işlenen cinayet, büyük yankı uyandırır ve hikayenin kahramanları Niemans ve Ivana bu gizemli olayı çözmek için araştırma yapmaya başlar. Tarikatın içerisine mevsimlik işçi kılığıyla giren Ivana’yı zorlu ve maceralı bir süreç beklemektedir. 

Zaman Kaybolmaz – İlber Ortaylı

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, ilber ortaylı, zaman kaybolmaz

Tarih alanındaki çalışmaları ve kitapları ile dünyaca üne kavuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yeni kitabı olan Zaman Kaybolmaz, bir söyleşi kitabı. Ortaylı’nın hayatından kesitler de sunan kitap, bir bilim adamının nasıl yetişmesi ve hangi aşamalardan geçerek kendisini geliştirmesi gerektiğine odaklanıyor. Bir biyografi olarak Ortaylı’nın yaşamına dair detayların aktarıldığı kitap içerisinde yaşama dair öneriler de bulacaksın.

Ahmet Ümit – Sis ve Gece 

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, ahmet ümit, sis ve gece

Usta yazar Ahmet Ümit’in, kendisine has üslubu ile kaleme aldığı Sis ve Gece, yaz tatili boyunca elinden düşürmeyeceğin, akıcı hikayesi ile dikkat çeken bir kitap. Ümit’in ilk ve en önemli eserleri arasında da sayılan Sis ve Gece, istihbarat teşkilatında görevli Sedat’ın sonu gelmeyen bir maceraya atılmasını bizlere aktarıyor. Farklı temalar eşliğinde kahramanın maceradan maceraya koşmasını takip ederken aynı zamanda dünyanın değişen dengelerine de şahit oluyoruz. Sis ve Gece tatilde merakla okuyabileceğin kitaplar arasında. 

Kurtlarla Koşan Kadınlar – Clarissa P. Estes 

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, kurtlarla koşan kadınlar, clarisaa estes

Clarissa P. Estés’in kadınlara yönelik bakış açısını ve bu yöndeki algının toplum içerisindeki genel durumunu irdelediği kitabı Kurtlarla Koşan Kadınlar, ezilen, ayrımcılıkla mücadele eden, hor görülen, aldatılan ya da tacize uğrayan kadınları anlatıyor. Yazar kitaptaki kadın çözümlemelerini, geçmişten günümüze anlatılagelen masallar ve mitler üzerinden gerçekleştiriyor. Bu yönüyle de okuyucuya farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Adeta bir terapi niteliğinde olan bu farklı masallar, kadınların en derin duygularına erişerek bir kadın okuması gerçekleştiriyor. 

Paris ve Londra’da Beş Parasız – George Orwell

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, george orwell, paris ve londrada beş parasız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyaca ünlü yazar George Orwell’in en ilgi çekici kitaplarından biri olan Paris ve Londra’da Beş Parasız, modern insanın görmekten çok da haz etmediği bir dünyanın sırlarını ve gerçeklerini okuyucuya aktarıyor. Orwell’in çarpıcı kalemi eşliğinde şehrin kenar mahallerinde, zorluklar ve perişanlık içerisinde yaşayan insanların hikayelerine şahit oluyoruz. Paris ve Londra'da Beş Parasız, köleliğin hiçbir zaman, modern zamanlarda bile ortadan kalkmadığını, sadece görünüm değiştirdiğini anlatıyor.

Baharda Yine Geliriz – Barış Bıçakçı 

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, barış bıçakçı, baharda yine geliriz

Usta yazar Barış Bıçakçı’nın kaleme aldığı, ilgi çekici ve akıcı bir kitap olan Baharda Yine Geliriz, bir şehir ve insan tanıma rehberi olarak da ifade edilebilir. Şehir hayatından yola çıkarak insan manzaralarına yer veren Bıçakçı, insan ilişkilerinden parçalar, durumlar, duygular ve hayata dair genel görüşlerini bu kitabında paylaşıyor.

Dönüş - Robert Charles Wilson

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, dönüş, robert charles wilson

Robert Charles Wilson'ın kaleme aldığı ve bilimkurgu edebiyatının en önemli eserlerinden biri sayılan Dönüş, "Dönüş Üçlemesi"nin de başlangıcı. Yıldızların kaybolduğu, gökyüzünün karardığı geceye tanık olan Tyler Dupree, Diane Lawton ve Jason Lawton isimli üç gencin hikayesi kitapta okuyucuya aktarılıyor. Tanık oldukları olay yalnızca kendi hayatlarını değil, tüm dünyanın gidişatını değiştiriyor. Dönüş, bu gençlerin şahit oldukları olay ve sonrasında yaşadıkları kabusu gözler önüne seren akıcı bir hikaye sunuyor.

Seyir – Piraye

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, seyir, piraye

Piraye’nin kaleme aldığı Seyir, akıcı dille yazılan ve yaz aylarında okumak için çok uygun olan bir diğer kitap önerimiz. Bir dönüşüm romanı olarak da ifade edilen kitap, bir insanın kendisini ve hayatını yöneten zihninden uzaklaşması ve kendini daha özgür bir alana almasının hikayesini anlatıyor. Kişinin ancak kendisini daha rahat ifade edebileceği ve deneyimleyebileceği ortamlarda var olabileceğini okuyucuya aktarıyor.  

Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, dorian grayin portresi, oscar wilde

Dünya edebiyatının usta isimlerinden Oscar Wilde’nin ünlü kitabı Dorian Gray’in Portresi’ni yaz tatilinde okunacaklar listesine koyabilirsin. Son derece yakışıklı ve karizmatik bir adam olan Dorian Gray’in hikayesini konu eden kitap ilk olarak 1891’de yayınlanmıştı. Victoria döneminden esintiler de taşıyan eser, Gray’in çevresindeki arkadaşları ve aşkları ile yaşadığı ilişkilerden kesitleri bizlere sunuyor. Rahat ve keyifle okuyabileceğin bu kitabı da listene dahil edebilirsin.

Hesap Lütfen – Vedat Milor

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, vedat milor, hesap lütten

Ünlü gurme ve yazar Vedat Milor tarafından kaleme alınan Hesap Lütfen, yazarın hayatına dair bir yolculuk sunan ve tecrübeleri, gözlemleri, bilgileri, yemeğe ve gastronomiye bakış açısına dair bilgiler sunan bir kitap. Nurhak Kaya’nın sorularını kitabında yanıtlayan Milor, yemek kültürü ve yaşama dair bir hayatta kalma reçetesi ve yeni stratejiler de sunan bir akışa sahip.

Ken Taç Dis – Zafer Algöz

yaz, kitap, okuma, alternatif, öneri, zafer algöz, kan taç dis

Sinema ve tiyatro sanatçısı Zafer Algöz’ün yeni kitabı Ken Taç Dis de yazın okunabilecek eğlenceli kitaplar listesinde yer alıyor. Okuyucuyu geçmişe götüren ve anıları eşliğinde bir hayat hikayesi sunan Algöz, yeni karakterler ve maceralarla hayata dair görüşlerini bu kitabında paylaşıyor. Kitapta, Algöz’ün çocukluk yıllarından usta bir oyuncuya evrilen hayatından kesitleri bulabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.