Son Yıllarda Teknoloji Dünyasının Hayatı Kolaylaştıran Yenilikleri

Buradasınız

Yaşa 10 Mart 2017

Teknoloji dünyası her geçen gün, hepsi başlı başına devrim niteliğinde yenililere imza atıyor. İşte bilim dünyasındaki son dönemde hayatımızı kolaylaştıran ve kimi zaman akılları zorlayan teknolojik yenilikler.

Drone Taksiler

World Government Summit etkinliğinde tanıtılan drone taksiler, 2017 yazında Dubai’de kullanılmaya başlayacak. Yolcu taşımacılığı için alternatif yolların arandığı günümüzde, drone taksiler şehir hayatının kaosunu engelleyecek gibi. Bataryası dolu olduğunda 50 km yolu kolaylıkla gidebilen ve 100 kg taşıma kapasitesi olan drone taksiler, özellikle İstanbul gibi trafik sorunu olan büyük şehirler için eğlenceli bir çözüm yolu olabilir.

Cam Temizleme Robotları

Kuşkusuz ki temizliğin en zorlayıcı ve tehlikeli kısmı, camları silmek. Türkiye’de de satılmaya başlanan cam temizleme robotları, sizi ev hayatının belki de en zor görevinden kurtarıyor. Üzerindeki güçlü fanlarla cama kolayca tutunan ve temizleyeceği alanı kendi hesaplayan bu robotlar, 3-5 dakika içinde evinizin büyük camlarını temizleyip parlatabiliyor. Fiyat politikasıyla her eve girmeye uygun olan bu araçlar, hayatı kolaylaştıran teknolojik yenilikler  arasında büyük ilgi görüyor.

Giyilebilir Teknolojiler

Bileklik, gözlük, saat vb. aksesuarlardaki akıllı sensörler sayesinde tüm bu aksesuarlar artık akıllı telefonlarımızla bağlantı kurabiliyor. 2014’ten beri her geçen gün özelliklerini geliştiren bu cihazlar, takvim ve çağrılarınızdan spor aktivitelerinize kadar geniş bir alanda hayatı kolaylaştırıyor. Kalp atışınızı ya da adımlarını ölçen bileklikler ya da bulunduğunuz ortama dair bilgi veren gözlükler gibi...

E-Kitap Okuyucular

E-ink teknolojisi sayesinde güneş ışığında bile gerçek kitap okuma deneyimi yaşatan e-kitap okuyucular, bütün kitap arşivinizi online olarak saklamanıza olanak veriyor. Yaklaşık iki aya kadar şarjı dayanan bu alet, ağır ve çok yer kaplayan kitaplar taşıma derdinden kurtarıyor. Ayrıca kağıt israfını önleyerek  ağaçları da koruyor. Her geçen gün dijitale daha da yaklaşan dünyada, e-kitap okuyucular ABD ve Avrupa kadar olmasa da Türkiye’de de ağırlığını artırıyor.

Yapay Zekalı Akıllı Diş Fırçaları

2000’lerin başında hayatımıza giren akıllı diş fırçaları, başlarda pil veya elektrik enerjisiyle titreşim yaratarak diş fırçalamaya yardım ediyordu. Bir süre sonra buna bir de yapay zeka teknolojisi eklendi. Bu sayede cep telefonlarınıza diş fırçalama istatistiklerinizi yükleyip belli aralıklarla bildirim alabileceksiniz. Ayrıca dişlerinin en çok hangi kısımlarını, ne sıklıkta fırçaladığınızı kayıt altında tutabileceksiniz. Böylece diş bakımınızı kontrol altına alarak ağız sağlığınızı koruyabileceksiniz. Ancak unutmayın ki yapay zekalı diş fırçanız olsa da dişlerinizi doğru yöntemlerle fırçalamalısınız.

Diş sağlığınızı korumak için bu alandaki sigortalardan da faydalanabilirsiniz. Örneğin aylık 15 TL’den başlayan taksitlerle Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası yaptırarak yılda iki kez diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.