Sizi Farklı Dünyalara Götürecek Mini Diziler

Buradasınız

Yaşa 14 Kasım 2020

Evde kaldığımız bu dönem başta olmak üzere, dijital platformlar hayatımıza girdi gireli dizi izleme kültürümüz de değişmeye başladı. Artık daha çok yapımı görebiliyor ve izleyebiliyoruz. Son dönemde öne çıkan trend ise mini diziler. Yeni sezonlarını heyecanla beklediğimiz diziler bir yana anlatmak istediği konuyu bize birkaç bölümde verip tadını damağımızda bırakan mini diziler de son zamanların favorisi oldu. Biz de sizlere yoğun hayat temponuzda biraz olsun nefes aldıracak, yeni sezonunu uzun uzadıya beklemeyeceğiniz mini dizileri derledik.

When They See Us

Netflix’in 2019 yapımlı 4 bölümlük mini dizisi, bizi belki günlük yaşantımızın içinde kullanmakta en zorlandığımız empati yeteneğimizi kullanmaya zorlayan bir dünyanın içine girmeye zorluyor. Siyahi 5 genç parkta bir kadına saldırıp, öldürdükleri gerekçesiyle tutuklanıyor. Her ne kadar suçsuz olduklarını söyleseler de cezaevine atılıyorlar. Diziyi izlerken kimimizin ten rengi, kimimizin fiziki durumu kimimizin de sahip olduğu sosyal sınıfı yüzünden uğradığı ayrımcılığın hissettirdiklerini sonuna kadar anlıyorsunuz. Gerçek bir hikâyeden uyarlanmış bu mini dizi, bizlere sahip olduğumuz yargıları tekrar tekrar sorgulatıyor.

The Road To Calvary

Tolstoy’un romanından uyarlanan dizi 1914 yılında St. Petersburg’da geçiyor. 12 bölümden oluşan dizide iki kız kardeş 1.Dünya Savaşı sırasında aynı şaire âşık oluyorlar. Savaş boyunca hayatları ayrılıp birleşiyor. Savaşın sonunda mutlu sona yaklaştığımızı düşünürken sivil savaşlar ve devrim bir toplumun temelinden değişmesine neden oluyor. Hem 1.Dünya Savaşı’nın yol açtığı yıkıma hem de insanların özel hayatlarının bundan nasıl etkilendiğine tanıklık ediyoruz. Diziyi izlerken kendimizi 1914 Rusya’sında hayal etmemek mümkün değil.

Godless

2017 yapımlı bir western filmi olan Godless, bize 1800’lerin iç savaştan sonra büyük bir yıkım içerisinde olan Amerika’sını adeta yaşatıyor. Konuları işleyiş biçimleriyle diğer western filmlerinden oldukça farklı. Roy, çete arkadaşlarıyla düştüğü anlaşmazlık sonucu onlardan ayrılıyor ancak ayrılırken yanında beraber yaptıkları son soygundan kalan bütün parayı yanına alıyor. Böylelikle eski arkadaşlarını düşman olarak peşine takıyor. 7 bölüm süren bu kovalamaca izleyenlerin de bu diziyi tek solukta bitirmesine sebep oluyor.

War And Peace

2016 yılında 6 bölüm olarak yayınlanan dizi bizlere hem tarihin en büyük imparatorlarından olan Napolyon’un en güçlü dönemini anlatıyor hem de o dönemde büyük çöküşler yaşayan 5 büyük Rus ailesinin yaşamlarını gösteriyor. Mistik Rus havası hepimizi soluksuz içine çekiyor.

11.22.63

Stephen King’in romanından uyarlanan dizi, 8 bölümden oluşan ve ustaca kurgulanmış bir bilim-kurgu yapımı. Ana karakterimiz Jake bir İngilizce öğretmeni ve sıkıntılı günler yaşıyor. Arkadaşının restoranının deposunda zaman yolculuğuna neden olan bir kapı keşfediyor ve macera başlıyor. Jake bu kapıyı kullanarak Jonh F. Kennedy suikastini önlemeye çalışıyor. Aksiyonuyla, dönemiyle bizi ekrana kilitleyecek olan bu mini diziyi soluksuz izleyeceksiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.