Sinema Tarihinin En İyi Korku Filmleri

Buradasınız

Yaşa 16 Kasım 2021

korku, sinema, yönetmen

Tüm zaman filmleri diye tabir edilen bazı filmler vardır, izleyici kitlesi değişse de etkisi asla değişmez. Bazı filmlerde yönetmenin izleyiciye vermek istediği mesajlar defalarca izleyerek anlaşılır. Özellikle korku filmlerinde geçen mesajlar alt metinlerle süslenir. Tarihe iz bırakan birbirinden güzel altı korku filmini senin için derledik.

The Shining (Cinnet) – 1980

korku, sinema, shining, cinnet

Stanley Kubrick imzası taşıyan Cinnet, 1980 sinema kuşağında çığır açan filmlerden biri oldu. Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan korku filmi; cinnet ve delirme anını konu alan sahneleriyle dikkat çekiyor. Başrollerinde Jack Nicholson, Shelly Duvall ve Danny Lloyd yer alıyor. Kült filmler arasına giren Cinnet filmi sinefiller tarafından hala yorumlanmaya devam ediyor.

Vertigo (Ölüm Korkusu) – 1958

korku, sinema, vertigo, ölüm korkusu

Sinemada gerilim dediğimizde herkesin aklına gelen ilk isim tartışmasız Alfred Hitchcock’un Vertigo filmidir. Film sadece konunun öznelliği değil sanatın işlenmesi ve kamera açılarıyla da beğenileri topluyor. Vizyona girdiği zaman sinema eleştirmenlerinin tepkisini çeken film kısa sürede sinema tarihinin yapıtaşları arasında yerini aldı.

Saw (Testere) – 2004

korku, sinema, testere

Testere filminden önce seri katil filmleri genelde dedektif, polisiye ya da kurban-katil konuları üzerinde işlerdi. Testere filminin diğer katil filmlerinden farkı ve sinema perdesindeki altın vuruşu katil-kurban ve polisiye arasında geçen psikolojik ve fiziksel şiddeti işlemesi oldu. Kurbanlarını yanlış yola sapan insanlar arasından seçen Jigsaw onlara yaşamaları için ölümcül bir oyun oynamaları kuralını koyuyor. Oyunlar tutku ve ince zekayla işlenen kurallardan oluşuyor. Saw filmi kendi alanında dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor.

Halloween (Cadılar Bayramı) – 1978

korku, sinema, cadılar bayramı, halloween

İntikam soğuk yenen yemektir cümlesini duymuşsundur. Halloween, intikamın soğuk yenen bir yemek olduğunu sinema perdesinde izleyici kitlesine ezberletmiş bir filmdir. John Carpenter’in imzasını taşıyan film, akıl hastanesinden kaçan Michael ile başlıyor. Filmde öldürülmek üzereyken kurtulan Laurie’nin intikam planına şahit oluyoruz. Filmin yönetmeni kendi alanındaki filmlerin klişeleriyle dalga geçerken izleyiciye bu eleştirileri alt metinle sunuyor.

Psycho (Sapık) – 1960

korku, sinema, sapık

Korku ve gerilim dediğimizde sinema tarihinin kült filmleri arasında yer alan Sapık, korku filmi yönetmenlerinin en önemlileri arasında yer alan Alfred Hitchcock imzasını taşıyor. İnsan psikolojisinin kadraja yansıyan en çıplak haliyle buluştuğumuz Sapık filmi, sinema severleri her açıdan derinlemesine etkiliyor. Film, izleyicide sürekli merak uyandırıp düşündürüyor. Kullandığı teknikler ve film akşının sürükleyiciliği Sapık filmini kült filmlerde zirveye taşımaya yetiyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.