Sinema Tarihini Değiştirmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Buradasınız

Yaşa 02 Ocak 2021

Bilim kurgu sinemasının atası sayılabilecek ilk isim, 1895’te Lumiere kardeşlerin gerçekleştirdiği ilk sinema gösterisini izleyen ve büyük heyecana kapılan George Melies’tir. Bir sihirbaz ve illüzyonun ustası olan Melies, 1902’de ilk bilim kurgu filmi olarak kabul edilen Ay’a Seyahat filmini çekerek bilim kurgu sinemasının kapısını aralayan isim olarak tarihe geçmiştir. Peki, 1902’den günümüze kadar hangi bilim kurgu filmler izleyicisini büyüleyerek ve günümüzde de büyülemeye devam ederek sinema tarihini değiştirdi? Sizler için derledik.

2001: Uzay Yolu Macerası (2001: A Space Odyssey)

Kusursuz film anlayışı ve teknik detaylara verdiği önemle tanınan ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in sadece bilim kurgu tarihini değil, sinema tarihini de değiştiren filmi 2001: Uzay Macerası listemizin en üst sırasında yer alıyor. İngiliz mucit ve bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın bir kısa hikayesinden yola çıkılarak senaryolaştırılan ve 1968'de izleyiciyle buluşan filmin gala gösteriminde onlarca kişi salonu terk etmiş olsa da 2001: Uzay Macerası sinema tarihini değiştirmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasındaki yerini koruyor.

Metropolis

İlk uzun metraj bilim kurgu filmlerinden biri olan ve 1927 yılında vizyona giren Metropolis, döneminin en pahalı sessiz filmidir. Avusturya asıllı Alman yönetmen Fritz Lang’ın başyapıtı olarak nitelendirilen film; dünya genelinde izleyicilerden tam not alan, çekim teknikleri, hikayesi ve yaratılan ambiyansıyla sinema tarihine geçen bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

Bıçak Sırtı (Blade Runner)

Sör unvanına sahip ünlü İngiliz yönetmen Ridley Scott’ın yönettiği; Harrison Ford, Rutger Hauer ve Sean Young gibi usta isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı 1982 yapımı Blade Runner, sinema tarihinin en önemli bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. 2019 yılının Los Angeles’ına, dünyanın artık yaşanamayacak kadar kötü bir yaşam alanı haline geldiği bir dönemde geçen Bıçak Sırtı, konusu ve görselliğiyle birçok yapıma öncülük etmiş bir başyapıt olarak nitelendiriliyor.

The Matrix 

1 Nisan 2022’de serinin dördüncü filminin yayınlanması beklenen Matrix, aksiyon bilim kurgu tarzını farklı bir boyuta taşıyan, felsefesiyle de uzun yıllardır tartışılan bilim kurgu yapımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Senaristliğini Lilly Wachowski ve Lana Wachowski kardeşlerin yaptığı, oyuncu kadrosunda  Keanu Reeves, Laurence Fishburne ve Carrie-Anne Moss gibi ünlü isimlerin yer aldığı The Matrix, “çok soru sorup” izleyicisini şaşkına çevirmesiyle bilim kurgu tarihine adını yazdırıyor.

Yaratık (Alien)

Bıçak Sırtı filmine de imza atan ünlü İngiliz yönetmen Ridley Scott’ın diğer bir başyapıtı olan Yaratık, bilim kurgu sinemasında baş karakterinin bir kadın olduğu belki de ilk film olması nedeniyle sinema tarihini değiştirmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. 1976 yapımı film, kadın kahramanlı bir bilim kurgu aksiyon filminin ilk kez hem seyircilerinden hem de eleştirmenlerden alkış almasını sağlamasıyla dikkat çekiyor.

Avatar

1997 yılında senarist, yapımcı ve yönetmenlik koltuğuna oturduğu Titanik filmi ile dünyaya adını duyuran Kanadalı yönetmen James Cameron’un yönettiği Avatar, üç boyutlu (3D) sinema tekniği ile çekilmiş ilk film olarak sinema tarihine adını yazdıran yapım olarak dikkatleri çekiyor. 2009 yılında izleyiciyle buluşan film, 67. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini aldı ve 9 dalda aday gösterildiği 82. Akademi Ödülleri’nde ise sanat yönetimi, görüntü yönetmeni ve görsel efekt dallarında 3 ödül kazandı.

Yıldız Savaşları (Star Wars)

Gelmiş geçmiş en başarılı ve kâr getiren film serilerinden biri olan Yıldız Savaşları (Star Wars) serisi, yıllardır sinema sektörünün tozunu attırmaya devam ediyor. 1977 yılında döneminin Hollywood standartları dikkate alındığında, 11 milyon dolar gibi küçük bir bütçe ile yola çıkan ve bugüne dek 775 milyon dolardan fazla gelir elde eden film, tüm zamanların finansal açıdan en başarılı filmlerinden biri olarak anılıyor. Kurgusu, efektleri, karakterleri, ilk olarak nitelenen birçok özelliğinin yanı sıra milyonlarca hayranıyla Star Wars, sinema tarihini değiştiren yapımlar arasında yer alıyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.