Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sinema Tarihinden Ünlü Yol Filmleri
Sinema Tarihinden Ünlü Yol Filmleri

iyihisset.com

04 Ağu 2020

Seyahat etmek, yola çıkmak, yol planları yapmak, yeni maceralara atılmak, yeni kültürlerle ve yeni insanlarla tanışmak... Bazen tüm bu saydıklarımızı içinde barındıran bir yol filmi, bizleri alıp başkalarının hayatlarına götürüyor. İnsana ve yolculuklara uzanan, anı yaşamanın önemini bizlere hatırlatan bu filmleri sizler için derledik.

Into The Wild / Özgürlük Yolu

Ünlü oyuncu Sean Penn'in yönetmenliğini üstlendiği ve Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt başrollerinde olduğu 2007 yapımı Into The Wild, unutulmaz yol filmlerinin başında yer alıyor. Metropol hayatını bırakarak vahşi hayata yol alan Christopher adlı gencin hikayesini anlatan filmde, genç adam tüm mal varlığını bir hayır kurumuna bağışlayarak ve sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkıyor. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek yeni kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimliyor.

Seven Years In Tibet / Tibet'te 7 yıl

Sinemaya başlamadan önce reklam yönetmenliği yapan Jean-Jacques Annaud imzalı film, Brad Pitt, David Thewlis, B.D. Wong gibi birçok ünlü ismi seyirciyle buluşturuyor. 1997 yapımı film, Avusturyalı bir dağcı olan Heinrich Harrer’ın yol hikayesini, seyahati sırasında karşılaştığı Dalai Lama ve ondan öğrendiklerini konu alıyor.

Little Miss Sunshine / Küçük Gün Işığım

Jonathan Dayton ve Valerie Faris’in ilk uzun metraj deneyimi olan Little Miss Sunshine, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ve “En İyi Özgün Senaryo” dalında Oscar kazanan bir yol filmi. Sorunlar yaşayan ve dağılması an meselesi bir aileyi ve küçük kızları Olive’i bir güzellik yarışmasına yetiştirmek için Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna yapılan yolculuğu anlatan filmde Altın Küre ödülü sahibi Amerikalı komedyen, oyuncu, yapımcı ve yazar Steve Carell seyirciyi her zamanki gibi oyunculuğuyla büyülüyor.

The Secret Life of Walter Mitty / Walter Mitty'nin Gizli Yaşamı

Ünlü bir dergide çalışan Walter, bir fotoğrafın negatifini kaybeder ve fotoğrafı gönderen fotoğrafçının nerede olduğunu hiç kimse bilmemektedir. Çünkü fotoğrafçı (Sean Penn) dünyayı gezen birisidir ve nerede olduğunu öğrenmek hiç de kolay değildir. Ben Stiller, Kristen Wiig, Shirley MacLaine, Sean Penn gibi ünlü isimlerin yer aldığı 2014 yapımı film, Walter'ın gizemli fotoğrafçıya ulaşmak için çıktığı yolda yaşanan akıl almaz hikayeleri seyirciyle buluşturuyor.

In July / Temmuz'da

Türk asıllı Alman yönetmen, senarist ve yapımcı Fatih Akın'ın yol filmi olan In July, Alman öğretmen Daniel'in Türkiye'ye kadar uzanan yolculuğunu konu alıyor. 2003 yapımı filmde Daniel, bir gün Juli adlı bir ile tanışır. Juli, Daniel'e hayatının aşkını çok kısa bir süre içerisinde bulacağını söyler. Bir gün Daniel, Melek isimli bir Türk kızına aşık olur. Melek'in peşine takılıp Türkiye'ye kadar varacak bir yolculuğa çıkar.

The Darjeeling Limited / Küs Kardeşler Limited Şirketi

Son yılların yıldızı parlayan yönetmeni Wes Anderson'ın yönetmenliğini üstlendiği film, Hindistan'da başlayan bir yol hikayesini seyirciyle buluşturuyor. Owen Wilson, Adrien Brody, Jason Schwartzman gibi ünlü isimlerin yer aldığı 2008 yapımı film, birbirine hiç ama hiç benzemeyen 3 kardeşin babalarının ölümünün ardından çıktıkları ilginç yolculuğu, yaşanan kazaları ve kardeşler arasındaki ilginç diyalogları konu ediyor. Kaza demişken... Seyahate çıkılan zamanlarda yaşanabilecek talihsizlikler canınızı fazlasıyla sıkabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve seyahatinizin tadının kaçmaması için Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile beklenmedik risklere karşı güvence altında olabilirsiniz.

Eat Pray Love / Ye Dua Et Sev

Julia Roberts, Richard Jenkins, Javier Bardem, James Franco gibi ünlü isimleri buluşturan 2010 yapımı filmde, sorunlu bir boşanmanın ardından hayatın anlamını bulma ümidiyle İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan uzun bir tura çıkan Elizabeth’in hikayesi anlatılıyor. Amerikalı ünlü yönetmen Ryan Murphy'in yönetmenliğini üstlendiği film, her anından bir şeyler öğrenebileceğiniz ve keyif alacağınız bir yol hikayesi.

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.