Sinema Tarihinde İkon Olmuş Otomobiller

Buradasınız

Yaşa 27 Kasım 2021

sinema, ikon, otomobil, efsane, film

Sinema tarihi boyunca farklı filmlerde binlerce arabayla karşılaştık. Bazılarını hala unutamamışken bazıları da aklımızdan bir anda gitti. Ancak kimi arabalar var ki en az filmler kadar efsaneleşti. Hatta zaman zaman filmlerin bile önüne geçti. İşte sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış ve zihinlerimizin bir köşesinde yer etmiş otomobiller.

Bullitt / 1968 Ford Mustang GT 390 “Fastback”

sinema, ikon, otomobil, efsane, film, ford, mustang

San Francisco sokaklarında kullandığı Ford Mustang ile kötü adamların belalısı olan Bullit, çoğu sahnede arabayı dublör yardımı olmadan kullanmıştır. Türkçeye “Gangsterin Kaderi” olarak çevrilen 1968 yapımı filmde seyirci karşısına çıkan otomobilimizin şoför koltuğunda ise dönemin en ünlü jönlerinden Steve McQueen oturuyor.

Fast And Furious / 1970 Dodge Charger

sinema, ikon, otomobil, efsane, film, dodge charger

Sekiz filmlik seride binlerce güzel arabayı görsek de aklımızda en çok yer edinen bir American Muscle’ı olan Dodge Charger oldu. Dominic Toretto’ya babasından miras kalan araba, ilk filmin sonlarına doğru paramparça olsa da sonraki serilerde bu arabaya tekrar kavuşuyoruz. Film serisinde birbirinden kuvvetli ve hızlı otomobiller olsa da maskülen havası ve filmin en can alıcı noktalarında kendisini göstermesiyle Dodge Charger efsaneler arasına kendisini yazdırdı.

Transformers  / 1977 Chevrolet Camaro

sinema, ikon, otomobil, efsane, film, chevrolet camaro

Beyaz perdeye yansıyan ve birçok fanı bulunan Transformers serisinin en dikkat çekici otomobillerinden biri Chevrolet Camaro, klasikleşmiş Amerikan arabalarının başında geliyor. Seri boyunca yeni modellerine şahit olsak da aklımızda kalan yine ilk filmdeki eski modeli oluyor. Robota dönüşebilen ve serinin geri kalanına da damgasını vuracak bu otomobil, ilk kez 2007 yılında vizyona giren filmde göründü ve zihinlerimizde yerini aldı.

Geleceğe Dönüş / DeLorean DMC-12

sinema, ikon, otomobil, efsane, film, delorean

1980’li yılların en önemli film serilerinden biri olan “Geleceğe Dönüş” filmi DeLorean DMC-12 olmadan düşünülemez. Film boyunca filmin başrol oyuncuları ile zamanda yolculuk yapan araba, tasarım bakımından zamanının en ilgi çekici arabalarından biri kabul edilmektedir. Serinin odağında yer alan DeLorean DM, çılgın profesör Dr. Brown ve Marty’nin kontrolünde zamandan zamana yolculuklar yaptı.

Salak ile Avanak / Mutt Cutts Van

sinema, ikon, otomobil, efsane, film, mutt cutts van

Başrollerini Jim Carrey ve Jeff Daniels’ın oynadığı ve efsane komedi filmleri arasında yer alan “Salak ile Avanak” filminde sahne alan ve köpek şeklindeki tasarımı ile dikkat çeken araç hale hafızalarımızda. 1994 yapımı film için özel olarak hazırlanan araç, uzun süre yollarda dolaşarak filmin tanıtımına da katkı sundu.

Christine / Playmouth  Fury

sinema, ikon, otomobil, efsane, film, playmouth furt

Sinema tarihinin en ikonik arabaları denince akla ilk gelen araçlardan biri “Christine” filminde karşımıza çıkmaktadır. 1983 yılında çekilen filmde “Christine” isimli araç, sahibinin karakterini etkileyerek değişmesini sağlamıştır. Bu da arabayı filmin başrollerinden biri haline getirmiştir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.