Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

The Queen's Gambit Dizisi Hakkında Az Bilinenler
The Queen's Gambit Dizisi Hakkında Az Bilinenler

iyihisset.com

26 Nis 2021

netflix, queen gambit, dizi

The Queen’s Gambit dizisi yayınlanır yayınlanmaz Netflix’te popüler yapımlar arasında ilk sıralarda yerini aldı. 7 bölümden oluşan bu mini dizi, tek solukta bitirebileceğin dizilerden. The Queen’s Gambit, çok küçük yaştan itibaren yetimhaneye yerleştirilen Beth Harmon karakterinin yetimhanenin hademesini oynarken gördüğü satranca ilgi duymasıyla başlar. Birbirinden çekişmeli geçen satranç turnuvalarıyla, Beth Harmon’ın inişli çıkışlı hayatını izlerken kendini karakterin dünyasına kaptıracağın The Queen’s Gambit dizisi hakkında az bilinenleri derledik. Birlikte inceleyelim...

Dizinin bölüm sayısı olan 7 aynı zamanda bir piyonun vezir olması için geçmesi gereken kare sayısı

netflix, queen gambit, dizi, satranç

Dizideki neredeyse her ayrıntı satranca ufak tefek atıflarda bulunuyor. The Queen’s Gambit’in bölüm sayısı da bu ince atıflardan biri. Piyonun vezir olabilmesi için geçmesi gereken bu 7 kareyi, Beth Harmon karakterinin de şampiyon olması için her bölümde attığı adımlar olarak da değerlendirebiliriz.

Beth karakterinin son sahnedeki bembeyaz kombini ne anlama geliyor?

netflix, queen gambit, dizi

Beth karakterini son sahnede beyazlar içinde yürürken görüyoruz. Dizinin kostüm tasarımcısı Gabriele Binder, her sahnede olduğu gibi bu sahnede de Beth karakterinin kombinin derin anlamlar yüklemiş. Beth Harmon’un son sahnedeki bu kombini satrançtaki vezir taşına bir referans olarak dikkat çekiyor.

Beth Harmon’ın dizide giydiği tüm kıyafetler satrancı çağrıştırıyor

netflix, queen gambit, dizi, satranç

Dizinin kostüm tasarımcısı Gabriele Binder, Beth Harmon karakterini giydirilen kıyafetlerle tamamlıyor. Kareli ya da siyah beyaz desenlerden oluşan bu düz ve çarpıcı kıyafetlerin her biri satranç tahtasına yapılan birer gönderme durumunda.

Bütün satranç sahneleri aktörler tarafından gerçekten oynanmış

netflix, queen gambit, dizi, satranç

Dizideki bütün satranç sahneleri -bunlara hızlandırılmış sahneler de dahil- aktörler tarafından tekrar tekrar oynanmış. Bu sahnelerdeki hamlelerin hepsi önceden satranç danışmanları Garry Kasparov ve Bruce Pandolfini tarafından hazırlanmış. Hatta "eğer bir satranç uzmanı diziyi izlerken bir hata bulursa, herhangi bir hareketin yanlışlığından dolayı hikayeden çıkarılmamasını sağlamak için Garry Kasparov ve Bruce Pandolfini aktörlere yardımcı olmuş.

Benny Amerikalı usta satranç oyuncusu Bobby Fischer'dan esinlenerek yazılmış

netflix, queen gambit, dizi

Bobby Fischer 13 yaşındayken kazandığı 'Yüzyılın Oyunu' isimli galibiyetiyle bilinmektedir. Dizideki başlarda en büyük rakibi gibi görünen sonlara doğru ise Beth karakterinin en büyük destekçilerinden biri olan Benny karakterinin Amerikalı usta satranç oyuncusu Bobby Fischer’dan esinlenerek yazıldığı söyleniyor.

Kurguda öğrenilen satranç!

netflix, queen gambit, dizi, satranç

Beth Harmon karakteri turnuvalara hazırlanırken ya da yetimhanedeyken satranç oynayamadığında kendi kafasında tavana bir satranç tahtası kurarak hamleler yapıyor. Beth'in tavanda satranç oynadığı sahnelerde Beth hep yetimhanede hademe olarak görev yapan Bay Shaibel'in eski satranç tahtasını kullanıyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.