Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Plajda Okuyabileceğiniz 9 Kitap Önerisi
Plajda Okuyabileceğiniz 9 Kitap Önerisi

iyihisset.com

13 Tem 2018

Bütün kış çalışıp yorulduktan sonra, aylar boyunca hayalini kurduğunuz o mevsim geldi çattı. Şimdi artık tatiller, seyahatler ve tabii ki plaj şemsiyesi altında geçirilecek tatlı saatler sizleri bekler. Siz de deniz güneş keyfi yaparken kitap okumadan yapamayanlardansanız, sizler için derlediğimiz 9 plaj kitabına göz atmadan tatil bavulunuzu hazırlamayın!

1. Ikigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı (Hector Garcia & Francesco Miralles)

Uluslararası çok satanlar listelerinden düşmeyen Ikigai, bu sene Türkiye’de hatırı sayılır bir kitle tarafından okundu bile. Japonların günlük yaşam felsefesinden yola çıkan ve “yaşamak için bir sebep” olarak adlandırılan ikigai kavramı, plajın huzurlu ortamında kendinizi ve yaşama amacınızı yeniden keşfetmenize yardımcı olabilir.

2. Pembe Fili Düşünme (Zeynep Selvili Çarmıklı)

Yaz tatillerinde biraz kendi içine dönüp kişisel gelişim odaklı metinler okumaya meraklı olanlar, son ayların çok satanlar listelerinden düşmeyen Pembe Fili Düşünme’yi çok sevebilir. Psikolog Zeynep Selvili Çarmıklı’nın kaleme aldığı bu kitap; kabul, öz şefkat ve kararlılık gibi kavramları keyifli bir dille irdeliyor.

3. Japon Masalları (Yei Thedora Ozaki)

“Güneşin doğduğu ülke” Japonya’nın, o kendine has kültürünü yansıtan birbirinden ilginç masalları ve mistik hikayeleri içinde barındıran bu derlemede bizleri azizler, sahtekarlar, hortlaklar, şifacılar, cinler, ifritler, sihirli kuşlar, ejderhalar, samuraylar, tanrılar ve şeytanlarla dolu, uzak ama olağanüstü bir dünya bekliyor. Bu ilginç kitapta toplam 22 Japon masalı yer alıyor.

4. Bütün İyiler Biraz Küskündür (Nilay Örnek)

Gazeteci ve yazar Nilay Örnek’in köşe yazılarından derlenen Bütün İyiler Biraz Küskündür kitabı, modern yaşama, şehir hayatına, aşklara, ilişkilere, arkadaşlıklara ve kadın öykülerine yer veren akıcı ve akılda kalıcı bir derleme olarak öne çıkıyor.

5. Hippi (Paulo Coelho)

Ülkemizde de çok sevilen Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun son romanı Hippi, yazarın kendi yaşam öyküsünden esinleniyor ve bizleri 1970 yılının dünyasına, çiçek çocukların ve özgürlüğün renklerine doğru keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

6. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı (Mark Manson)

Klasik kişisel gelişim kitaplarından hoşlanmayan ancak plajda motivasyon aşılayan metinleri okumak isteyenler için Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, son derece ideal bir tercih olabilir. Gerçekçi ve mizahi diliyle akıp giden ve birkaç saatte bitirebileceğiniz bu keyifli kitap ayrıca yaşama dair hoş öğretiler de barındırıyor.

7. Kördüğüm (Ayşe Kulin)

Su gibi akıp giden sürükleyici romanlardan hoşlanıyorsanız, akıcı diliyle ünlü Ayşe Kulin’in bu romanı bu yaz plajdaki en yakın dostunuz olabilir. Tepeden tırnağa bir kadın hikayesi olan Kördüğüm, hayatın acımasız çarkları arasına sıkışmış genç bir kadının yaşadıklarını çarpıcı bir “geri dönüş” hikayesiyle anlatıyor. 

8. Evlilik Meselesi (Jeffrey Eugenides)

New York Times, The Times, Seattle Times gibi birçok yayın tarafından “Yılın Kitabı” seçilen Evlilik Meselesi, modern zamanlardaki evlilik meselesini sorguluyor. 1980’lerde geçen roman, iflah olmaz bir romantik olan Madeleine’in kendini içinde bulduğu aşk üçgenini konu alıyor. İlişkilerle ilgili romanlar okumaktan hoşlananlara önerilir…

9. Gölgeler (Zülfü Livaneli)

Zülfü Livaneli’nin yeni kitabı Gölgeler, İstanbul’a ve onun yazarlarına, şairlerine saygı duruşu niteliğinde… Kitabı okurken Fatih Sultan Mehmed, Mustafa Kemal Atatürk, Halide Edip Adıvar, Reşat Nuri Güntekin, Nâzım Hikmet, Yahya Kemal, Sabahattin Ali, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Kemal Tahir, Orhan Veli, Ülkü Tamer, Ece Ayhan, Cemal Süreya ve Attilâ İlhan'ın gölgeleri size eşlik edecek…

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.