Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ölümünün 80. Yılında Mustafa Kemal Atatürk Hakkında Az Bilinen 13 Şey
Ölümünün 80. Yılında Mustafa Kemal Atatürk Hakkında Az Bilinen 13 Şey

iyihisset.com

09 Kas 2018

Bu yıl 10 Kasım’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ölümsüz önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu dünyadan ayrılışının üzerinden tam 80 koca yıl geçmiş olacak…

Biz de bu 10 Kasım gününde, aradan geçen 80 yıla rağmen aynı hüzün ve özlemle andığımız Ata’mız hakkında az bilinen bu gerçekleri sizlerle paylaşmak istedik:

“Başöğretmen” Unvanı Alan İlk ve Tek Liderdi

İlköğretimin herkes için ulaşılabilir, zorunlu ve ücretsiz olmasını sağlayan ve yaşamı boyunca eğitim konusunu her zaman çok fazla önemseyen Atatürk, bu çalışmaları neticesinde başöğretmenlik unvanı alan ilk lider olmuştur.

Bir Geometri Kitabı Yazmıştı

Matematiğe ve pozitif bilimlere olan ilgisi ve yeteneği ile bilinen Atatürk, 44 sayfalık bir geometri kitabı yazmasının yanı sıra Latince kökenli geometrik kavramları Türkçemize uyarlamıştır ve bugün kullandığımız geometri kavramlarının mucidi olmuştur.

52 Sayı Yayınlanan Bir Gazete Çıkarmıştı

Kara Harp Okulu yıllarında okul arkadaşı Fethi Bey ile Minber isimli bir gazete çıkarmıştır. El yazısıyla çoğaltılan ve binbir emekle hazırlanan bu gazete 52 sayı boyunca yayımlanmıştır.

Ana Dili Türkçe Dışında 7 Dili Okuyup Yazabilen Bir Liderdi

Türkçeye son derece hakim olan Atatürk aynı zamanda Fransızca’yı da anadil seviyesinde biliyordu. Fransızcanın yanı sıra Yunanca, Bulgarca, Rusça, Almanca, İngilizce ve Farsça gibi dillere de hakimiyeti olan Ata’mız, yaşadığı sürece yeni diller öğrenmeye çok meraklıydı.

Hayvan Severliği ile Bilinen Bir Devlet Adamıydı

Köpeği Foks’a olan düşkünlüğünün yanı sıra Atatürk hemen hemen her hayvanı çok seven ve koruyan bir liderdi. Hatta bir gün cılız bir tayı sevmek için Çankaya Köşkü’nün kabul odasına istettiği söylenir.

Tam Bir Türk Kahvesi Tutkunuydu

Tam bir Türk kahvesi tutkunu olan Atatürk, doktorlarının tüm uyarısına rağmen günde 10 ila 15 fincan az şekerli Türk kahvesi içmekten vazgeçemezdi.

Tüm Giysilerini Kendisi Tasarlıyordu

Hazır dikilmiş giysiler giymekten hiç hoşlanmayan Atatürk, hayal ettiği giysileri kendi çizimleri ile kağıda döker ve terzisine gönderirdi. Hep beyaz gömlek tercih eder ve lacivert takımlar giymekten uzak dururdu.

Simetri ve Düzen Takıntısı Vardı

Bulunduğu her ortamda düzen ve tertip isteyen Atatürk, titizliği ve simetri takıntısıyla bilinirdi. Dolmabahçe Sarayı’ndaki tabloları sık sık hizalayan ve Atatürk Orman Çiftliği’nin düzenini teftiş eden Atatürk, yaşamının son gününe dek bu huyunu sürdürdü.

Başucu Kitabı ‘Çalıkuşu’ idi

Hayatı boyunca binlerce kitap okusa da asla vazgeçemediği, hep çantasında taşıdığı ve dönüp dönüp rastgele pasajlar okuduğu kitap, Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanıydı.

En Büyük Hayali Dünyayı Gezmekti

Farklı kültürlere, farklı dillere, tarihe ve sanata duyduğu ilgiden ötürü Ata’nın en büyük hayali dünyanın en ücra köşelerine varana dek dolaşmaktı. Fakat ne yazık ki bu hayale kısa ömrü vefa etmedi.

İstediği Son Yemek Enginardı

Yıllar yılı en sevdiği yemek kuru fasulye pilav ikilisi olsa da Atatürk, Dolmabahçe’deki hasta yatağında son günlerini geçirirken yaverinden enginar yemeği istemiştir. İstanbul’da enginar bulunmadığı için hemen Hatay’a ısmarlansa da ne yazık ki Ata’mız enginar yiyemeden hayata gözlerini yummuştur.

Küba’nın Başkenti Havana’da Bir Atatürk Büstü Bulunur

Kaynak

Heykeltıraş Metin Yurdanur imzasını taşıyan bu büst, 2008 yılında Havana’nın en önemli bölgelerinden biri ola Punto’ya yerleştirildi.

Norveççede Bir Deyime Konu Olmuştur

Norveççede “Atatürk gibi düşünmek” şeklinde bir deyim vardır ve bu deyim zorluklar karşısında pes etmemeyi, çaresiz gibi görünen durumları aşmak için alternatif çözümler üretmeyi ifade eder.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.