Olimpiyatlarda Sınırları Zorlayan 5 Türk Sporcu

Buradasınız

Yaşa 23 Mart 2019

Geçmişi antik çağlara kadar uzanan ve dünyanın gelmiş geçmiş en önemli spor olayı olarak anılan olimpiyatlar hangimizi heyecanlandırmaz ki? Hele de işin içinde başarıları ile göğsümüzü kabartan Türk sporcular varsa, olimpiyatları seyretmek başlı başına bir keyfe dönüşür.

İşte kazandıkları başarılar ve öncüsü olduğu değerler ile kitleleri etkisi altına alarak efsaneleşmiş olimpik Türk sporcular:

Yaşar Erkan (Güreş)

Erzincan’ın Refahiye ilçesinde dünyaya gelen milli güreşçimiz Yaşar Erkan’ı bu kadar özel ve önemli kılan yalnızca aldığı dört Balkan şampiyonluğu değil, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda aldığı derece ile ülkemize altın madalya getiren ilk sporcumuz olmasıdır. Sürpriz bir atakla kimsenin beklemediği şekilde şampiyonluk kürsüsüne çıkan milli güreşçimiz, 120 bin kişilik stadyumda ve Hitler’in önünde milli marşımızı çaldırınca, gözyaşlarını tutamadı ve ülkeye döndüğünde Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığı tebrik daveti ile bir kez daha onurlandırıldı.

Hülya Şenyurt (Judo)

1973 yılında Ordu’da dünyaya gelen milli judocumuz Hülya Şenyurt’u unutulmaz yapan 1992 Barselona Olimpiyatları’nda, henüz 19 yaşında kazandığı bronz madalyanın yanı sıra ülkemize olimpiyat madalyası getiren ilk kadın sporcumuz olması. Türk kadınına olimpiyat sevgisi aşılayan ve ülkemize getirdiği madalyanın ardından birçok kız çocuğunun judoya başlamasına vesile olan Hülya Şenyurt, Türk spor tarihinin en ilham verici karakterlerinden biri.

Hamza Yerlikaya (Güreş)

Türk olimpiyat efsanelerinden konu açıp da güreş sporunun efsanesi Hamza Yerlikaya’dan bahsetmemek olmaz. Uluslararası Güreş Federasyonu (FILA) tarafından “Asrın Sporcusu” seçilen ve ilk olimpiyat zaferini 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda aldığı altın madalya ile taçlandıran Yerlikaya, bugün grekoromen stilde sayısız dünya, Balkan ve Avrupa şampiyonluğuna sahip efsane bir sporcu.

Naim Süleymanoğlu (Halter)

Vücut ağırlığının üç katından fazlasını kaldırabilmesiyle tanınan ve yıllarca “cep herkülü” lakabıyla anılan halter sporunun başarılı ismi Naim Süleymanoğlu, 1988 yılında Seul’de düzenlenen olimpiyatlarda şampiyonluk kürsüsüne çıkarak ülkemizin olimpiyatlardaki 20 yıllık altın madalya hasretine de son verdi. Süleymanoğlu ayrıca bu olimpiyatlarda 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg; silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg ve 342.5 kg kaldırarak altı dünya, dokuz olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti. Böylece Türkiye'ye olimpiyat tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu unvanına sahip oldu.

Atagün Yalçınkaya (Boks)

Olimpiyatlarda madalya kazanan en genç sporcumuz olan milli boksör Atagün Yalçınkaya’nın 2004 Atina Olimpiyatları’ndaki başarısı nasıl unutulur? Henüz 17 yaşındayken 48 kiloda, finalde Kübalı rakibine yenilerek gümüş madalya ile eve dönen Yalçınkaya, kazandığı bu başarıyı günümüzde antrenör olarak sürdürüyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.