Öğretmenler Hakkında Yapılmış En Güzel Filmler

Buradasınız

Yaşa 24 Kasım 2021

öğretmen, öğretmenler günü, film, sinema

Dünyanın en kutsal ve özel mesleklerinden birini yapan öğretmenlerimiz, geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızın doğru, ahlaklı, akıllı ve zeki olarak yetişmesini sağlayan belki de en büyük görevi üstleniyorlar. Harcadıkları efor, verdikleri sonsuz sevgi ile iyi ve donanımlı birer birey olmaları için çocuklarımıza kattıkları her şey için onlara minnettarız. Haydi gel bu Öğretmenler Günü’nde baş tacımız tüm öğretmenlerimizin değerini bir kez daha hatırlayacağımız filmlere birlikte göz atalım.

Her Çocuk Özeldir – Taare Zameen Par

öğretmen, öğretmenler günü, film, sinema, her çocuk özeldir

Hindistan sinemasının yetiştirdiği en büyük aktör ve yönetmenlerden biri olan Aamir Khan imzası taşıyan Her Çocuk Özeldir, bir öğretmenin bir çocuğun hayatını nasıl değiştirip onu bir birey olma yolunda nasıl etkileyeceğini göstermesi açısından çok etkileyici bir film. 2007 yapımı olan filmde kendi de öğretmen rolünde rol alan Aamir Khan, disleksi hastalığı nedeniyle öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğu fark ederek, ona özel bir süreç tasarlanması ve hem ailesi hem de okul tarafından çocuğun kabul görmesi ve başarıya doğru koşmasını anlatıyor. Hem öğretmenler hem de çocuklu aileler tarafından mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Sakıncalı Düşünceler – Dangerous Minds

öğretmen, öğretmenler günü, film, sinema tehlikeli düşünceler

John N. Smith imzalı 1995 yapımı film, bir öğretmenin zorlu hayat koşullarında yaşamak ve kendilerini ifade etmek zorunda kalan öğrencilere nasıl yardımcı olabileceğini konu ediyor. Polisiye olaylara varacak kadar suçun içerisine batmış ama başka gidecek yolu olmadığını sanan lise öğrencilerine ışık tutan bir öğretmenin yaşadığı zorluklar da filmde karşımıza çıkıyor. Filmin başrolünde de ünlü oyuncu Michelle Pfeiffer yer alıyor. 

Bir Öğrencim İçin – Yi Ge Dou Bu Neng Shao

öğretmen, öğretmenler günü, film, sinema, bir öğrencim için

Uzak Doğu sinemasının en büyük ve önemli yönetmenlerinden Zhang Yimou imzalı, 1999 yapımı “Bir Öğrencim İçin” bir belgesel kıvamında Çin’deki eğitim sisteminin hatalı yanlarını ve buna yoğunlaşarak öğrencilerine yardımcı olmak isteyen bir öğretmenin hikayesini konu ediyor. Filmin en ilginç yanlarından biri oyuncularının gerçek hayattaki kimlikleri ile filmde rol almaları. Evini geçindirebilmek için okulu bırakıp kaçan bir çocuğun ve onu tekrar öğretim hayatına kavuşturmak için peşinden giden genç bir öğretmenin öyküsünü anlatıyor.

Koro - Les Chorites

öğretmen, öğretmenler günü, film, sinema, koro

Yönetmenliğini ve senaristliğini Christophe Barratier’in yaptığı 2005 yapımı film, Fransa’da sorunlu çocukların gönderildiği bir okula idari müdür olarak atanan eski bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. Eski bir koro öğretmeni olan Clement Mathiue, okuldaki sorunlu öğrencilerden bir koro kurarak onlara geleceğe yönelik bir hayal veriyor ve bu hedefe doğru koşmalarını sağlıyor. Film, hayata farklı bir pencereden bakabilmeyi ve çocukların hayallerini gerçeğe çevirmelerinde bir öğretmenin üstlenebileceği rolü çok çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.