Mutlaka Okuman Gereken Fantastik Kitaplar

Buradasınız

Yaşa 17 Haziran 2022

fantastik, roman, edebiyat, kitap, hikaye, seri

Okuyucuları gerçeklik algısından uzaklaştırarak çeşitli ütopyalara doğru yola çıkaran fantastik edebiyat, hayal gücümüzün sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Epik kahramanlar, fantastik bir dünya ve halihazırda okuyucuların zihninde yer edinen mitolojik yaratıklar, oluşturulan yepyeni evren kurguları ile okuyucular ve hikayeler arasında bağ kurmayı başarıyor. Bilim kurgu türünü seviyorsan ve fantastik hikayelerden hoşlanıyorsan bu yazımızda mutlaka okuman gereken fantastik kitapları bulabilirsin.

Taht Oyunları – George R.R. Martin

fantastik, roman, edebiyat, kitap, hikaye, seri, taht oyunları

Günümüzde yaşayan en önemli yazarlar arasında gösterilen George R.R. Martin’in kaleme aldığı Taht Oyunları serisi, özellikle izleyici ile buluştuktan sonra popülaritesini dünya çapında artırmayı başardı. Uzun yıllar boyunca süren yaz aylarının yerine soğuk kışın yaklaştığı ve Yedi Karalık’ı tehdit eden düşmanların surların ötesinde büyük bir ordu toplaması sonucunda verilen mücadelenin anlatıldığı fantastik seri, birçok olay örgüsünü de içerisinde barındırıyor. Toplamda 9 kitaptan oluşan Taht Oyunları, aynı zamanda günümüzde en çok rağbet gören edebi eserler arasında yer alıyor.

Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien

fantastik, roman, edebiyat, kitap, hikaye, seri, yüzüklerin efendisi

İngiliz filolog ve profesör J.R.R. Tolkien tarafından kaleme alınan ve beyaz perdenin de etkisiyle tüm dünyada sevilerek izlenen Yüzüklerin Efendisi serisi, 150 milyon adedi aşan satış sayısıyla tüm zamanların en fazla satan ikinci romanı olmayı başardı. Tolkien’in çocuklar için yazdığı Hobbit’in devamı niteliğinde olan Yüzüklerin Efendisi, Orta Dünya’da geçen iyinin ve kötünün savaşını konu alıyor. Toplamda 3 kitaptan oluşan Yüzüklerin Efendisi serisini, izlemek kadar okumanın da önemli olduğunu paylaşmak isteriz.

Harry Potter – J.K Rowling 

fantastik, roman, edebiyat, kitap, hikaye, seri, harry potter

Dünyanın en fazla okunan eserleri arasında yer alan ve Harry Potter’ın 11.yaş günü ile değişen hayatını konu alan seri, J.K Rowling tarafından kalem alındı. Beyaz perdeye aktarılmasının ardından çok daha büyük bir kitleye ulaşan seri toplamda 7 kitap ve 8 filmden oluşuyor. Harry ve Lord Voldemort’un amansız mücadelesinin işlendiği Harry Potter serisi aynı zamanda tüm zamanların en fazla satılan kitabı olarak da öne çıkıyor.

Zaman Çarkı – Robert Jordan 

fantastik, roman, edebiyat, kitap, hikaye, seri, zaman çarkı

Mutlaka okuman gereken bir diğer fantastik kitap serisi ise Robert Jordan’ın kaleme aldığı Zaman Çarkı. İyiliğin ve kötülüğün savaşının her çağda devam ettiği eserde zaman çarkı döner ve çağlar arası geçişler yaşanır. Başlangıçların ve bitişlerin olmadığı hikâye 15 ciltten ve toplamda 10 bin sayfadan oluşuyor. Döngüsel tarihin ve fantastik dünyanın birleşimi sonucu ortaya çıkan eser, fantastik edebiyatın da en önemli eserleri arasında gösteriliyor.

Fırtınaışığı Arşivi – Brandon Sanderson 

fantastik, roman, edebiyat, kitap, hikaye, seri, fırtına ay ışığı

Brandon Sanderson tarafından kaleme alınan ve tamamlanması yaklaşık olarak 10 yıl süren Fırtınaışığı Arşivi, günümüz fantastik edebiyatının en güncel ve en önemli eserleri arasında gösteriliyor. On kitaptan oluşması beklenen serinin ilk kitabı 31 Ağustos 2010 yılında okuyucu ile buluştu. Şu ana kadar 6 kitabı yayınlanan seri, Fırtınaların hükmü altında bir dünya olan Roshar’da geçiyor. Fırtınaların tüm yaşamı derinden etkilediği ve değiştirdiği bu dünyada Parlayan Şövalyeler’in hikayelerini okuyoruz.

Yerdeniz Öyküler - Ursula K. Le Guin

fantastik, roman, edebiyat, kitap, hikaye, seri, yerdeniz

Ursula K. Le Guin tarafından kaleme alınan ve fantastik edebiyatın en iyi eserlerinden biri olarak kabul edilen Yerdeniz Öyküleri, 6 kitaptan oluşan bir seri. Cadılar, büyücüler, ejderhalar ve kralların öykülerini okuyucuya taşıyan bu seri, içerdiği fantastik ortamlar, kahramanlar ve yarattığı hayal dünyası ile fantastik kitap edebiyatında farklı bir konumda bulunuyor.

Kara Kule Serisi - Stephen King

fantastik, roman, edebiyat, kitap, hikaye, seri, kara kule

Dünyaca ünlü fantastik, bilim kurgu ve korku yazarı Stephen King’in imzasını taşıyan Kara Kule serisi de mutlaka okunması gereken fantastik kitaplar arasında yer alıyor. King’in yarattığı paralel bir evren olan Orta Dünya’da geçen seri 8 kitaptan oluşuyor. Hayatta kalan son silahşor olan Roland’ın geçip giden dünyanın kaderini değiştirmek için varlığın merkezi olan Kara Kule’ye yaptığı tehlikeli yolculuğu anlatan kitap sizi farklı bir hayal dünyasının içine çekecek.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.