Mutlaka İzlemen Gereken Spor Belgeselleri

Buradasınız

Yaşa 31 Ağustos 2022

spor, belgesel, prodüksiyon

Spor dünyasının rekabeti, heyecanı, bitmeyen temposu, kazanma hırsı ve oyuncuların çok merak edilen özel yaşamları farklı belgeseller ile ekrana taşınıyor. Bazıları oyunun kendisine odaklanarak o dalda başarılı olmanın ipuçlarını verirken, bazıları da çok merak edilen yıldızların hayatlarını gözler önüne seriyor. En keyifli ve güzel spor belgesellerinden birkaç tanesini bu yazımızda bulabilirsin.

Last Dance

spor, belgesel, prodüksiyon, basketbol, last dance

The Last Dance, basketbol dünyasının efsane kadrolarından biri olarak tarihe geçen ve kazandıkları büyük zaferlerle halen isimlerinden söz ettiren Chicago Bulls’un 1997-1998 yılı sezonunu anlatıyor. Aynı zamanda takımın süper starı Michael Jordan’ın kariyerine ve basketbola olan tutkusuna da odaklanan belgesel, Chicago Bulls’un 6. NBA şampiyonluğuna uzanan yolda yaşadıkları, zorluklar, hayal kırıklıkları, yeniden doğuşlar, hırs ve takım olmanın sırları gibi takımın iç dünyasına ait birçok unsuru da ekrana yansıtıyor. Bir basketbol takımının kulisinde yaşanan dünya, tüm çıplaklığıyla seyirciye aktarılıyor. 10 bölümden oluşan belgesel, bir dizi tadında akıcılığıyla dikkat çekiyor. Ayrıca içinde magazinsel öğeler de bulunuyor.

Formula 1: Drive to Survive

spor, belgesel, prodüksiyon, formula1

İngiltere yapımı olan bu belgeselde dünyanın en çok takip edilen motor sporlarından biri olan Formula 1’e odaklanıyor. Bir mini belgesel serisi olarak ifade edilebilecek Formula 1: Drive to Survive, 4 sezonda Formula 1 ekiplerinin gündelik hayatlarında yaşadıkları, yarışlara nasıl hazırlandıkları, yarışlar sırasında başlarına gelen olayları ve yaşanan sıkıntıları göz önüne seriyor. 2018, 2019, 2020 ve 2021 sezonlarının arka planında yaşanan tüm olayların aktarıldığı belgesel, hız ve adrenalin dolu bu sporu sevenler için oldukça keyifli.

Free Solo

spor, belgesel, prodüksiyon, free solo, tırnanma

Ödüllü belgesel yapımcısı E. Chai Vasarhelyi (“MERU”) ve dünyaca ünlü fotoğrafçı ve dağcı Jimmy Chin imzası taşıyan belgesel, National Geographic Belgesel Film yapımcılığında sunuluyor. Dağcı Alex Honnold'un hayatına odaklanan belgeselde bu zorlu sporun nasıl yapıldığı, tırmanışa nasıl hazırlanıldığı, tırmanma sırasında dağda yaşananlar, heyecan, korku ve adrenalin ekrana yansıyor. İpsiz ve korunaksız şekilde Yosemite Ulusal Parkı’ndaki dağa tırmanan Honnold, hayata ve doğaya karşı meydan okuyor. Serbest tırmanış sporunun hem fiziksel hem de zihinsel yanı belgeselde seyirciye hissettiriliyor. Aynı zamanda başarılı bir sporcunun portresi de ekrana yansıtılıyor.

Sunderland ‘Til I Die

spor, belgesel, prodüksiyon, sunderland, futbol

İlk bölümü 14 Aralık 2018 tarihinde yayına giren ve futbol dünyasının perde arkasına odaklanan Sunderland ‘Til I Die, Sunderland takımının İngiltere’nin en üst ligi olan Premier League’den düştükten sonraki dönemine odaklanıyor. Takımın kendisini toparlama sürecini tüm gerçekliği ile izlediğimiz bu yapımda, 2017-2018 sezonu boyunca elde edilen başarıları izliyoruz. Kulübün aynı zamanda Stewart Donald yönetimine geçtiği ilk sezon da olan bu dönem içerisinde takımda yaşananlar, kazanılan ve kaybedilen maçlar sonundaki duygusal durumlar, soyunma odasında yaşanan ve saha içindeki hırs ve azim seyirciye anlatılıyor.

When We Were Kings 

spor, belgesel, prodüksiyon, muhammed ali, boks

Boks dünyasının arka planındaki bilinmeyenleri ekrana yansıtan ve şampiyon George Freeman ile efsanevi Muhammed Ali arasındaki şampiyonluk maçına odaklanan belgesel, 1996 yapımı. Yönetmenliğini Leon Gast’ın yaptığı belgesel, Zaire’de 1974 yılında gerçekleştirilen unvan maçı odağında bu sporun zorluğuna, arka planında yaşananlara ve sporcuların güç ve hırs odaklı yaşamlarına odaklanıyor.

Undefeated 

spor, belgesel, prodüksiyon, amerikan futbolu, undefeated

Amerikan futbolu özelinde çekilmiş en iyi belgesellerden biri olan Undefeated, Manassas Tigers adlı futbol takımına odaklanıyor. Takım oyuncuları, akademik olarak başarılı okullarda idman yapmak üzere para ile tutulurlar. Ancak günün birinde başlarına Koç Bill Courtney’in gelmesi ile spor kariyerlerinde önemli bir değişiklik olur. Amerikan futbolunun doğasında olan hırsın, azmin ve inancın ekrana aktarıldığı belgesel, bu sporun içerisinde yer alan takım olma ruhunu da çok güzel yansıtmaktadır. 2011 yapımı belgeselin yönetmen koltuğunda ise Dan Lindsay ve TJ Martin oturmaktadır.

Murderball 

spor, belgesel, prodüksiyon, murderball

Paralimpik oyuncuların salondaki rekabetine ve günlük hayatlarına odaklanan Murderball, tekerlekli sandalyeye mahkum olan rugby oyuncularına odaklanıyor. Hırsları, azimleri ve güçlü iradeleri ile altın madalya peşinde koşan bir grup oyuncuyu izlediğimiz belgesel, 2002 Dünya Şampiyonası’nda ve Atina'daki 2004 Paralimpik Oyunları’nda yarışan ABD Dörtlü Rugby Takımı'nın günlük yaşamlarını konu ediyor. Belgesel aynı zamanda 2005 Sundance Film Festivali'nde Seyirci Ödülü'nü kazanmıştı.

Pele

spor, belgesel, prodüksiyon, pele, futbol

Belgesel, futbol dünyasının gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından olan ve adını altın harflerle spor tarihine yazdıran Pele’nin hayat hikayesini anlatıyor. Sao Paulo’nun kenar mahallelerinden çıkarak bir dünya yıldızı olma yolunda ilerleyen Pele, 1950 yılında kendi ülkelerinde oynadıkları Dünya Kupası finalini Uruguay’a karşı kaybetmelerini dert ederek çıktığı yolda hem kendi kariyerini çiziyor hem de ülkesini bir futbol okulu haline getiriyor. Pele’nin özel arşiv görüntülerini de içeren belgesel, bir çocuğun nasıl kahramana dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Belgeselde ayrıca Zagallo, Jairzinho ve Rivellino gibi Pele’nin eski takım arkadaşlarıyla yapılan röportajlara da yer veriliyor.

Senna

spor, belgesel, prodüksiyon, senna, formula1

Formula 1 tarihinin tartışmasız en iyi sürücülerinden olan, kazandığı başarılar kadar özel hayatı ve bir kaza sonrası erken biten kariyeri ile hafızalarda yer eden Ayrton Senna’nın hikayesi bu belgesel ile karşımıza çıkıyor. 3 yıl Formula 1 yarışlarında şampiyon olan Brezilyalı efsanevi yarışçı Senna, dünyanın en büyük yıldızlarından biri haline geliyor. 1994 yılındaki talihsiz kaza ve ölümüne kadar F1’i dünyaya sevdiren bir sporcu olarak anılan Senna’nın 80’lerin ortasında başladığı spor kariyeri ile en güçlü rakibi Fransa Dünya Şampiyonu Alain Prost ile mücadelesini bu belgeselde izleyebilirsiniz.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.