Mutlaka İzlemen Gereken Gerilim Filmleri

Buradasınız

Yaşa 18 Aralık 2022

film, sinema, gerilim, film

Birbirinden ilginç, eğlenceli, ürkütücü, sürükleyici, heyecanlı ya da dramatik birçok film var. Hemen herkesin farklı bir türden hoşlandığı ve kendi zevkine göre sinema dünyası içerisinden seçim yaptığı da bir gerçek. Ancak hem kurguları hem de sürükleyici tarzlarıyla izleyenleri içine çeken ve şaşırtan gerilim filmleri, genelde birçok kişinin üzerinde hemfikir kaldığı ve izlediği türler arasında. Biz de bu yazımızda sinema tarihine adını altın harflerle kazımış ve gerilim türünün en iyileri arasına girmiş yapımlardan birkaç tanesini senin için derledik. İyi seyirler diliyoruz…

Yedi

film, sinema, gerilim, film, seven

Sinema dünyasının tartışmasız en iyi yönetmenlerinden biri sayılan ve birçok efsane yapıma imza atmış olan yönetmen David Fincher’ın unutulmaz filmlerinden biri olan Yedi, gerilim türü severleri bekleyen şaheserler arasında. Başrollerini Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow gibi dev isimlerin paylaştığı film, İncil’de geçen yedi ölümcül günahın gölgesinde cinayetler işleyen bir seri katilin hikayesini aktarıyor. Sürükleyici bir hikaye ve her adımda şaşırtan etkiler yaratan hikayesi ile dikkat çeken film, vizyona girdiğinde büyük bir gişe rekoruna da imza atmıştı. Finali ile de herkesi ekrana kilitleyen Yedi, gerilim türünü sevenlerin tekrar tekrar izledikleri yapımlar arasında.

Kuzuların Sessizliği

film, sinema, gerilim, film, kuzuların sessizliği

Hikayesi ve oyunculukları ile gerilim türünün başyapıtlarından biri sayılan Kuzuların Sessizliği listemizin ikinci sırasında. Jonathan Demme imzası taşıyan ve başrollerinde Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın yer aldığı film, 1992 yılında 7 dalda Oscar adayı olup, en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında ödül kazanmıştı. FBI Akademisi’nden yeni mezun olan, genç ve güzel ajan Clarice Starling’in bir katilin peşine düşmesini anlatan film, sürükleyici hikayesi ile akıllara kazınmıştı. Araştırmaları sırasında akıl hastanesinde yatan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yolları kesişen Starling, bir yandan katilin izin sürerken bir yandan da kendisini büyük bir akıl oyununun içerisinde buluyor. İkilinin yakınlaşması ve dostlukları onları katile yaklaştırırken aynı zamanda Lecter’ın da hastaneden ve hapisten kaçması için ona bir fırsat sunuyor. Filmin akışına kendinizi kaptıranız an meselesi.

Zindan Adası

film, sinema, gerilim, film, zindan adası

Ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio’nun efsane oyunculuğu ile pekişen ve karışık kurgusu ile gerçek bir gerilim yaratan filmlerimizden bir diğeri de Zindan Adası. 2010 yapımı olan ve efsane yönetmen Martin Scorsese imzalı film, Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun gözlerden uzak bir adadaki akıl hastanesinde tutulan Rachel Solando’nun hikayesini çözmeye çalışmalarına odaklanıyor. Ashecliffe Hastanesi'ne soruşturma yapmak için giden ikili, zamanla kendilerini başka bir olaylar silsilesinin içinde buluyor. Dennis Lehane'nin ünlü romanından sinemaya uyarlanan filmin sonu ise tam gerilim türü sevenlere hitap ediyor.

Memento

film, sinema, gerilim, film, memento

Yine efsane diğer yönetmenin, Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Memento – Akıl Defteri de gerilim türünün iyi örneklerinden. Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano’nun başrollerini paylaştığı film, kısa süreli hafıza kayıpları yaşayan bir adamın karısının katillerini bulma yolundaki macerasını ekranlara taşıyor. Normal bir hayat sürdüğünü sanan ancak aslında görünenin arkasında büyük bir arayışta olan Leonard Shelby’nin hikayesi, akıl oyunları ve zihnin labirentlerinde devam ediyor. Hafıza kaybının önüne geçmek için her günü yeni baştan kayıt altına alan Shelby’nin hikayesi insanı kendine çekmeyi başarıyor.

Olağan Şüpheliler

film, sinema, gerilim, film, olağan şüpheliler

Gerilim türünün en iyi örneklerinden bir diğeri de Olağan Şüpheliler filmi. Büyük oyuncu Kevin Spacey’nin usta oyunculuğu ile damga vurduğu ve kompleks kurgusu ile dikkat çeken filmin yönetmen koltuğunda ise Christopher McQuarrie oturuyor. Polisin bir operasyon sonucu ele geçirdiği 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası ile başlayan hikaye, olayın 6 hafta öncesinden başlayarak çözülme aşamasını ekrana yansıtıyor. Her saniyesinde yeni bir sürprizle şaşırtan film, kurgusu ile de oldukça sürükleyici ve izlenesi bir eser sunuyor.

127 Saat

film, sinema, gerilim, film, 127 saat

Yaşanmış bir olaydan yola çıkarak hazırlanan ve bir sporcunun başına gelen talihsiz bir olayı izleyiciye sunan 127 Saat, her bir dakikasında gerilimin doruklarında olmanı sağlayacak bir yapım. Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı bir hafta sonu kaçamağında kanyonların arasında dolaşırken bir çukura düşer ve kolu iki taş arasında sıkışır. 5 gün boyunca aç ve susuz kalan, üşüyen dağcı, hayatta kalma mücadelesi verir. Sonunda sıkıştığı yerden çıkmak için tek umudun kendisinde olduğunu anlar ve bu andan itibaren önemli bir karar vermek zorunda kalır. 2011 yapımı filmin yönetmeni Danny Bole. Başrol oyuncuları ise James Franco, Amber Tamblyn ve Kate Mara.

Şeytanın Avukatı

film, sinema, gerilim, film, şeytanın avukatı

Dev oyuncular Al Pacino, Keanu Reeves ve Charlize Theron’un başrollerini paylaştığı, 1998 yapımı Şeytanın Avukatı, farklı öyküsü ve değişik kurgusu ile gerilim türü filmlerinin de başyapıtlarından biri. Çok başarılı bir avukat olan Kevin Lomax’ın yeni aldığı bir davada, hiç beklemediği bir destek ve yönlendirme ile hayatının değişmesini konu alan film, fantastik yanları ile de oldukça dikkat çekici. New York’un en büyük avukatlık bürolarından birine, yeni işine yerleşen genç avukat, burada şirketin sahibi John Milton’un aslında hiç de göründüğü gibi bir kişi olmadığını çok yakında keşfediyor ve olaylar başlıyor.

Av Mevsimi

film, sinema, gerilim, film, av mevsimi

Türk sinemasının en büyük ve önemli yönetmenlerinden Yavuz Turgul imzalı Av Mevsimi de sinemamızda çok rastlanmayan bir türde çekilmiş bir yapım. Şener Şen, Çetin Tekindor, Cem Yılmaz ve Okan Yalabık gibi isimlerin başrollerini paylaştığı ve oyunculukları ile yön verdiği film, işlenen bir genç kız cinayeti ve zengin bir iş adamının peşinden koşan cinayet büro çalışanlarının hikayesini konu ediyor. Farklı kurgusu ile bu türdeki diğer yapımlara yeni bir bakış açısı getiren film, aynı zamanda Turgul’un son filmi olması ile de dikkat çekiyor.

Melekler ve Şeytanlar

film, sinema, gerilim, film, melekler ve şeytanlar

Ünlü ve ödüllü yazar Dan Brown’un aynı isimli romanından hareketle hazırlanan ve Tom Hanks’in başrolünü üstlendiği Melekler ve Şeytanlar da gerilim türünde bir yapım izlemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Ünlü Teoloji ve Sembol Uzmanı Robert Langdon’un, tarihin gelmiş geçmiş en büyük ve gizli teşkilatlarından İlluminati’nin yeni operasyonunun peşinden gitmesini anlatan film dur durak bilmeyen bir macera da sunuyor. Dünyanın farklı ülkelerindeki cinayetleri ve izleri takip eden Langdon’un Vatikan’ın gizli arşivlerindeki araştırmaları sonucu dünya yeni bir küresel tehlikeden kurtuluyor.

Anestezi

film, sinema, gerilim, film, anestezi

2008 yapımı, Joby Harold imzalı Anestezi, gerilim türünün belki de en iyi örneklerinden biri. Christopher McDonald, Hayden Christensen, Jessica Alba’nın başrollerini paylaştığı filmin konusu bir açık kalp ameliyatına giren bir hastanın anestezi işleminin işe yaramaması üzerine geçiyor. Paralize bir hale gelen ve yaşadığı her şeyi duyan, gören ve hisseden hastamız, bunu çevresindekilere aktaramıyor. Duyduğu acıların da farkında olan hastamız, psikolojik olarak bir iç yolculuğa çıkıyor ve ameliyatın sonlanmasını bekliyor.

Nefes Vatan Sağolsun

film, sinema, gerilim, film, nefes

Türk sinemasının en iyi yapımlarından biri olan, 2009 yapımı ve yönetmen Levent Semerci imzalı Nefes- Vatan Sağolsun, kurgusu ve hikayesi ile gerilim yaratan filmlerden biri. Mete Horozoğlu, Cüneyt Deniz ve Barış Aydın gibi isimlerin rol aldığı film, Türkiye’nin doğusundaki dağlarda meydana gelen terör olaylarından yola çıkarak askerlerin psikolojilerini ve yaşadıklarını ekrana yansıtıyor. 2365 metre yükseklikteki Karabal Tepesi'ndeki röle istasyonunu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin hikâyesi, zaman zaman dramatik zaman zaman da oldukça hareketli ve heyecanlı olarak izleyiciye aktarılıyor. Gerilim türünün iyi örneklerinden biri sayılabilecek film, farklı insan öykülerini de aktarması açısından ilginç bir yapım.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.