Mutlaka İzlemen Gereken Bilim Kurgu Filmleri

Buradasınız

Yaşa 02 Ocak 2023

bilim kurgu, film, sinema

Tartışmasız sinema dünyasının en çok takip edilen ve sevilen türlerinden biri de bize sunduğu hayal dünyası ve yarattığı farklı dünyalar ile bilim kurgu filmleri. Kimi bizi geçmişe ya da geleceğe götüren, kimi distopik dünyalar yaratan, kimi teknolojinin sınırlarını zorlayan, kimi de evrenin uzak bir köşesine bizler götüren bu filmler, birçok yaştan izleyici kitlesine de hitap ediyorlar. Biz de Bilim Kurgu Günü’nde mutlaka izlemen gereken ve birçok listede ilk sıralara oynayan filmlerden bir seçki hazırladık.

Matrix

bilim kurgu, film, sinema, matrix

Sinema dünyasına getirdikleri farklı bakış açıları ile çok farklı işlere imza atan Wachowski kardeşlerin yapımı olan ve sinematografik yapısı kadar felsefesi ile de çok konuşulan Matrix serisi listemizin başında yer alıyor. Keanu Reeves, LAurance Fishburne, Carrie-Anne Moss gibi isimlerin rol aldığı seri gerçek dünya ile sanal gerçekliğin, yani Matrix’in arasında makinelerle insanların savaşına odaklanıyor. İyilik kötülükle savaşırken insanoğlu makinelerin hegemonyasından kurtulmak için yüzlerce yıllık savaşını sürdürmeye devam ediyor. Hacker ve bilgisayar kurdu Neo’nun Morpheus önderliğindeki ekip tarafından Matrix’ten kurtulması ile başlayan serüven, büyük savaşa kadar dur durak bilmeden devam ediyor. Felsefik ve sosyolojik olarak da oldukça büyük tartışmalara neden olan film, yakın zamanda çıkan 4. film ile devam ediyor.

Inception

bilim kurgu, film, sinema, inception, başlangıç

Usta yönetmen Christopher Nolan imzalı bilim kurgu filmlerinden Inception, zihin ve rüya dünyasına yolculuk yapmanı sağlayacak ve mutlaka izlemene gereken yapımlar arasında. Oscar ödüllü oyuncu Leonardo Di Caprio’nun başrolünde olduğu film, rüyalara girerek zihnin en derinlerinde saklanmış olan bilgileri çalan hırsız Dom Cobb’un hikayesine odaklanıyor. Bilinç altına yapılan bu özel yolculuklar ve hırsızlıklar nedeniyle gerçek dünyada da aranan bir suçlu olan Cobb’a bu durumdan kurtulması için önemli bir fırsat sunulur. Ancak bu seferki işi diğerlerinden çok daha zorludur ve tehlikelerle doludur. Sürükleyici bir macera sunan film aynı zamanda yeni bir başlangıca yapılan yolculuğu da konu ediyor.

Star Wars

bilim kurgu, film, sinema, yıldız savaşları, star wars

Tüm zamanların en iyi bilim kurgu serilerinden biri olan kabul edilen ve sinema dünyasının da bu türe bakışını değiştiren Star Wars’u da ölmeden önce izlemenler gereken listene koymalısın. Önce 1970’li yıllar çekilen ilk 6 film, ardından da son yıllarda serinin devamı ve farklı olaylar örgüsüyle yeniden çekilen yapımlar ile devam eden efsaneyi seriyi mutlaka izlemelisin. Evrenin hemen her yerine yayılmış olan karanlık güç ve iyilik arasındaki mücadeleyi konu olan seri, sinema dünyasına da altın harflerle yazılan Darth Vader, Yoda, Luke Skywalker, R2D’, Han Solo gibi birçok ismi de hafızalarımıza ekledi. İmparatorluk kuvvetleri ile isyancıların savaşında Jediların ve Darth Vader’ın mücadelesi ise maceraya ayrı bir tat katıyor. Seriyi daha iyi anlayabilmek için kendi sırasıyla izlemen gerektiğini de bir yere not etmelisin.

Interstellar

bilim kurgu, film, sinema, interstellar, yıldızlararası

Yakın dönemde çekilmiş ve bilim kurgu sinemasının da son zamanlardaki en iyi yapımlarından biri olan Interstellar da mutlaka izlenmesi gerekenler arasında. Usta yönetmen Christopher Nolan imzalı filmde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine gibi isimleri başrolde görüyoruz. Dünyadaki bütün tarım ürünleri küf nedeniyle yok olmuş ve tüm insanlıkta bilinmeyen bir sona doğru gitmektedir. Artık kaçışın olmadığı düşünürken Güneş Sistemi’nin bir köşesinde ortaya çıkan solucan deliği, evrenin öte yanına gitmek için insanlara bir şans sunar. Eski Nasa pilotu olan Cooper ise bu noktada devreye gider ve yeni evrenlere doğru yapılan yolculukta bilim ve fizik dünyasının sınırlarını zorlayan anlara şahit oluruz. Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne'nun evrendeki 'Solucan Delikleri' teorisinden ilham alıyor.

Terminatör 2

bilim kurgu, film, sinema, terminatör

Sinema endüstrisinin efsane isimlerinden James Cameron imzalı bir diğer üslü bilim kurgu serisi de Terminatör’dür. Gelecek bir dünyada makinelerin hakimiyetinde bir zaman gelir ve insanlar bu durumdan kurtulmak için geçmişe birini gönderip mahşer günü gelmeden işi sonlandırmak ister. Ancak makineler de geçmişe bir terminatör gönderir ve macera başlar. Eski yapımlarının ardından yakın zamanda birkaç yeni devam filmi de çekilen seride Arnold Schwarzeneger, Linda Hamilton, Edward Furlong gibi isimler rol almaktadır. Seriyi baştan sona izlemek de fayda var ancak otoriteler serinin en iyisinin ikinci film olduğunda birleşiyorlar. 

Geleceğe Dönüş

bilim kurgu, film, sinema, geleceğe dönüş

Sırada Robert Zemeckis imzalı ünlü seri Geleceğe Dönüş var. Zaman yolculukları fenomenine farklı bir bakış açısı getiren bir döneme damgasını vuran seri, Michael J Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson gibi isimlerin oyunculukları ile de efsaneler arasında sayılıyor. Çılgın bilim adamı Dr. Brown’un bir gece yaptığı denemeye istemeden dahil olan Marty’nin geçmiş ve gelecekte yaşadığı maceralar ve ilginç olayları konu alan film, daha sonradan efsaneleşecek zaman makinesi DeLorean Alpha 5’nın da hayatımıza girmesini sağladı.  

Vol-i

bilim kurgu, film, sinema, vol-i

Bilim kurgu sinemasına iz bırakmış birçok animasyon da bulunuyor ve bunlar küçük yaştaki izleyiciler kadar yetişkinler için de izlenesi yapımlar olabiliyor. Bunlardan biri de kuşkusuz iki robot arasındaki sıcak iletişimi anlatan ve bilim kurgu sinemasının da önemli yapımlar arasında yer alan Vol-i. Andrew Stanton imzalı yapım, günümüzden çok uzak bir gelecekte, kirlenme sebebiyle tüm organik yaşamın yol olduğu bir gelecekte geçiyor. Dünyayı çöplerden temizleme görevi verilen bir Vol-i ile dünyada kalan son organik bitkiyi bulmak üzere başka gezegendeki insanlar tarafından gönderilmiş olan robot arasında geçen hikaye, dramatik özellikleri ile de dikkat çekiyor. Bir yandan insanın kendisine ve doğaya verdiği zararı ve pervasızlığını konu eden yapım bir yandan da arkadaşlık, dostluk, sevgi gibi duygularla bezeniyor.

Avengers Infinity Game

bilim kurgu, film, sinema, avengers

Son dönemde arka arkaya çıkan yapımlarla yepyeni karakterleri ve hikayeleri bizlere sunan Avengers serisi de bilim kurgunun farklı bir boyutu olarak karşımıza çıkıyor. Sürekli tehlikede olan dünyayı ve evreni kurtarmaya çalışan süper güçlü kahramanlar serisi olarak kurgulanan Avengers, aynı zamanda ütopik arka planı ve hikayeleri ile de dikkat çekiyor. Yönetmenliğini Joe Russo ve Anthony Russo’nun yaptığı filmlerinden en iyilerinden birini de Sonsuz Savaş oluşturuyor. Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo gibi isimlerin başrolünde olduğu yapım, dünyanın o güne kadar gördüğü en büyük tehdit karşısında güçlerini birleştirmek zorunda kalan süper kahramanların hikayesini anlatıyor. Evreni yok edebilecek bir gücün peşinden giden Thanos’a karşı iş birliği yapan kahramanlar yine dünyamızı büyük bir tehlikeden kurtarıyorlar.  

Alien

bilim kurgu, film, sinema, alien

Bilim kurgu sinemasına yön veren ve mutlaka izlemen gereken filmlerden biri olan bir diğer yapımımız ise Alien. Yine usta yönetmen Ridley Scott imzası taşıyan ve Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright gibi ünlü oyuncuların rol aldığı film, bilmedikleri bir gezegene mecburi iniş yapmaktan kalan bir uzay gemisi mürettebatının burada karşılaştıkları bir yaratık ile olan mücadelesini anlatıyor. Aldıkları uyarı sinyali ve yardım çağrısına karşılık vermek için buraya giden ekip, bugüne kadar karşılaşmadıkları bir türle karşı karşıya gelecektir. Yaratık serisi, ilk filmin ardından çeşitli yönetmenler tarafından devam ettirilse de, Ridley Scott imzalı bu film hem serisinin, hem de ait olduğu bilimkurgu türünün en önemli yapıtlarından biri olarak kabul görüyor.

A Space Odyssey 2001

bilim kurgu, film, sinema, a space odyssey

Sırada sinemanın dahi yönetmeni Stanley Kubrick imzalı A Space Odyssey 2001 yer alıyor.  Senaristliğini ünlü bilim yazarı Arthur C Clarke ve Kubrick’in birlikte yaptıkları bir baş yapıt olarak da kabul edilen film, ütopik kurgusuyla dikkat çekmektedir. Tamamen primatların yaşadığı bir gezegene düşen siyah bir taşın, bu canlılara alet kullanmayı öğretmesinden 4 milyon yıl sonra buradan gelen bir sinyale giden bir uzay gemisinin hikayesine odaklanan film evrendeki yerimiz ve canlı hayatın evrimi konusunda da ciddi tartışmalara yol açmıştır. Yine filmde bugünkü birçok teknolojiye de atıf yapan bilgisayarlar, evren hakkında bilgiler, uzay seyahatleri gibi konularda çarpıcı gerçeklikte detaylar da yer almaktadır. Bilim kurgu tarzını seven herkesin mutlaka izlenmesi gerekenler listesinde yer alması gereken yapıtlardan biridir.

Mad Max

bilim kurgu, film, sinema, mad max

Ütopik dünyalar ve bilim kurgu filmleri denildiğinde akla gelen bir diğer yapım da George Miller imzalı Mad Max’tir. İlk ve eski versiyonlarında Mel Gibson’un oynadığı ve bir polisi canlandırdığı film, dünyanın tükenen kaynaklarında hayatta kalmaya çalışan grupların aralarındaki mücadeleye odaklanır. Özellikle heyecan dolu yol sahneleri ile dikkati çeken film, bir seri halinde dünyanın sonuna ve hayatta kalma serüvenlerini ekrana taşır. Yıllar sonra çekilen devam filmi de en az ilk yapımlar kadar ilgi görmüştür. Yine öyküsüyle kıyamet sonrası dünya filmleri arasında da önde gelenler arasındadır.

Jurassic Park

bilim kurgu, film, sinema, jurassic park

Bir seri olarak mutlaka izlenmesi gereken bir diğer bilim kurgu yapımı da Jurassiz Park’tır. Sinemanın en büyük isimlerinden biri olan Steven Spielberg imzalı hikaye, evrimsel süreçteki en büyük canlı türleri olan dinozorların izole edilmiş bir adada tekrar canlandırılması üzerine kuruludur. Her filmde beklenmeyen bir olay sonucu işlerin yolundan çıkması ile bu devasa yaratıklara karşı bir hayatta kalma mücadelesi ekrana yansır. Canlı hayatın bir parçası olan ve aynı zamanda da oldukça vahşi bir doğası bulunan dinozorların bu şekilde tekrar canlandırılması ise bilimin geldiği noktayı ve sunduğu olanakları gözler önüne serer. Bilim kurgu severlerin asla kaçırmaması gereken bir seridir.

Metropolis

bilim kurgu, film, sinema, metropolis

Listemizin son sırasında ise eskilerden bir filme, Metropolis’e yer veriyoruz. Sinema dünyasının yeni gelişmeye başladığı dönemlerde, siyah-beyaz olarak çekilen Metropolis, bir sınıf mücadelesinden hareketle makineler ve insanlar arasındaki iletişim ve ilişkileri ortaya serer. Dönemi itibariyle çok önemli bir yapım olarak dikkatleri üzerine çeken filmin yönetmeni Fritz Lang’dır. Yönetici sınıfın işçi sınıfı üzerindeki baskısı ve hegemonyasını, çok çarpıcı bir biçimde dile getiren yapım döneminin çok ötesinde efektlere ve çekim tekniklerine de sahiptir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.