Manzaralarıyla Akıllardan Çıkmayan 5 Belgesel

Buradasınız

Yaşa 05 Şubat 2021

Bazı belgesellerin yüksek çözünürlüklü görüntüleri, sundukları akıldan çıkmayacak manzaraları ve muhteşem sinematografileri ile diğer belgesellerden bir adım daha öne çıktığını söylememiz mümkün. Belgesel yayıncılığında çığır açan; yaşam, çevre ve dünyamız ile ilgili unutulmaz manzaraları bizlerle buluşturan bu yapımları sizler için derledik.

Planet Earth (Yeryüzü)

Bir BBC yapımı olan, ilk kez 2006 yılında yayınlanan dizi belgesel; kutuplar, dağlar, tatlı sular, çöller, mağaralar, ormanlar, sığ denizler ve derin okyanuslara dair ilginç ve akıldan çıkmayan sahneleriyle listemizin en üst sırasında yer alıyor. Emmy ödülü başta olmak üzere birçok ödüle layık görülen ve 5 yıl gibi bir sürede tamamlanan yapım, BBC tarafından bugüne kadar çekilen en pahalı doğa belgeseli olarak biliniyor. Kusursuz çekimleri ve anlatımıyla izleyenleri büyüleyen belgesel, 11 bölümden oluşuyor.

Life (Yaşam)

Yine bir BBC yapımı olan ve 10 bölümden oluşan Life da bir seri belgesel dizi. Memeliler, balıklar, kuşlar, bitkiler, sürüngenler ve primatların hayatlarının ve yaşam mücadelelerinin konu edildiği belgesel, bu canlıların yaşam alanlarına dair manzaralarıyla da dikkat çekiyor. Tuncel Kurtiz’in etkileyici sesiyle Türkçe dublajı da yapılan belgesel, yüksek çözünürlüklü görüntüleri ve muhteşem sinematografisi ile izleyenleri büyülüyor.

Microcosmos: Le Peuple De L'herbe (Mikrokozmoz; Çayırın Sakinleri)

Bir çayırda yaşayan minik canlıların günlük ve sıradan hayatlarını konu alan Mikrokozmoz: Çayırın Sakinleri, bu minik canlıların unutulmaz anları ve manzaralarıyla izleyiciyi büyülüyor. Fransız Cesar ödüllerinde birçok ödüle layık görülen ve Cannes Film Festivali’nde ise teknik daldaki büyük ödülü kazanan belgesel, bizi sıradan bir yaz günü yeşillikler arasında inanılmaz bir yolculuğa çıkartıyor.

The Blue Planet (Mavi Gezegen)

2001 yılında yayınlanan 10 bölümlük seriyle dikkatleri çeken, ardından ise 2017’de yayınlanan 8 yeni bölümüyle izleyiciyle buluşan The Blue Planet, okyanusun derinliklerinde yaşayan canlıların ilginç yaşamlarını eşsiz manzaralar eşliğinde bizlere sunuyor. Özellikle, David Attenborough’un dinlendirici sesiyle bir BBC baş yapıtı olan ve müzikleri Hans Zimmer tarafından bestelenen Blue Planet II (Mavi Gezegen 2), günümüzdeki en iyi doğa belgeselleri listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Human Planet (İnsan Gezegeni)

Listemizin sonunda yine çarpıcı bir belgesel yer alıyor. BBC ve Discovery Channel iş birliği ile hazırlanan ve 2011 yapımı bir belgesel dizi olan Human Planet, insan türünün farklı coğrafyalarda hem nasıl doğaya adapte olduğunu hem de yaşadığı doğayı nasıl dönüştürdüğünü izleyiciyle buluşturuyor. 8 bölümden oluşan belgesel, her bölümde sunduğu muhteşem manzaralarıyla insanın çölde, ormanda, kıyılarda, dağlarda ve diğer tüm yaşam alanlarındaki mücadelesini konu alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.