Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

La Casa De Papel’in Efsanevi 8 Karakteri
La Casa De Papel’in Efsanevi 8 Karakteri

iyihisset.com

09 Mar 2018

Son zamanlarda herkesin dilinde tek bir dizi var: La Casa De Papel. İzlemeye başlayanı hemen ilk bölümde kendine bağlayan bu dizi, karakterleri sağ olsun bağımlılık yapan bir yapıt. Öyle olmasa bunca mantık hatasına rağmen binlerce fana sahip olmazdı.

Önce dizimizi tanıyalım; La Casa De Papel Álex Pina tarafından İspanya'daki Antena 3 kanalı için yaratılan bir soygun dizisi. Her ne kadar ülkemizde iki sezon olarak yayınlansa da aslında iki parçada bitirilmiş, tek sezonluk bir dizi. Geçen yıl bizler mayıs-kasım arası Stranger Things, Game of Thrones ve diğer dizileri izleyedururken İspanya bu diziyle ekrana kilitlenmişti.

Konusuna spoiler vermeden girecek olursak; kendine Profesör diyen bir adam, en ince ayrıntısına kadar hazırlamış bir plan doğrultusunda İspanya Kraliyet Darphanesi’ni soymaya karar veriyor. Tabii bunu tek başına yapamayacağı için suçlulardan oluşan bir ekip kuruyor. Bu ekipteki herkes işinde profesyonel ve kaybedecek hiçbir şeyleri yok. Tarihin en büyük soygunu için iyi bir ekip değil mi? İşte La Casa De Papel, bu grubun soygun hikayesini anlatıyor. Bir oturuşta en az üç bölüm izletebilecek heyecan seviyesindeki diziyi beğenenler de var beğenmeyenler de. Kabul edelim, bazen “Bu da olamaz artık!” dedirtecek mantık hataları olmuyor değil ama kurgu ve hikayenin ana fikri o kadar iyi ki, hatalarına ve abartılarına rağmen diziyi bitirmeden rahat edemiyorsunuz.

Dizinin bu kadar sevilmesinde bazı karakterlerin büyük etkisi var. Şimdi dizide öne çıkan sekiz karaktere bakalım...

Profesör, Álvaro Morte

İşte ekibin beyni! Suç dünyasıyla ilişkisi sadece planlama seviyesinde. Eyleme geçen o değil. Diziyi izledikçe Profesör’ün delilik seviyesinde bir dahi olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Her detayı düşünen, her ayrıntıyı hesaplayan ve bütün bunları kimseye zarar vermeden gerçekleştirmeye çalışan bu adamı gördüğünüz ilk sahneden itibaren seveceğinize eminiz.

Tokio, Úrsula Corberó

Hikaye Tokio tarafından anlatılıyor. Dizinin asi kadını olan Tokio, 15 soyguna katılmış azılı bir hırsız, aynı zamanda cazibeli ve tehlikeli. Ekran başında çoğu zaman Tokio’nun güzelliğine ve asiliğine hayran olsak da, aldığı kararlarla bazen gerçekten sabrımızı zorluyor. Yine de saçlarını ve cool havasını seviyoruz.

Berlin, Pedro Alonso

Grubun içerdeki beyni Berlin. La Casa De Papel’in daha ilk bölümünde liderliği tartışmaya kapalı biçimde Profesör tarafından belirleniyor. Bu ikili nasıl birbirine bu kadar güveniyor diye düşünebilirsiniz; ama bunu da ilerleyen bölümlerde öğreneceksiniz. Ayrıca diziyi izlerken göreceksiniz ki, Berlin doğuştan lider! Ama lider olması kusursuz olduğu anlamına gelmiyor. Kimi zaman duyguları yokmuş gibi hareket etse de duygusal biri olduğunu yeri geldikçe anlıyorsunuz.

Nairobi, Alba Flores

Soygun ekibindeki ikinci kadın olan Nairobi, aslında bir uyuşturucu satıcısı. Dizide doğallığı ve samimiyetiyle güçlü bir kadın portresi çizse de zor geçen hayatının izlerini taşıyor. Bölümler boyunca Nairobi’nin bazen bir abla gibi içten konuşmalarına, bazen eğlenceli hallerine, bazen de hüzünlerine eşlik edeceksiniz. Ve belki de hayatınızdaki Nairobileri de birer birer hatırlayacaksınız.

Rio, Miguel Herrán

İşte diziye yakışıklı kontenjanından giren karakter Rio! Soygun ekibinin en genç üyesi ve bir o kadar da asi...  Üstelik çok da zeki. Soygunun yazılım ve güvenlik işlerinden sorumlu. Yazdığı bir kodda hata çıkması, kalabalık bir grupta dikkat çekmemesinden daha imkansız. Çok genç olduğu için tecrübesiz ve bazen ne yapacağını bilemiyor olsa da dizinin vazgeçilmezlerinden biri.

Denver, Jaime Lorente

Diziye yakışıklı kontenjanından girmemiş olsa da Denver’i izledikçe büyük bir sempati besleyeceğinizden eminiz. Ekibin biraz saf ama en neşeli, en romantik ve en delikanlı karakteri. Babası Moskova’yla olan ilişkisinden dizide spoiler veremeyeceğimiz bazı durumlardaki davranışlarına kadar her haliyle sevginizi her bölümde artıracağına eminiz

Raquel Murillo, Itziar Ituño

Raquel bir suçlu değil. Hatta tam tersine bu suçu durdurmak için elinden geleni ardına koymayan inançlı bir görev insanı. Soygun başladığı andan itibaren, zekasıyla birçok detayı fark eden memurumuz, bir yandan işiyle ilgilenirken diğer yandan dünyanın her yerinde iş dünyasında kadınların yaşadığı sorunların bir portresini çiziyor. Dizi boyunca kendisinden ara ara dinlediğimiz hikayesi birçok kadına çok tanıdık gelebilir.

Mónica Gaztambide, Esther Acebo

Rehineler arasında en dikkat çeken kişi kesinlikle Monica. Dizinin ilk bölümünden itibaren kendisiyle işlerin ilginç bir yere varacağını düşünmeye başlıyorsunuz. Sonuçta bir rehine bir suç dizisinde ne kadar efsane olabilir ki? Bunun cevabını almak için sizi sezon sonuna kadar uzun bir yolculuk bekliyor. Ama değeceğine eminiz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.