Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Köpeklerle İnsanların Dostluğunu Anlatan 5 Film
Köpeklerle İnsanların Dostluğunu Anlatan 5 Film

iyihisset.com

15 Ağu 2021

film, köpek, dostluk, sinema

Bazı filmler vardır, izlediğinde zihninde çok sıcak, sevgi dolu duygusal izler bırakır. Bu filmler, bazılarımızın hayatlarını bile değiştirecek yönde bizi etkilerler, yeni bir şeyler öğretirler ya da harekete geçmeyi teşvik ederler. Bunlar hangileridir diye biraz düşünüp geçmişe yolculuk yaptığında ise birkaçında sevimli dostlarımız köpeklerin de başrolde olduğunu görürsün. Köpeklerin sahipleriyle ve çevreleriyle kurdukları sıcacık dostlukları ve insan hayatına yaptıkları dokunuşları içeren, köpeklerin dostluğunu ve sevgisini anlatan bu filmlerden birkaçını senin için derledik.

Lassie

film, köpek, dostluk, sinema, lassie

Tom Guiry, Helen Slater, Jon Tenney gibi isimlerin başrollerini paylaştığı film, kırsal bir bölgeye taşınan Turner ailesinin sorunlarla dolu hayatına giren çoban köpeği Lassie’nin dostluğunu konu ediyor. Ailenin küçük üyesi 13 yaşındaki Matt ile zamanla bir dostluğa dönüşen arkadaşlığı konu eden, 1994 yapımı filmin yönetmen koltuğunda ise Daniel Petrie oturuyor. İlk olarak 1954 yılında dizi olarak ekrana gelen yapım daha sonra uzun metrajlı filmde Lassie, dostluğun ötesine geçerek Matt’in hayatını da kurtaracaktır. 

101 Dalmaçyalı

film, köpek, dostluk, sinema, 101 Dalmaçyalı

1996 yılı yapımı olan film, kötü kalpli kıyafet tasarımcısı Cruella de Vil’in kürklerinden manto yapmak için kaçırmaya çalıştığı 101 adet köpeğin hikayesini anlatıyor. 1956 yılında Dodie Smith tarafından kaleme alınan “Yüz ve Bir Dalmaçyalı” romanından uyarlama olan filmin başrollerini Glenn Close, Jeff Daniels, Joely Richardson, Joan Plowright, Hugh Laurie, Mark Williams ve Tim McInnerny paylaşıyor. Bir yanda zalim tasarımcı bir yanda da köpekleri korumaya çalışan iyi huylu insanlar, köpeklerin eşsiz dostluğunu da beyaz perdeye taşıyor.

A Dog’s Tale Hachi

film, köpek, dostluk, sinema, a dog's tale

Ünlü aktör Richard Gere ve Joan Allen’in başrolde olduğu, yönetmenliğini ise Lasse Halström’ün üstlendiği film, Japonya’da yaşanan gerçek bir öyküden yola çıkıyor. Bir profesörün sahiplendiği köpekle olan inanılmaz dostluğunu anlatan filmde, Hachi’nin her gün tren istasyonuna giderek sahibini uğurlayıp karşıladığını izliyoruz. Yıllar süren bu dostluk, profesörün bir gün kalp krizi geçirerek aniden ölmesiyle sarsılsa da Hachi, ölümünün ardından yıllarca dostunu beklemeye devam ediyor. Bu gerçek öykünün anısına tren istasyonunun yakınına ölümünün ardından köpeğin bir heykeli de dikiliyor.

Beethoven

film, köpek, dostluk, sinema, beethoven

Brain Levant’ın yönettiği ve John Hughes ile Amy Holden Jones’un da başrolünü üstlendiği Afacan Köpek Beethoven, Newton ailesine katılan sevimli ama bir o kadar da yaramaz Beethoven’in hayatını konu alıyor. Bir süre sonra acayip yemek yediği içi şişmanlayan köpeklerini veterinere götüren aile, bu doktorun hayvanlar üzerinde deneyler yaptığından habersizdir. Dr. Varnick, Beethoven’ı kaçırıp deney yapmak için peşine düşerken, aile de onu korumak için kolları sıvar ve ortaya çok derin ve sevgi dolu bir dostluk öyküsü çıkar.

Frankenweenie

film, köpek, dostluk, sinema, frankenweenie

Listemizi ünlü yönetmen Tim Burton’un, animasyon dalında sinemaya kazandırdığı, 2012 yapımı Frankenweenie ile bitirelim. Hayatındaki en büyük dostu, biricik köpeği Sparky’yi bir anda kaybeden genç Victor, bu durumu tersine çevirmek ve en yakın arkadaşını tekrar hayata döndürmek için bir plan yapar. Bilimin gücünden faydalanan Victor, evde yaptığı birkaç deney sonrasında başarılı olur ama köpeği tam da istediği gibi geri dönmez. Bir süre sonra bu dostluk bambaşka boyutlara gider ve kasaba halkı için de farklı tehlikeler başlar.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.