Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kitap Uyarlaması En Başarılı 10 Yabancı Dizi
Kitap Uyarlaması En Başarılı 10 Yabancı Dizi

iyihisset.com

10 Tem 2018

Edebiyatın o renkli ve sonsuz alemi, bugün dünya çapında dizi ve film sektörüne de ilham veriyor. Üzerinden yıllar geçmiş olsa da güncelliğini koruyan pek çok kitap, bugün izlenme rekorları kıran dizilere dönüşmüş durumda. İşte en iyi kitap uyarlaması diziler.

Game Of Thrones – George R. R. Martin

Son yedi yıldır onunla yatıp onunla kalktığımız epik/fantastik dizimiz Game Of Thrones, birbirinden sürükleyici şaheserlere imza atan George R. R. Martin’in elinden çıkan seriden uyarlanıyor. İzlememek büyük bir kayıp demek yeterli!

13 Reasons Why – Jay Asher

Özellikle Amerikalı gençlerin çok sevdiği bir yazar olan Jay Asher’ın aynı isimli romanından uyarlanan dizi başına gelen talihsiz olaylar sonucunda intihar eden lise öğrencisi Hanna Baker’ın geride kendisini ölüme götüren nedenleri açıkladığı 13 kaset bırakmasını ve bu kasetlerin arkadaşı Clay Jensen’in eline geçmesini konu alıyor. Gizemli ve sürükleyici...

Orange Is The New Black – Piper Kerman

Yazar Piper Kerman’ın Amerika’da, hiç de tekin olmayan, bir cezaevinde geçirdiği bir yılı konu alan kitabı, Orange Is The New Black adıyla diziye uyarlandı. Hatta bu romanın Türk televizyonlarındaki uyarlaması olan Avlu da oldukça beğeniliyor.

Big Little Lies – Liane Moriarty

2014 yılında New York Times’ın en çok satanlar listesine giren Big Little Lies, bizdeki reyting rekortmeni dizi Ufak Tefek Cinayetler’in de ilham kaynağı. Bol bol polisiye, gerilim ve entrika içeren dizinin uyarlandığı roman, insanı hayrete düşüren zekice detaylarıyla dikkat çekiyor.

Altered Carbon – Richard Morgan

Richard Morgan’ın 2002 yılında yayınladığı bilimkurgu roman Altered Carbon, aslında üç kitaptan oluşan Takeshi Kovacs serisinin ilk kitabı. Şubat 2018’de yayınlanmaya başlayan bir diziye dönüştürülen Altered Carbon, Netflix’in şimdiye de çektiği en yüksek bütçeli prodüksiyon olarak biliniyor.

Girlboss – Sophia Amoruso

Ünlü moda blogger’ı Sophia Amoruso’nun servete ve başarıya kavuşma öyküsünü samimi ve mizahi bir dille anlattığı Girlboss kitabı, 2017 yılında bir sezon süren mini dizi olarak yayınlandı. Son derece güzel tepkiler alan bu kitap uyarlamasının devamının gelip gelmeyeceği ise merak konusu.

Sherlock – Arthur Conan Doyle

İngiliz yazar Sir Arthur Conan Doyle’ın Sherlock Holmes romanlarından esinlenen BBC yapımı Sherlock, aslında kitapların modern ve fantastik bir yorumu gibi. Şahane rejisi, senaryosu ve oyunculuklarıyla Sherlock da en az romanların kendisini okumak kadar keyif veriyor.

Handmaid’s Tale – Margaret Atwood

Dizi, Kanadalı yazar Margaret Atwood’un 1985 yılında yayınladığı Handmaid’s Tale isimli distopya romanından Hulu tarafından 2017 yılında uyarlandı. Çarpıcı konusu ve oyunculukları ile tüm dünyada geniş bir izleyici kitlesine ulaşan Handmaid’s Tale ülkemizde BluTv’de yayınlanıyor.

Outlander – Diana Gabaldon

Outlander serisinden uyarlanan dizi, II. Dünya Savaşı’nda hemşire olarak görev yapan Claire Randall’ın savaştan sonra seyahat için kocasıyla gittiği İskoçya’da kendisini İngiltere ve İskoçya arasındaki savaşın ortasında bulmasını konu alıyor.

American Gods – Neil Gaiman

2001 yılında Neil Gaiman tarafından yayınlandıktan tam 16 yıl sonra, 2017’de televizyona uyarlanan American Gods, güçlü kadrosu ve başarılı senaryosuyla dikkatleri çekiyor. Dizide hapishaneden çıktıktan sonra Mr. Wednesday adında garip bir adama rastlayan ve her geçen gün daha da büyüyen Eski Tanrılar ve Yeni Tanrılar arasındaki savaşa karışan Shadow Moon’un öyküsü anlatılıyor.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.