Kendi Hobi Bahçenizde Domatesinizi Yetiştirmek İster Misiniz?

Buradasınız

Yaşa 25 Haziran 2017

Kendi taze sebze ve meyvelerinizi yetiştirmeye ne dersiniz? Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen ve kaotik şehir hayatının içerisinde toprakla uğraşmak isteyenlerin kaçış noktaları haline gelen hobi bahçeleri, boş zamanlarını keyifli bir aktivite ile değerlendirmek isteyenler tarafından büyük ilgi görüyor. Tamamen sizin kontrolünüzde olan hobi bahçelerinde hem kendi ürünlerinizi yetiştirme imkanına sahip oluyor, hem de eğer evde sıkılıyorsanız sahip olduğunuz bahçe ile oyalanma fırsatını yakalıyorsunuz. Üstelik bahçeleri satın almak gibi bir zorunluluğunuz da yok.

Kendi Sebze-Meyvenizi Yetiştirin

Şehir merkezlerine yakın noktalarda konumlandırılan bu küçük bahçeler, tamamen size özel olarak hazırlanıyor. Özellikle hafta içi yoğun çalışma ortamına sahip insanlar için sadece hafta sonu gidilecek bir nokta olarak da büyük işlev görüyorlar. Boylarına göre 50-100 metrekare arasında bir hobi bahçesinden yılın değişik zamanlarına göre ekim, biçim, sulama, hasat gibi tarım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Dilerseniz hafta içi de küçük bütçeler karşılığında bahçenizin bakımını üstlenecek kişiler bulabilirsiniz.

Pek çok özel kurum ve belediye tarafından verilen bu hizmet için öncelikle büyük arazi alınarak küçük parçalara ayrılıyor. Ardından sizin beğendiğiniz küçük arazi, size 1-3 yıllığına kiralanıyor. Ardından dilerseniz buraya çiçek ekebiliyor ya da evinizde yiyeceğiniz domates, salatalık, patlıcan, havuç, kabak, karpuz gibi sebze ya da meyveleri yetiştirebiliyorsunuz. Ancak bunları ekerken bir şart koşuluyor. O da çeşitli tarım ilacı, kimyasal gübre gibi katkı maddelerinin kullanılmaması. Çünkü bu gibi maddeler toprakta verimliliğin düşmesine neden oluyor. Hobi bahçelerinin fiyatları işletmeye ve bahçe alanına göre farklılık gösteriyor. Ancak ortalama olarak bir fiyat verecek olursak, yıllık bedelinin 750-1.000 TL arasında değişiyor.

Hobi Bahçenizle İlgilenirken Bunları Unutmayın

Hobi bahçenizle ilgilenmenin ilk temel şartı, bulunduğunuz bölgenin ya da mekanın yerel özelliklerini öğrenmek. Bunun için çevrenizde bulunan yerel bahçeleri gezebilir, gönüllü bahçıvanlarla ya da komşularınızla konuşabilir, onlardan bilgi alabilir, internette kısa bir araştırma yaparak o bölgede hangi tohumların özgürce topraktan çıktığını bulabilirsiniz. Sonrasında ise kendinize bir yol çizmeniz gerekiyor. Acaba sadece çiçek ekip, bütün ilginizi onları mı vereceksiniz, yoksa sebze mi? Ya da her ikisini birden mi? Buna karar verdikten sonra kontrol etmeniz gereken birkaç şey daha var:

  • Bahçenizin güneş ya da ışık alma durumu nedir?
  • Toprak, böcekler ve diğer küçük istilacılar için hassas sayılır mı?
  • Yağmura açık bir bahçeniz mi var?

Su ve Işığa Dikkat

Işık, bir bahçenin varlığını sürdürebilmesinin yegâne kaynağıdır. Bu yüzden tohumlarınızın sevdiği ışık miktarına göre bir sınıflandırma yapmalı ve ekim tarihlerinizi buna göre belirlemelisiniz. Türkiye, bir Kuzey Yarımküre ülkesi olarak yoğun biçimde güneyden ışık alır. Küçük bir ipucu… Bazı bitkilerin de güneşle araları pek iyi değildir. Daha çok gölge seven bu dostlarınızın da kalbini kırmamaya özen gösterin.

Gübreleme ise bitkinin kaliteli olması için vazgeçilmez bir unsur. Bahçe ile uğraşan kişiler bu noktada şanslılar çünkü hem organik hem de suni birçok çeşit onların hizmetinde. Yapılması gereken tek şey hangi gübrenin, o toprak parçası için doğru olduğunu bulmak.

Hobi bahçenizle ilgilenmek sizin hem ruh hem de beden sağlığınızda çok pozitif etkiler yaratacaktır. Bugünden geleceğinizi düşünerek toprakla uğraşmayı ihmal etmeyin. Aynı şekilde geleceğiniz için emeklilik planlarınızı şimdiden yapın ve rahat bir gelecek için büyük bir adım atın. Kolay Emeklilik Planı ile gelecekte kendi bahçenizde rahat bir nefes alın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.