Kadınların İlham Verici Hikayelerini Anlatan Filmler

Buradasınız

Yaşa 08 Mart 2022

kadın, film, hikaye, ilham verici

Kadınlar hayatın her alanında yaptıkları, başarıları, var oluşları ve duruşları ile kendi varlıklarını etkili bir şekilde temsil ediyorlar. Başarıları ile girdikleri her işte ve attıkları her adımda kendilerinden söz ettiriyorlar, ilham veriyorlar ve örnek oluyorlar. Bazı kadınlar ise diğerlerinden biraz daha ileri giderek her ne olursa olsun bulundukları alanda dikkat çekici sonuçlara imza atıyorlar. 8 Mart Kadınlar Günü’nde bu hikayelerden bazılarını konu etmiş filmlerden birkaç tanesini hatırlamaya ne dersin?

Düşlerin Terzisi – The Dressmaker

kadın, film, hikaye, ilham verici, düşlerin terzisi

Jocelyn Moorhouse imzalı, 2015 yapımı film, güzel ve hırslı Tilly Dunnage’in hayat hikayesini beyaz perdeye aktarıyor. Hasta annesine bakmak için doğduğu kasabaya geri dönen ancak artık bir yabancı sayılmasının yanında geçmişinden gelen yükle katil de sayılan Tilly, çok zorlu bir sürece girmek zorunda kalır. Bir yandan bu sıkıntılarla boğuşurken bir yandan da terziliği ve modaya olan yakınlığı sayesinde kasabanın kadınları ile arasında sıcak bir iletişim kurmaya başlar. Oscar ödüllü oyuncular Kate Winslet ve Liam Hemsworth’un başrollerini paylaştığı Düşlerin Terzisi, kadınların istedikleri zaman bir işi başarma yolunda ne kadar başarılı olabileceğini gözler önüne seriyor.

The Joy

kadın, film, hikaye, ilham verici, joy

Başrollerini Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Bradley Cooper’un paylaştığı ve David O. Russell’ın üstlendiği The Joy, küçük yaşlarından itibaren hayal gücü çok gelişmiş ve yeni icatlar üretmeye yatkın Joy Mangano'nun öyküsünü anlatıyor. Ailesinin zorluklar içerisinde büyüttüğü bu kadın, sorunlara çözümler üretme konusunda ustalaşmıştır. Yaşanılan tüm zorluklara rağmen hayatlarını normal olarak devam ettirmeye çalışır ama günün birinde hayallerinin peşinden koşmak için harekete geçer. Azmin, isteğin ve kadın gücünün sırlarını beyaz perdeye taşıyan film, Joy’un yükselişini ve başarılarını anlatır.

Hidden Figures – Gizli Sayılar

kadın, film, hikaye, ilham verici, hidden figures

3 siyahi kökenli kadının gerçek yaşam öykülerini aktaran Gizli Sayılar, 2017 yapımı ve Theodore Melfi imzası taşıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde siyahilere olan bakış açısını da yansıtması açısından çok önemli olan bu film, devlet dairelerine yeni siyah insanların kabul edilmeye başlandığı dönemde NASA’da işe başlayan 3 siyahi kadın, kısa zamanda zekaları ve yetenekleri ile dikkatleri çeker. Ancak herkes, siyah oldukları için onların önlerini kesmeye çalışır ve iş vermez. Günün birinde NASA operasyonlarından birinde ve belki de en önemlilerinde, bu bilim kadınlarının rolü büyük olacaktır. Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe’in başrollerini paylaştığı film, sadece kadın oldukları için değil aynı zamanda siyahi oldukları için de dışlanan kadınların yaşamına dikkat çekiyor.

Erin Brockovich - Tatlı Bela

kadın, film, hikaye, ilham verici, erin brokovich

Ünlü oyuncu Julia Roberts’ın en önemli filmlerinden biri olan Erin Brockovich, haksızlıklara karşı mücadele eden kadınların yaşamını anlatan kült filmler arasında. Yapım, hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen insanların sağlıklarını tehdit eden önemli davalarda suçsuz insanların yanında yer alan bir kadının hikayesini konu ediyor. Mücadeleci bir kadının neleri başarabileceğini ve ispat edebileceğini anlatan film, 2000 yılında çekildi ve yönetmen koltuğunda da Steven Soderbergh oturuyor.

Frida

kadın, film, hikaye, ilham verici, frida

Dünya tarihinin en büyük kadın ressamlarından biri olan ve hayatı boyunca yaşadığı acıların ve sıkıntıların resimlerini tuallerine yansıtan Frida Kahlo’nun hayatını anlatan Frida, 2002 yapımı. Julie Taymor imzalı filmin başrolünde Salma Hayek ve Alfred Molina yer alıyor. Filmde Diego Rivera ile çalkantılı bir ilişki yaşayan, kazalar ve hastalıklarla boğuşan bir kadının hayalleri ve tutkusunun peşinden koşması anlatılıyor. Aynı zamanda içinde yaşadığı dönemin baskıcı rejimiyle de mücadele etmek zorunda olan bir ressamın var oluş mücadelesi de tüm kadınlara ilham veriyor.

Queen of Katwe, Katwe Kraliçesi

kadın, film, hikaye, ilham verici, kraliçe

Gerçek bir hayat hikayesine odaklanan ve Ugandalı genç bir kızın satranç gibi zeka ve yetenek isteyen bir daldaki inanılmaz başarı öyküsünü anlatan film 2017 yapımı. Uganda’da doğan ve ailesi ile birlikte zorlu şartlar altında yaşamak zorunda olan Phiona’nın dünyası, misyonerlik programı için ülkeye gelen Robert Katende ile tanışınca bir anda değişir. Hintli kadın yönetmen Mira Nair imzalı film, Katende’nin çocuklara satranç öğretmesini ve Phiona’nın satranç ile değişen inanılmaz hayat hikayesini konu ediyor. Filmin başrollerinde Madina Nalwanga, David Oyelowo ve Lupita Nyong'o yer alıyor.

Dangal

kadın, film, hikaye, ilham verici, dangal

Hint sinemasının son dönemdeki büyük isimlerinden Amir Khan’ın rol aldığı Dangal, kadınların çoğunlukla tercih etmedikleri bir spor olan güreşte yükselen kız kardeşlerin hikayesine odaklanıyor. Bir güreş eğitmeni olan babalarının önce karşı çıktığı ancak hırsları ve arzularını görerek sonrasında onları eğitmeyi kabul ettiği Babita Kumari ve Geeta Phogat, zamanla kendi alanlarında ülkelerinde ve hatta uluslararası alanda önemli başarılara imza atarlar. Kadın güreşçilerin başarıya giden yoldaki azimleri ve hayallerinin peşinden koşmalarını konu eden filmin yönetmen koltuğunda ise Nitesh Tiwari oturuyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.