İstanbul'da En İyi Kitap Okunacak Yerler

Buradasınız

Yaşa 06 Eylül 2020

Kitap okumak bir hobi olmanın çok ötesinde bir yaşam şekli. Günün farklı saatlerinde, farklı mekanlarda kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmiş ve hayatının bir parçası yapmış çok sayıda insan var. Herkes kendisine has alışkanlıkları ile kitap okusa da genel olarak daha sakin, sessiz, konsantrasyonu üst seviyede tutacak mekanlar tercih edilebiliyor. İstanbul gibi kalabalık bir kentte de kitabınızı okuyabileceğiniz sakinlikte mekanlar bulmanız mümkün. Gelin 6 Eylül Kitap Okuma Günü’nde İstanbul’u bir dolaşalım ve en iyi kitap okunacak yerlere birlikte bakalım.

Parklardan başlayalım

İstanbul’un çeşitli yerlerine yayılmış durumda olan ve rahatlıkla ulaşabileceğiniz çok sayıda park ve bahçe var. Eğer hava güzelse yanınıza içecek ve atıştırmalık bir şeyler alabilir ve bu açık hava mekanlarından birinde kitabınızı sakince okuyabilirsiniz. Moda Çay Bahçesi, boğazın her iki yanındaki sayısız mekan, Ulus Parkı, Fenerbahçe Parkı, Maltepe sahil, Yenikapı sahil, Emirgan Korusu, Otağtepe gibi çok sayıda mekandan birini seçebilir, bir yandan açık havanın ve güneşin keyfini sürebilir bir yandan da kitabınızı okuyarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Kütüphaneleri unutmayalım

Kitap okumak denilince akla gelen ilk yerlerden biri şüphesiz kütüphaneler olur. İstanbul’un dört bir yanında küçüklü büyüklü olarak ziyaret edebileceğiniz ve kitap okumak için aradığınız sessiz ortamı rahatlıkla bulabileceğiniz bu kütüphanelerde, aynı zamanda araştırma yapmak istediğinizde sınırsız bilgiye ulaşmanız da mümkün. Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Atatürk Kitaplığı, Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi, Merkezefendi Millet Kıraathanesi (Merkezefendi Şehir Kütüphanesi), Alman Arkeoloji Enstitüsü Kütüphanesi, Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi, SALT Araştırma ve Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi gibi yerlerden birine üye olabilir ve kitap okumak istediğiniz bu mekanları tercih edebilirsiniz.

Kafeleri de tercih edebilirsiniz

Son dönemde hızla artan bir popülerliğe ulaşan kahve kültürü ile yaygınlaşan kafeler de kitap okumak için uygun yerler olabilir. Bazı kafeler kitap okumak için özel olarak tasarlanıyor ve bunun için ziyaretçilerine küçük kütüphaneler bile sunuyorlar. Birçoğu sessiz ve sakin mekanlar olarak öne çıkan bu kafelerde siz de günün yorgunluğunu atabilir ve keyifli vakit geçirerek kitabınızı okuyabilirsiniz. İstanbul’un farklı mekanlarında bulunan Fil Books, M.O.C., Akademi 1971, Page Cafe Gallery, Minoa Cafe, Fahriye Abla, Penguen Kültür, Salt Galata bu kafelerden sadece birkaçı...

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.