İnternet Üzerinden Online Olarak Gezebileceğiniz 8 Ünlü Müze

Buradasınız

Yaşa 01 Haziran 2019

Dünya değişiyor, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgiye ulaşmak çok daha kolay bir hale geliyor. Kültürel etkinlikler ise form değiştiriyor. Kültürel mirasların ve birçok bilgi ve belgenin saklandığı müzeler, online yani çevrimiçi olarak gezilebilir hale geliyor. Biz de sizler için evinizde oturarak internet üzerinden gezebileceğiniz dünyaca ünlü müzeleri listeledik…

1. British Museum – İngiltere


İngiltere’nin Londra şehrinde bulunan ve dünyanın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan British Museum’da Partheon Heykelleri, Lion Hunt Rölyefleri ve Rosetta Taşı gibi önemli eserleri görebilirsiniz. British Museum’u online olarak gezmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

2. Louvre Müzesi – Fransa

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre aynı zamanda Paris’in önemli simgelerinden biri. Sen Nehri’nin kıyısında bulunan müzede, tarih öncesi çağlardan 21. Yüzyıla uzanan oldukça geniş bir yelpazede önemli eserler bulunuyor. Müzeyi, buraya tıklayıp online olarak gezebilirsiniz. 

3. National Museum of Natural History (Ulusal Doğal Tarih Müzesi) – ABD


ABD’de National Mall’da bulunan müze, dünyada doğa tarihi ve kültürleri konusunda en çok uzmanın bulunduğu tek yer. Aynı zamanda yılda 6.8 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Ancak sizin o kalabalığa girmenize gerek yok. Evinizden, Ulusal Doğal Tarih Müzesi’ni ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

4. Solomon R. Guggenheim Müzesi - ABD


New York’ta bulunan müzede, Amerikalı bir iş adamı ve sanat koleksiyoncusu olan Solomon Guggenheim’in modern sanat yapıtlarından oluşan koleksiyonu sergileniyor. Aynı zamanda müze binası, tasarımıyla diğer müzelerden ayrışıyor ve çok daha özel bir deneyim haline geliyor. Müzeyi online olarak ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

5. Dali Müzesi – İspanya


Dali Müzesi, İspanya’nın Katalonya bölgesinde bulunan bir sanat müzesi. Aynı zamanda orada gömülü olan dünyaca ünlü ressam Salvador Dalí'ye adanmış yapı, dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzeleri arasında yer alıyor. Müzeyi oturduğunuz yerden gezmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

6. Metropolitan Sanat Müzesi – ABD


Dünyanın en büyük ve en özel müzelerinden biri olan Metropolitan Museum of Art, klasik antik ve eski Mısır’dan gelen eserler, hemen hemen tüm Avrupa ustalarından gelen tablolar, heykeller ve kapsamlı bir Amerikan ve modern sanat koleksiyonundan oluşuyor. Müzeyi buradan online olarak ziyaret edebilirsiniz. 

7. Vatikan Müzesi – İtalya


Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen müze, dünyanın en önemli heykellerine ev sahipliği yapıyor. Toplam 54 galerinin bulunduğu müzede, Sistina Şapeli’nden Michelangelo’nın Son Yargı isimli eserine kadar oldukça önemli parçalar bulunuyor. Siz de müzeyi online olarak ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

8. Ayasofya Müzesi – Türkiye


İstanbul’da tarihi yarımada bölgesinde bulunan Ayasofya Müzesi, İstanbul’un kadim tarihine tanıklık eden önemli mimari yapılardan biri. Müzede Bizans ve Osmanlı döneminden pek çok önemli eser görmek mümkün. Ayasofya Müzesi’ni online olarak ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Kaynak: https://listelist.com/internet-uzerinden-gezilebilen-muze
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.