İkinci Dünya Savaşı’nı Anlatan Filmler

Buradasınız

Yaşa 25 Aralık 2021

2. dünya savaşı, film, sinema, asker

Dünyanın gördüğü en yıkıcı ve ölümcül savaşlardan biri olarak kabul edilen ve farklı coğrafyalardaki birçok farklı ülkenin, toplumun katıldığı II. Dünya Savaşı, sonuçları ve hemen her alanda yarattığı etkiyle tarih sayfalarındaki yerini aldı. Milyonlarca insanın öldüğü, evini, yurdunu terk etmek zorunda kaldığı ve hayatlarının baştan aşağı değiştiği bu savaşı anlatan çok sayıda kültür-sanat eseri mevcut. Bunlar arasından en çarpıcı olan ve bize bu savaşı sanki yeniden yaşatan filmlerden birkaçını sizler için derledik.

Er Ryan’ı Kurtarmak

2. dünya savaşı, film, sinema, asker, er ryan'ı kurtarmak

Usta yönetmen Steven Spielberg imzası taşıyan ve II. Dünya Savaşı temasıyla yapılmış en güzel filmlerden biri olan Er Ryan’ı Kurtarmak, savaşın dehşet verici ortamında bir erin peşine düşen bir grup askerin macerasını bizlere aktarıyor. 1998 yılında ilk kez sinemalarda oynayan film Tom Hanks, Matt Damon, Vin Diesel, Edward Burns gibi ünlü oyuncuları da bir araya getiriyor. Savaşta 3 oğlunu da kaybeden bir anneye son oğlunu da kaybettiği haberini vermek istemeyen Amerikan ordusu, kalan er Ryan’ı kurtarmak için bir operasyon başlatıyor. Cephenin derinliklerine doğru yapılan bu operasyon boyunca savaşın en acımasız yüzleriyle de karşılaşılıyor.

Güneş İmparatorluğu

2. dünya savaşı, film, sinema, asker, güneş imparatorluğu

Steven Spielberg imzası taşıyan ve başrollerinde Christian Bale, John Malkovich, Miranda Richardson gibi isimlerin yer aldığı Güneş İmparatorluğu 1987 yapımı. Şanghay’da ailesi ile birlikte güzel ve huzurlu bir hayat yaşayan Jim Graham’ın hikayesini konu eden film, savaşın başlaması ile gelen Japon işgali altındaki zorlu yaşamı konu ediyor. Japonya’daki bir toplama kampına götürülen Jim’in yaşadığı sıkıntıları beyaz perdeye aktaran yapım, J.G. Ballard’ın yarı otobiyografik romanından uyarlanmış ve duygusal yapısıyla öne çıkan bir film.

Gel ve Gör

2. dünya savaşı, film, sinema, asker, gel ve gör

1985 yılında usta yönetmen Elem Klimov tarafından hazırlanan ve beyaz perdeye aktarılan Gel ve Gör, II. Dünya Savaşı’nı anlatan en iyi dramalardan biri olarak kabul ediliyor. Savaşın devam ettiği günlerde küçük bir Belarus kasabasında geçen film, katledilen Yahudi köylerinden 13 yaşındayken kaçan ve Sovyet güçlerine katılan Florya’nın hikayesini anlatıyor. Savaşın acımasızlığı, gereksizliği ve tüm çirkin yüzlerini gösteren film, özellikle siviller üzerinde yaratılan etkiyi bir kere daha gözler önüne seriyor.

Schindler’in Listesi

2. dünya savaşı, film, sinema, asker, schindler'in listesi

Yine usta yönetmen Steven Spielberg ile listemize devam edelim. Spielberg’in gerçek bir hikayeden yola çıkarak beyaz perdeye aktardığı ve II. Dünya Savaşı’nın en acılı yanlarından biri olan Yahudi katliamına odaklanan film, 1993 yapımı. Liam Neeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes gibi usta oyuncuları bir araya getiren filmde, savaş döneminde gittikçe güçlenen ve zenginleşen Oskar Schindler isimli bir Alman iş adamının, kendi kurduğu bir fabrikada Yahudi işçileri çalıştırma bahanesiyle 1100 kişinin hayatını kurtarmasını konu ediyor. Almanların Yahudilere yaptığı zulmü ve katliamı bütün çıplaklığı ile ortaya koyan film, 7 dalda Oscar ödülü kazanmasıyla da öne çıkıyor.   

Kwai Köprüsü

2. dünya savaşı, film, sinema, asker, kwai köprüsü

Savaşı tüm çıplaklığı ile anlatan bir diğer kült film de Kwai Köprüsü’dür. 1957 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini David Lean’ın yaptığı film, Kwai Nehri üzerinde inşa edilecek bir köprünün hikayesini konu eder. Japonların talimatıyla Albay Nicholson tarafından nehir üzerine inşa edilecek köprü, savaşın devam ettiği günlerde kahramanlık, cesaret, onur, motivasyon gibi kavramların ne kadar önemli olduğunun da altını çizmesi bakımından önemlidir. Kwai Köprüsü, Alec Guiness, Jack Hawkins ve William Holden gibi oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çeken bir yapım.

Hayat Güzeldir

2. dünya savaşı, film, sinema, asker, hayat güzeldir

Roberto Benigni imzalı, 1999 yapımı olan film, İtalyan yapımı olan, II. Dünya Savaşı’nı duygusal olarak da işleyen en güzel filmlerden biri kabul ediliyor. İtalya’da hayatlarını sürdüren Guido ve Dora evleniyor ve tam çocukları olduğu sırada Avrupa’da savaş başlıyor. Yahudi oldukları için toplama kampına götürülen Guido ve oğlu, burada bir yaşam mücadelesine giriyorlar. Küçük olan oğlunun savaştan daha az etkilenmesi ve korkmaması için toplama kampını ve savaşı bir oyun yeri olarak tanıtan Guido, hediyenin ise eski bir tank olduğuna oğlunu inandırıyor. Savaşın özellikle siviller üzerindeki yıkıcı etkisini tüm açıklığıyla gösteren film, üç dalda Oscar ödülü de kazanmıştı.

Ateşböceklerinin Mezarı

2. dünya savaşı, film, sinema, asker, ateşböceklerinin mezarı

Ünlü yönetmen Isao Takahata’nın kült ve unutulmaz animasyon filmi Ateşböceklerinin Mezarı, savaşın vahşi doğasına bir çocuğun bakış açısını aktarıyor. Çocukların savaşın tüm çirkinliklerini örtmek ve yok saymak adına kullandığı hayal kurma, fantezi yaratma ve iyimserlik gibi duyguları çarpıcı bir dille aktaran film, ABD bombardıman uçaklarının şehirleri harap ederken Japonya’nın köylerinde tek başlarına yaşamak zorunda kalan bir çocuk ve küçük kız kardeşinin yaşamanı konu ediyor. Akiyuki Nosaka’nın yarı biyografik romanından uyarlanan film, savaşı aktaran en duygusal yapımlardan biri olarak kabul ediliyor.

Çöküş

2. dünya savaşı, film, sinema, asker, çöküş

II. Dünya Savaşı hakkındaki en etkileyici filmlerden biri de, Hitler’in Almanya’daki son günlerini ve intihara uzanan savaşın sonunu konu eden Çöküş. 2005 yapımı, yönetmen Oliver Hirschbiegel imzalı film, işgal altındaki Berlin’de, bir sığınağa kapanmış durumda olan Hitler’in içerisinde bulunduğu zorluğu konu ediyor. Bu zorlu son anları ise Hitler’in özel sekreteri Traudl Junge’nin gözünden izliyoruz. Bir türlü yenilgiyi kabul etmeyen ve düşmana teslim olmak istemeyen Hitler, önce sevgilisi Eva Brown ile evleniyor ve ardından da intihar ediyor.

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.