İçinde Kaybolacağınız Merak Uyandıran 20 Film

Buradasınız

Yaşa 03 Mart 2017

Sizi meraklandıran, kafanızı karıştıran ve bir dedektif gibi ipucu peşinde koşturan filmleri sever misiniz? O zaman izlerken bir sonraki sahneyi merakla bekleyeceğiniz, gizemli sonlarıyla sizi şaşırtacak bu filmleri mutlaka izlenecekler listenize eklemelisiniz.

eXistenZ / Varoluş (1999)

Yeni çıkacak bir oyunu deneyenler, yazılımın duygulara ve anılara erişmesiyle gerçeklik ile oyun arasındaki ayrımı kaybederler. Film bu ayrımda varoluşu sorgularken, kurgusuyla sadece karakterlerinin değil, izleyicisinin de kafasını karıştırıyor.

The Double / Öteki (2013)

Jesse Eisenberg tarafından canlandırılan karakter, bir gün ofisine geldiğinde kendisine fiziksel olarak tıpatıp benzeyen başka bir memurun işe başladığını görür. Benzeri, özgüveniyle kendisinden çok daha karizmatik bir görüntü çizer. Ondan her alanda daha başarılı olarak hayatını altüst eder. Fyodor Dostoyevsky'nin romanından uyarlanan bu İngiliz yapımı film, kafanızda bir yığın soru oluştururken oyunculuk performansları ve yarattığı atmosferle sizi bilinmezliğe doğru götürecek.

Memento / Akıl Defteri (2000)

Memento, 21. yüzyılın en sevilen yönetmenlerinden biri olan Christopher Nolan’ın tek değil ama ilk bulmacası diyebiliriz. Öldürülen eşine dair acısını asla unutamayan Leonard, karısının intikamını almaya kararlıdır ancak hafızasındaki problem, yakın zamanda yaşadıklarını unutmasına neden olur. İntikam peşindeyken ipuçları anlamını yitirmeye başlar ve gerçeğin ne olduğunu ne karakter ne de seyirci ayırt edebilir. Hikaye düz bir zaman çizgisinde ilerlemediği için filmi tekrar tekrar izleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ama merak etmeyin, asla izlemekten sıkılmayacaksınız.

Inception / Başlangıç (2010)

Yayınlanmasından kısa bir süre sonra son yılların en sevilen filmlerinden biri olan Inception, bir başka Nolan bulmacası. Bakalım filmin sonunda ne olup bittiğinden emin olacak mısınız? Topaç dönüyor mu? Gerçek ne? Siz karar verin.

Synecdoche, New York / New York Yanılsamaları (2008)

Charlie Kaufman’ın filmleri arasında belki de en karmaşık olanıyla karşı karşıyayız. Filmde, New York’un birebir replikasını tasarlayarak bir oyun yaratmaya çalışan tiyatro yönetmeninin, en büyük ilhamı kendi hayatıdır. Gerçek ile kopya ayırt edilemez bir hale gelirken, başroldeki Philip Seymour Hoffman yine harikalar yaratıyor.

Cloud Atlas / Bulut Atlası (2012)

Matrix’in yönetmenleri Wachowski Kardeşler ve Tom Tykwer tarafından sinemaya uyarlanan film, altı farklı hikayeden oluşuyor. Aynı oyuncularla farklı dönemlerde ve mekanlarda geçen hikayeyi izlerken, iyice odaklanmaya bakın. Çünkü seçimlerinizi ve kader kavramını sorgularken kurmanız gereken birçok bağlantı bulacaksınız.

Predestination / Kader (2014)

İşte size bittiğinde arkadaşlarınızla uzun uzun tartışabileceğiniz, aklınızdan çıkmayacak bir film daha! Predestination / Kader, zamanda yolculuk ve ortaya çıkan paradokslar ile sadece kaderini değil kendisini de var eden bir adamın hikayesini anlatıyor. 

Abre los ojos / Aç Gözünü (1997)

Güzellik, kibir ve tutkunun anlatıldığı İspanya yapımı filmde, dram, gerilim ve romantizmi aynı anda bulmak mümkün. Anlaşılmaz kabuslar ve doğrusal ilerlemeyen kurgusuyla kendinizi koca bir gizemin içinde bulacağınız kesin.

Enemy / Düşman (2013)

İzlediğiniz filmde kendinizden bir parça bulduğunuz çok olmuştur. Tarih profesörü Adam Bell (Jake Gyllenhaal) ise izlediği filmde kendisine çok benzeyen bir aktör bularak biraz daha ileriye gidiyor. Filmi izlemekle kalmıyor, oyuncuyu bulmak üzere eğlenceli ve gizemli bir yolculuğa çıkıyor.

Caché / Saklı (2005)

Laurent ailesine huzurlu hayatlarının tam ortasında, gözetleme videolarını yollayan da kim? Filmin başından sonuna kadar bu gizemi çözmek için uğraşacaksınız. Haneke sinemasının en iyilerinden olan film, sizi bir bulmaca çözmeye davet ederken birbirimize karşı nasıl bu kadar yabancılaştığımızı da sorguluyor.

The Machinist / Makinist (2004)

Merak uyandıran film listelerinin vazgeçilmezlerinden biri daha! Bir seneyi aşkın süredir uyku yüzü görmeyen Trevor, kabusundan nasıl uyanabilir ki? Karanlık bir gerilim, başarılı kurgu ve nefes kesici bir oyunculuk izlemek istiyorsanız, bu akşam ne izleyeceğinizi artık biliyorsunuz.

Mr. Nobody / Bay Hiçkimse (2009)

Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael’in çok sevilen bu bilim kurgusunu izlerken kafası karışmayan kimse yoktur. Bunun sebebi, dünya üzerindeki son ölümlü olan 118 yaşındaki Nemo’nun anlattıklarıyla gizemi filmin sonuna devam ettirmesi olsa gerek. Nemo’nun ne mantıksal ne de kronolojik bir anlam taşımayan alternatif hayat hikayesi, yapılan her hareketin bir diğerini nasıl etkilediğine dikkat çekiyor.

The Number 23 / 23 Numara (2007)

Komedi filmlerinde görmeye alıştığımız Jim Carrey, bu kez gerilim türünde kaşımıza çıkıyor. Saplantısı hayatını ele geçiren bir adamı konu alan filmde, her yerden çıkan bu 23 numara da neyin nesi?

12 Monkeys / 12 Maymun (1995)

Brad Pitt ve Bruce Willis’in efsanevi oyunculuklar sergilediği film, zaman yolculuğunu konu alan filmlerin tartışmasız en iyisi. Tüm bu yaşananların sebebi ne? Geleceğin tamiri için hangi geçmişe gidilmeli? Tüm bu soruların yanıtlarını arayan filmin, 2015’te Syfy kanalı tarafından dizi uyarlamasıyla da yayınlandığını hatırlatalım.

Le proces / Dava (1962)

Merak uyandıran film listemizin en eski filmi, Kafka’nın varoluştaki yalnızlığı ve paranoyaklığı anlattığı romanı Dava’nın Orson Welles uyarlaması. Josef K. işlemediği suçlardan ötürü açılan davalar arasından sıyrılmaya çalışırken, gizli kalmış korkuları tek tek açığa çıkar.

Holy Motors / Kutsal Motorlar (2012)

Mösyö Oscar, bir limuzinin içerisinde kostüm değiştiriyor ve gizemli randevulara gidiyor. Şifrelenmiş bir sürrealizm deneyimi olan film, klasik anlatıdan oldukça uzak. Hikayeler ve karakterlerin içerisinde kaybolsanız da film, sırf görüntüleri için bile izlenmeye değer.

The Talented Mr. Ripley / Yetenekli Bay Ripley (1999)

Daha güzel bir hayat uğruna başkalarının hayatını çalan bir adamın hikayesi… Bakalım siz de Tom Ripley’in peşinde dedektiflik yaparken bir sonraki adımını tahmin edebilecek misiniz?

Donnie Darko (2001)

İki farklı zamansal düzlemde ilerleyen bu film, tüm zamanların en karışık psikolojik draması sayılıyor. Odasında beliren ürkütücü bir tavşan/yaratığın ona dünyanın sonunu söylemesiyle, Donnie zalim bir bakış açısı kazanır. Filmin son dakikasına kadar zamanı ve alternatif boyutları düşünmeyi bırakamayacaksınız.

Gattaca (1997)

Genetik üstünlüğün başarı garantisi sayıldığı bir evrende uzaya gitmek istiyorsanız, kusursuz olmalısınız. Genleri oldukça sağlıklı olmasına karşın bedensel engeli bulunan Vincent’in başarı uğruna yaşadıkları, aynı zamanda onu bir cinayetin şüphelisi de yapacaktır.

Minority Report (2002)

Geldik listenin sonuna… Bu kez teknolojinin gelişmesiyle her şeyin önceden tahmin edilebildiği bir çağdayız. Haliyle toplumsal suçlar da bu öngörüden nasibini alıyor. Film, bu durumun hayatı çok daha karmaşık ve kırılgan hale getirebileceği fikri üzerine yoğunlaşıyor ve izleyiciyi deyim yerindeyse ekrana kilitliyor. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.