İçinde Çikolata Geçen İzlenesi ve Tatlı Filmler

Buradasınız

Yaşa 06 Temmuz 2021

çikolata, tema, film, konu

Filmler bizi oluşturdukları hayal dünyasının içerisinde adeta zamanda bir yolculuğa çıkarırlar ve farklı mekanlar, insanlar, coğrafyalar, ütopik dünyalar ve karakterlerle tanıştırırlar. Her bir film aslında bir zaman makinesi gibi bizi farklı bir yere getirir ve götürür. Bazı filmler için hem temaları hem de oyuncuları ile hafızalarımızda yer eder, yaşamlarımıza yeni bir yön verirler. 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü’nde içinde çikolata tadı ve kokusu bulunan, biz de çikolata yeme isteği uyandıran filmlerden birkaçını hatırlamaya ne dersin?

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

çikolata, tema, film, konu, charllienin çikolata fabrikası

Çikolata denilince akla gelen ilk filmlerden biri olan Charlie’nin Çikolata Fabrikası’dır. Roald Dahl’ın aynı isimli romanından beyaz perdeye aktarılan ve farklı zamanlardan birkaç kez çekilen film, Willie Wonka’nın sahibi olduğu ve tüm dünyaya çikolata sattığı fabrikasında geçen bir günü bizlere anlatıyor. Yapılan çekilişle bu efsanevi fabrikaya girme hakkı elde eden çocukların hikayesini izlediğimiz film, çikolata temasından yola çıkarak bize hayatın eşitsizlikleri ve dengesizlikleri hakkında da ipuçları sunuyor. Her ne kadar bir çocuk filmi gibi görünse de Charlie’nin Çikolata Fabrikası, büyükler için de masal tadında bir yapıt.

Çikolata Gibisi YokÇikolata Gibisi Yok

çikolata, tema, film, konu, belgesel

Belgesel türünde hazırlanan ve çikolata üretimi ile sanayinin dünyadaki durumuna dikkat çeken “Çikolata Gibisi Yoktur”, Grenada’nın yağmur ormanlarında yaşayan çikolata imalatçısı Mott Green’in hikayesini anlatıyor. İnsanoğlunun bitmek tükenmek bilmeyen hırsına ve para sevdasına, çikolata teması ve fonuyla değinen film, dikkat çekici görselliği ve duygusal yapısıyla da izlenmeyi hak ediyor.

Chocolat

çikolata, tema, film, konu, chocolat

Lasse Hallström yönetmenliğinde, Juliet Binoche, Alfred Molina ve Johnny Depp oyunculukları ile taçlanan diğer çikolata temalı ve lezzetli filmimiz Chocolat. Küçük bir Fransız kasabasına yeni taşınan bir yabancının her şeyi değiştirdiği ve açtıkları sevimli çikolata dükkanı ile herkesin hayatına dokundukları bir film. Kasabada bu değişimden rahatsız olanlar ile bunu isteyenler arasındaki çekişmeyi de konu eden Chocolat, izleyenlerde çikolata yeme isteği uyandıran filmler arasında. Başrolleri paylaşan efsane oyuncuların hayat verdiği karakterleri de es geçmemek gerekiyor. Filmin efsane repliği ise “Bir kez tadını aldın mı, gerisi gelir…”

Mary And Max

çikolata, tema, film, konu, mary ve max

Çikolatanın filmin tamamında etkisini gösterdiği ve sıcak hikayesi ile duygusal olarak bizi bambaşka yerlere götüren filmlerden biri diğeri de Mary ve Max.  2009 yapımı, Adam Elliot imzalı bu animasyon filminde sorunlu bir aile doğan ve büyüyen küçük Mary ile ondan çok uzakta, yalnız, hastalıklarla boğuşan bir yaşam süren Max’ın  mektup arkadaşlığını izliyoruz. Mary ve Max’in birbirlerine gönderdikleri çikolatalar, Max’in hiç aklından çıkmayan çikolatalı hot dogları filmin her noktasında bize sunuluyor.

Forrest Gump

çikolata, tema, film, konu, forrest gump

Sinema tarihinin en çok izlenen ve beğenilen filmlerinden biri olan ve kurgusu, oyunculukları, hikayesi ile başyapıtlar arasında yerini alan Forrest Gump’ın da çikolata sahnesini unutmadan geçmeyelim. Filmin hemen başında, Tom Hanks’in canlandırdığı Forrest Gump karakterinin, bir parktaki bankta, otobüs beklerken yanındakine söylediği “Hayat bir kutu çikolata gibidir, içinden ne çıkacağını asla bilemezsin” repliği halen hafızalarımızda. Çikolatanın hayatlarımızda kapladığı yeri, biraz da ironik bir üslupla aktaran bu sahne hem filmin de hem de konunun merkezine oturuyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.