Hızır Günü Olan Hıdırellez’e Özel 6 Ritüel

Buradasınız

Yaşa 05 Mayıs 2017

hıdırellez

Dünyayı daha yaşanabilir bir yer yapmaya hazır mısınız? Kültürümüzün en temel parçalarından biri olan Hıdırellez yaklaşıyor. Bugün tüm dilekler kabul olur, iyi niyetler yerini bulur, dünya daha yaşanır ve barış dolu bir yer haline gelir. Kimi bu günü bir ev, araba, biraz para ya da bir eş için kutlarken kimi de tüm insanlık adına dileklerde bulunur. Şimdi dilek tutma sırası siz de…

hıdırellez

Dünyada nerede başı sıkışan ve darda kalan birileri varsa yardımına koşan Hızır ile dört bir yandaki İlyas’ın dünya üzerinde buluştukları gün olarak kutlanan Hıdırellez özellikle ülkemizin içinde yer aldığı coğrafyada önemli bir gün olarak kutlanmaktadır. Farklı takvimlere göre farklı günlerde kutlanan Hıdırellez için Gregoryen takvimine (Miladi takvimi) göre 6 Mayıs, eski Rumi takvimine göre de 23 Nisan gününe denk gelmektedir. Araştırmalar Hızır, Hıdırellez ve İlyas’ın köken olarak Orta Doğu, Mezopotamya, Orta Asya ve Anadolu’da önemli figürler olarak öne çıktığını gösteriyor. Binyıllardır devam eden bu kültür bugün de birçok insan tarafından yaşatılıyor. Bunu gören ve yaptığı çalışmalarla dünya kültür mirasına sahip çıkan UNESCO da 2010 yılında başlattığı bir proje çerçevesinde Hıdırellez’i “İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi”ne aldı.

Peki bugün neler yapılır? Nasıl ritüeller vardır? İşte birkaç örnek…

Hıdırellez doğaya saygı demek

doğayı sevmek

Hıdırellez, farklı kültürlerde, farklı mekanlar da kutlansa da genel olarak doğayla iç içe olan yerler tercih edilir. Ağaçlık bölgeler, ormanlar, korular ya da yeşil mekanlar olabilir. Kimi bölgelerde buralara Hıdırlık da denir. Baharın gelişi ile aynı zamana denk geldiğinden bitkilere zarar verilmez. Hatta saygı gösterilir.

Hızır yeryüzünde dolaşıyor

hıdırellez

Bu gece Hızır’ın yeryüzüne indiği ve birçok mekanda dolaştığına inanılır. Hızır’ın gittiği bu mekanlardan birine gider ve dokunduğu eşyalara dokunursanız şifa bulabilirsiniz. Yine para keselerinin bu gece ağızlarının açık bırakılması da bundandır. Eğer Hızır’a dua ederseniz size para getirebilir.

Taze baharatlar ve otların günü

taze baharatlar

Hıdırellez ile birlikte taze kuzu eti yemek de adetler arasındadır. Baharın ilk kuzusunun kesilmesi ve yenmesinin sağlık getireceğine inanılır. Yine toplanan taze baharatlar ve otlarla yapılan yemekler de bugüne özgü şekilde yenebilir. Aynı şekilde bu otların kaynatılması ile yapılan suların 40 gün boyunca şifa getireceğine inanılır. İçenlerin güzelleşmesi de cabası…

Fasulye ve nohutlar toprağa gömülür

hıdırellez etkinlikleriBolluk ve bereketin artması için de yedi fasulye ve 7 nohut tanesinin toprağa gömülmesi gerekir. Evin bereketini artırmak için de sabah erkenden kalkıp kapıların açılması gerekir. Bu şekilde yoldan geçenler eve misafir olarak davet edilirler.

Gül ağacı olmazsa olmaz

hıdırellez

Yine en bilindik ritüellerden biri de kırmızı bir kurdelenin gül ağacına bağlanması ya da dibine gömülmesidir. Doğaya saygının sonsuz olduğu bu ritüellerde tutulan dileklerin kabul olacağı düşünülür.

Ateşlerin üzerinden atlanır

ateşin üstünden atlamak

Ateş yakma ve üstünden atlama da Hıdırellez’in en aşina görüntülerindendir. Bu ritüelin temelinde ise ateşin insanları nazar ve hastalık gibi kötülüklerden koruduğuna olan inanç yatar.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.