Hayatınız Boyunca En Az Bir Kere İzlemeniz Gereken 5 Kült Oyun

Buradasınız

Yaşa 05 Mart 2020

Günümüzün en sevilen sanat dallarından biri olan tiyatronun kökenleri Antik Yunan’a kadar uzanıyor. Yüzyıllar boyunca birbirinden eşsiz eserlere ev sahipliği yapan tiyatro, elbette kült oyunlarıyla da dikkat çekiyor. Her sanatseverin hayatında en az bir kere izlemesi gereken kült tiyatro oyunlarını sizler için derledik. Bahar aylarına sanat dolu bir başlangıç yapmak isteyenler için işte o oyunlar...

 

1. Hamlet

“Olmak ya da olmamak… İşte bütün mesele bu!” repliğiyle hafızalara kazınan Hamlet ile listemize başlayalım. Belki de tüm tiyatro edebiyatının en meşhur monoloğu olan bu sözler, Hamlet’i yalnızca tiyatro için değil dünya edebiyatı için de ölümsüz kılıyor. Yüzlerce farklı oyuncu tarafından belki de binlerce kez sahnelenen Hamlet, her sanat severin en az bir kere izlemesi gereken oyunlar arasında gösteriliyor. Shakespeare'in en önemli eserleri arasında gösterilen Hamlet’i hala izlemediyseniz vakti geldi de geçiyor!

 

2. Romeo ve Juliet

Shakespeare’in gençlik döneminde yazdığı en ünlü eserlerinden biri olan Romeo ve Juliet ile devam edelim! 1591-1595 yılları arasında kaleme alındığı düşünülen bu kült oyun, kaynağını Arthur Brooke’un 1563 yılında kaleme aldığı “The Tragical History of Romeus and Juliet”ten alıyor. Birbirine düşman olan iki ailenin çocukları arasındaki aşkı anlatan Romeo ve Juliet, tiyatro dünyasının en unutulmaz aşk eseri olarak hafızalarımıza kazınıyor.

 

3. Macbeth

Konu kült tiyatro oyunları olduğunda Shakespeare’e bol bol yer vermek de şart oluyor! Listemizin üçüncü oyunu olan Macbeth, yine Shakespeare tarafından kaleme alınmış klasiklerden biri. Shakespeare’in dört büyük tragedyasının sonuncusu olan Macbeth, ünlü yazarın en derin ve olgun yapıtları arasında gösteriliyor. Ortaçağ’ın yarı karanlık ve ilkel atmosferini büyük bir ustalıkla sahneye taşıyan Macbeth, tiyatro denildiğinde akla gelen ilk oyunlardan biri olmaya devam ediyor.

 

4.  Godot’yu Beklerken

Bir İngiliz olmasına karşın Fransa’da yaşayan ve eserlerini Fransızca kaleme alan Samuel Beckett tarafından 1948 yılında yazılan Godot’yu Beklerken, ilk olarak 1953 yılında Paris’te sahnelendi. Zamanla ülke çapında bir ün kazanan bu eser, günümüzde kült tiyatro oyunları arasında ilk sıralarda gösteriliyor. 1954 yılında Beckett tarafından İngilizce’ye çevrilen eser, avangard olarak nitelendirilmesine karşın hızla klasikleşiyor ve her sahnelendiğinde seyirciyi büyülemeye devam ediyor.

 

5. Antigone

Sophokles’in en büyük ve en önemli oyunlarından biri olan Antigone, insanoğlunun adaletsizliğe olan bakışını sahneye taşıyor. İki kardeşi ölen Antigone’un kral olan dayısı Kreon’a karşı verdiği mücadele, hak ve adalet kavramlarını yeniden ele alırken hepimizi düşünmeye sevk ediyor. Yüzlerce yıl önce kaleme alınmasına karşın bugün hala adı geçen ve edebiyatın en önemli eserleri arasında gösterilen Antigone, içerdiği görüşler ve duygular bakımından güncelliğini hala koruyor ve çeşitli yerlerde sahnelenmeye devam ediyor.

 

Kaynak:

https://onedio.com/haber/dunya-tiyatrolar-gunu-kutlu-olsun-iste-tiyatro-edebiyatinin-basyapiti-olan-30-oyun-558526

https://kidega.com/blog/dunya-tiyatro-tarihinden-bilmeniz-gereken-10-oyun

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.