Hayata Bakışınızı Değiştirecek 5 Kitap

Buradasınız

Yaşa 15 Mayıs 2020

Kitaplar, onu okuyan herkesi, harflerden, kelimelerden, cümlelerden oluşan gerçek bir dünyadan alıp, okuyucunun tamamen kendisinin kurduğu bir hayal dünyasına götürür. Her bir kitap aslında okuyucu için tanışacağı yepyeni kişiler, göreceği yeni yerler, farklı tatlar, ilk defa dinleyeceği müzikler demektir. Bazı kitaplar ise onu okuyanda derin izler ve etkiler bırakır, hayatın akışını baştan aşağı değiştirir. Dünya edebiyat tarihine damgasını vurmuş ve milyonlarca insan tarafından bir solukta okunmuş, yaşama bakış açınızı değiştirecek birkaç kitabı sizler için derledik.

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

Bir çocuk romanı olan ama hem içeriği hem de verdiği mesajlar ile büyüklerin de dünyasına hitap eden Küçük Prens, tüm zamanların en çok okunan ve hakkında yorum yapılan eserlerinden biri. Antoine de Saint-Exupery’in kaleme aldığı eser, kendi gezegeninde yaşarken çiçeğiyle yaşadığı bir anlaşmazlık sonucu dünyaya gelen bir çocuğun hikayesini anlatır. Sürekli sorular sorarak çevresini ve olup biteni anlamaya çalışan çocukla birlikte hayal gücünüzü zorlayarak sınırsız bir yolculuğa çıkacaksınız.

1984- George Orwell

Tam bir sistem eleştirisi olan ve dünya edebiyat tarihine distopya olarak da geçen 1984, geçmişle gelecek arasında bir yerde yepyeni bir dünya yaratarak günümüzün modern insanı ve düzenini derinden yargılıyor. George Orwell’in kaleminden çıkan satırlar, bugün dünyada yaşanan tek tipleştirme, adaletsizlik, zihin kontrolü gibi birçok olayın yansımasını ve iç yüzünü sergiliyor. Zaman zaman bir bilim kurgu romanında yer alan detaylarla bezeli kitap, düzene bakış açınızı değiştirecek.

Simyacı – Paulo Coelho

Paulo Coelho’nun dünya çapında üne kavuşan romanında kahraman savaş, aşk, para gibi hayatın her yönünü gördüğü ve tattığı bir içsel yolculuk yaşar. Santiago, Endülüs’te yaşayan bir çobandır. İspanya’nın kırsal bölgelerinde hayatını geçiren Santiago, gezgin olma hayaliyle yollara düşer ve kendisini Mısır’a kadar götürecek bir maceraya çıkar.

Sefiller- Victor Hugo

Ünlü Fransız yazar Victor Hugo tarafından kaleme alınan ve bir dönem romanı olarak da öne çıkan Sefiller, kardeşi için ekmek çalarken yakalanan ve uzun bir süre hapiste kalan Jean Valjean’ın hikayesini konu alır. Hapse girip çıktıktan sonra bambaşka bir kişi olan Valjean, 1800’lü yıllardaki Fransız halkının genel durumunu da yansıtan bir hikaye ile okuyucunun karşısına çıkar. Hugo’nun dünya çapında ün kazanan bu romanı, aynı zamanda MEB’in “100 temel eser” olarak belirlediği okuma listesinde de yer alır.

Yabancı – Albert Camus

İçerisinde yaşadığı topluma giderek yabancılaşan ve kendi içinde bir yolculuğa çıkan Mearsault’un hikayesini anlatan Yabancı, ünlü yazar Albert Camus’nun en çok bilinen eserlerinden biri. Hayatın tüm yönlerini ele alarak okuyucuyu bir iç hesaplaşmaya götüren kitap, Cezayir’de yaşayan kahramanın annesinin bakımevindeki ölümüyle hayatını baştan aşağı sorgulamasıyla başlıyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.