Harry Potter 20. Yılını Kutluyor, Hogwarts Ekspresi Bir Kez Daha Yola Çıkıyor!

Buradasınız

Yaşa 03 Ocak 2022

harry potter, hogwarts, büyücü okulu, film, buluşma, HBO

Sinema tarihine yön vermiş ve en sevilen seriler arasında yer alan Harry Potter’ın ilk filmi Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın yayınlanmasından bu yana tam 20 yıl geçti. Harry Potter serisinin 20. yılını anmak amacıyla Hogwarts Ekspresi bir kez daha yola çıktı. HBO Max’in çekimlerini üstlendiği Harry Potter: Return to Hogwarts adlı retrospektif 1 Ocak 2022 tarihinde seyirci ile buluştu. Büyük ses getiren içerik tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de heyecanla karşılandı. Harry Potter serisinin efsanevi yolculuğunu senin için kaleme aldık.

Fantastik yolculuğun temeli 23 yıl önce atıldı

harry potter, hogwarts, büyücü okulu, film, buluşma, HBO

Dünya çapında en fazla kazanç elde eden ve en fazla tanınan yazarlardan biri olan J.K. Rowling, Harry Potter serisinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabını 26 Haziran 1997 yılında yayınlayarak sinema tarihine adını altın harflerle yazdıracak olan bir serinin temellerini attı. 23 yıl önce yayınlanan kitabı daha sonra yayınlanan 6 kitap izledi.

20 yıl önce vizyona girdi

harry potter, hogwarts, büyücü okulu, film, buluşma, HBO

Dile kolay neredeyse çeyrek asır. Harry Potter serisinin ilk filmi Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının yazılışından tam 4 yıl sonra 2001 yılında beyaz perdede seyirci ile buluştu. Büyük yankı uyandıran serinin ilk filmini 7 film takip etti. Harry Potter serisinin kronolojisi şu şekilde sıralanıyor:

  • Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)
  • Harry Potter ve Sırlar Odası (2002)
  • Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004)
  • Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005)
  • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007)
  • Harry Potter ve Melez Prens (2009)
  • Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1 (2010)
  • Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 (2011)

Oyuncular yıllar sonra bir araya geldi

harry potter, hogwarts, büyücü okulu, film, buluşma, HBO

7 kitap ve 8 filmlik bir serüven, beyaz perdede unutulması güç etkiler bırakarak sonlandı. Fakat Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın 20’inci yılına özel HBO Max kolları sıvadı. Başta ana kahraman Daniel Radcliffe (Harry Potter), serinin deha karakteri Emma Watson (Hermione Granger) ve kahramanın yol arkadaşı Rupert Grint (Ron Weasley) olmak üzere serinin diğer oyuncuları ve yönetmen Chris Columbus yeniden kamera karşısında geçti.

Kült içeriklere bir yenisi daha eklendi

harry potter, hogwarts, büyücü okulu, film, buluşma, HBO

Game of Thrones, Chernobyl ve House of the Dragon gibi kültleşmiş yapımların yaratıcısı HBO, bu listeye Harry Potter: Return Hogwarts’ı da ekledi. Retrospektif türünün en iyi örneklerinden biri olan Harry Potter: Return to Hogwarts'da oyuncular kamera karşısında seri ile ilgili anılarını ve duygularını anlattı. Aralık 2021’de HBO Max tarafından fragmanı yayınlanan içerik, 1 Ocak 2022’de platformdaki yerini aldı. İçerik tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Harry Potter fanları tarafından ilgiyle karşılandı.

İlginç detaylar dikkat çekti

harry potter, hogwarts, büyücü okulu, film, buluşma, HBO

Retrospektifte kamera karşısına oturan ana karakterler “Eve Dönüyoruz” sloganı altında set sırasında yaşadıkları anıları ifade etti. Rupert Grint (Ron Weasley) yaklaşık 10 yıl aynı rolü oynadığını ve Rupert ile Ron’u zaman zaman karıştırdığını belirtti. Ayrıca Rupert’ın ehliyet aldığı yılı hatırlamaması ve serinin filmlerinin çıkış yılı ile bağdaştırması da seyirciyi oldukça şaşırttı. Emma Watson (Hermione Granger) ise serinin beşinci filminde yalnız hissettiğini ve rolü bırakmayı düşündüğünü ancak sonrasında devam ettiğini paylaştı. Ayrıca ana karakter Daniel Radcliffe (Harry Potter), nostalji içeriklerine yönelik mesafeli olduğunu da ifade etti.

Harry Potter: Return of Hogwarts Türkiye’de Ne Zaman, Nerede Yayınlanacak?

harry potter, hogwarts, büyücü okulu, film, buluşma, HBO

Harry Potter: Return to Hogwarts’ı izlemek isteyen Türkiye’deki izleyiciler maalesef şu anda içeriğe erişim problemi yaşayabilirler. HBO Max orijinal içeriği olan Harry Potter: Return to Hogwarts, HBO Max’in Türkiye’de hizmet vermemesinden dolayı şu anda direkt erişime sahip değiliz. Ancak ilerleyen dönemde HBO Max’in diğer dijital içerik sağlayıcılar ile iş birliği yapması durumunda retrospektifte erişim sağlanabilir olacak.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.