Gösteri Dünyasının Yeni Alternatifi, Video Mapping

Buradasınız

Yaşa 16 Ekim 2022

video, mapping, teknoloji, sistem, sanat, dijital

Son dönemlerin en popüler teknolojik yenilikleri arasında gösterilen Video Mapping; sahne şovlarında, konserlerde, özel günlerde, kurum ve kuruluşların reklam ve tanıtım faaliyetlerinde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Özel yazılımlar ile birlikte artırılmış gerçeklik ve yansıtma teknolojilerinin kullanıldığı, gösteri dünyasının yeni alternatifi olarak nitelendirilen Video Mapping’in detaylarını senin için araştırdık.

Video Mapping nedir?

video, mapping, teknoloji, sistem, sanat, dijital

Artırılmış gerçeklik ve yansıtma teknolojileri gibi teknolojiler ile birlikte kullanılan ve bir projeksiyon tekniği olan Video Mapping, düzensiz şekilde bulunan nesnelerin bir ekran yüzeyine aktarılması olarak adlandırılıyor. Video Mapping yönteminde iki veya üç boyutlu nesneler, yansıtılacağı ortamı taklit eden bir sanal program ile eşleniyor. Daha sonra görüntünün projeksiyonda ölçeklendirmesi yapılıyor ve optik yanılsamalar düzenleniyor. 

Video Mapping hangi alanlarda kullanılıyor?

video, mapping, teknoloji, sistem, sanat, dijital

Video Mapping teknolojisi, teknolojik gelişmelerin ve dijital dönüşümün doğrudan etki ettiği birçok sektörde, sanat dünyasında ve kamu kuruluşlarının kutlamalarında ülkemizde ve dünyada sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca bazı sanatçılar da sanat eserlerini daha iyi tanıtmak ve pazarlamak amacıyla Video Mapping yöntemine başvuruyor.

Video Mapping bütçeleri nasıl?

video, mapping, teknoloji, sistem, sanat, dijital

Video Mapping bütçeleri, talep edilen işin teknik olarak işlenmesi ile doğrudan alakalı. İşlenen nesnelerin sayısı, büyüklüğü ve süresi Video Mapping bütçelerinin yükselmesini sağlıyor. Ayrıca tek bir projektör cihazı kullanmak bütçeleri düşürürken, işe bağlı olarak kullanılan birden fazla projektör ise bütçelerin büyük rakamlara ulaşmasına neden oluyor.

Video Mapping için hangi programlar kullanılıyor? 

video, mapping, teknoloji, sistem, sanat, dijital

Video Mapping için uzmanlar tarafından önerilen 2D ve 3D nesnelerin birlikte kullanımına olanak sağlayan ve seviyesine göre değişkenlik gösteren birçok program bulunuyor. Bu programlardan en bilinenleri; diğer programlara nazaran daha kolay bir kullanıma sahip ve Video Mapping alanında yeni tecrübe kazananların vazgeçilmezi olan Madmapper. Ticari amaçlı projeler dışında tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğin TouchDesigner ve sekiz adet HD video oynatma kanalı ile Isadora da ön plana çıkan programlar arasında yer alıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.