Görenlerin Hayran Kalacağı Dünyadaki 5 Ünlü Açık Hava Müzesi

Buradasınız

Yaşa 15 Şubat 2020

Açık hava müzeleri, farklı bir sanatsal deneyim yaşamak için harika bir tercih. Ülkemizde bol bol görebildiğimiz bu müzelerin dünyada da oldukça farklı örnekleri bulunuyor. 500 dönümlük araziye kurulanlar mı dersiniz yoksa adeta bir lunaparka benzeyenler mi… Dünyanın en ilgi çekici açık hava müzelerini sizler için derledik.

 

İşte her sanatseverin mutlaka ziyaret etmesi gereken 5 ünlü açık hava müzesi...

 

1- Storm King Art Center

500 dönümlük bir arazi üzerine kurulan Storm King Art Center, gezginler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda dünyanın en iyi açık hava müzesi seçildi. Sanatı doğayla bütünleştiren Storm King Art Center, 100’den fazla sanat eserine de ev sahipliği yapıyor. Doğal tepelerden, yemyeşil çayırlardan, derelerden ve yerli-yabancı sanatçıların eserlerinden oluşan Storm King Art Center, sanatseverlerin mutlaka bir şans vermesi gereken müzelerin başında geliyor.

 

2- Hakone Open-Air Museum

Sanat, doğa ve mimarinin muhteşem uyumunu Hakone Açık Hava Müzesi’nden daha iyi anlatabilecek bir yer yok! Merdivenle tırmanabileceğiniz yapılar, harika manzaralar, masmavi bir gökyüzü ve heybetli dağlar… Çağdaş ve modern eserlere yer veren Hakone Açık Hava Müzesi, Japonya’nın Kanagawa bölgesinde yer alıyor ve 1969 yılından beri her yıl binlerce sanat severi ağırlıyor. Eğer doğa ve sanatın mükemmel uyumunu canlı bir şekilde görmek istiyorsanız Hakone’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz!

 

3- Inhotim Museum

Brezilya’nın gururu Inhotim Açık Hava Müzesi, birçok farklı sanat disiplinin bir araya geldiği özel bir ormanda yer alıyor. Çağdaş sanat eserlerini ve çeşitli botanik koleksiyonlarını sergileyen, aynı zamanda birbirinden eğlenceli workshop’lara ev sahipliği yapan Inhotim, her yıl binlerce sanat severi ağırlıyor. Çağdaş sanatın en gözde eserlerinin sergilendiği Inhotim, sanat ve doğanın muhteşem uyumunu bir kere daha gözler önüne seriyor.

 

4- Gibbs Farm

Yeni Zelanda’da yer alan büyüleyici Gibbs Farm, geniş heykel koleksiyonuyla ünlü olan açık hava müzelerinden biri. Müzenin bir çeşit limanda yer alıyor olması ise onu özel kılan nedenlerin başında geliyor. Limanın zorlu hava koşullarından dolayı sanatçılar bazen sular içinde çalışıyor, bazense şiddetli rüzgarlarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Neredeyse 20 yıldır çeşitli sanatçılara ev sahipliği yapan Gibbs, Yeni Zelanda’nın en gözde noktalarından biri olmuş durumda.

 

5- Skansen

Dünyanın en eski açık hava müzesi olarak kabul edilen Skansen, İsveç’te bulunuyor ve her yıl İsveç kültürüne merak salmış binlerce turisti ağırlıyor. İsveç tarihini ve geleneklerini sergileyen Skansen, İsveç’e dair tüm merak edilenleri aydınlatıyor. İskandinav yaban hayatından tutun da en eski adetlere kadar her şeyi canlı bir şekilde görebileceğiniz Skansen, kış aylarında çok daha güzel oluyor! Çeşitli yöresel pazarlara ev sahipliği yapan ve İsveç mutfağından en güzel yemekleri sunan Skansen’e mutlaka bir şans vermelisiniz!

 

Kaynak:

https://www.thetravel.com/best-open-air-museums-ranked/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.