Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Gezginler İçin En İyi Fotoğraf Makineleri Hangisi?

YAŞA22 Haziran 2017

Tatil zamanları yaklaşıyor, yaz geliyor. Şimdiden birçok kişi bu yaz mevsiminde tatilini nerede geçireceği konusunda planlarını yaptı bile. Bir seyahate çıkarken tatil çantası içerisinde mutlaka olması gerekenler vardır. Bir çırpıda mayolar, terlikler, rahat kıyafetler, gerekli olabilecek ilaçlar, kitap, tablet, ayakkabı sayılabilir. Bunlar olmazsa olmazlar tabi ancak sıkı gezginler için en az bunun kadar önemli olan bir şey daha var. Fotoğraf makineleri… Gittikleri her yerde en unutulmaz anları yakalamak ve bu anları ölümsüz kılmak için fotoğraf makinenizin yanınızda olması şart. Özellikle selfie modasının olanca gücüyle devam ettiği bugünlerde bir gezgin için fotoğraf makinesi olmaması düşünülemez. . Peki piyasada bulunan farklı marka ve modeller arasından hangisi sizin için uygun? İşte birkaç ipucu…

fotoğrafçılık

Çok Ağır Olmamalı

Dünyanın neresine gidiyor olursanız olun, otomobiliniz dahi olsa yanınıza alacağınız fotoğraf makinesinin çok ağır olmaması gerekiyor. Eğer profesyonel bir çekim için gitmiyorsanız daha hafif olan modeller arasından bir tanesini sizin işinizi görecektir.

Işık ve Flaş Özellikleri

Birçok fotoğraf makinesinin, kendi çekim özellikleri dışında sonradan monte edilebilen flaşları bulunuyor. Ancak burada da size önerimiz yine profesyonel bir fotoğrafçı, gazeteci, kuş gözlemcisi ya da vahşi doğa fotoğrafçısı değilseniz yanınıza yük yapmamak için ekstra bir aparat almamanız.

kamera özellikleri

Video Özelliği

Dijital fotoğraf makinelerinin birçoğunda artık bu özellik mevcut ancak siz yine de alırken makinenin video özelliği olup olmadığını sorgulayın. Seyahatiniz sırasında bir anda kendinizi kameraman olarak bulabilirsiniz.

Hafıza Kartı

Eğer çok fazla fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ya da video da çeken biriyseniz, fotoğraf makinenizin yüksek kapasiteli bir hafıza kartına sahip olması da önemli. Eğer yanınızda fotoğrafları aktarabileceğiniz bir tablet ya da bilgisayar yoksa bu durum sorun yaratabilir.

Farklı Çekim Özelliklerine Dikkat Edin

Artık fotoğraf makineleri de teknolojinin el verdiği ölçüde çok fazla çekim özelliğini aynı anda barındırıyorlar. Gece-gündüz, yoğun ışık, hareketli gibi özelliklerin yanında efekt verebileceğiniz modeller de mevcut. Makineyi satın alacağınız noktadan bu özellikleri öğrenerek kendinize en uygun modeli seçebilirsiniz.

fotoğraf çekme özellikleri

Bütçeyi Unutmayın

Dijital dünyanın size sunduğu birçok seçenek arasından fotoğraf makineniz için seçim yaparken bütçenizi de göz önüne almayı ihmal etmeyin. Sizin için en uygun modeli ve markayı seçerken optimum bir bütçe ile hareket ederek kendiniz için en iyi olanını seçebilirsiniz.

Gezmek, dolaşmak, yeni yerler keşfetmek, görmek, duymak ve yerinde tatmak dünyanın en güzel şeyi. Hepimiz dünyanın farklı noktalarına yaptığımız bu seyahatlerimizde kendimizce hazırlık yapmayı ihmal etmiyoruz. Peki ya beklenmeyen durumlar için nasıl bir önlem alıyoruz? Beklenen durumlara karşı önlem alabilirsiniz, ancak beklenmeyen tüm durumlar için Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yanınızda.

fotoğraf makinesi fiyatları

Acil Destek Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.