Farklı Ülkelerin Kulağa Tuhaf Gelen İlginç Yeni Yıl Adetleri

Buradasınız

Yaşa 31 Aralık 2020

Bir yılı geride bırakmak, yeni yılı ise umutla ve heyecanla karşılamak en özel etkinlikler arasında yer alıyor. Bu özel etkinlik birçok ülkede benzerlik gösterse de bazı ülkelerde farklı şekillerde kutlanıyor. Özellikle bazı ülkelerin yeni yılı karşılama ritüelleri sizi oldukça şaşırtacak cinsten. 2021 için geri sayıma başladığımız bu günlerde dünyadan ilginç yılbaşı geleneklerini sizler için derledik.

Adeta yarışıyorlar

İskoçların sizi çok şaşırtacak yeni yılı karşılama gelenekleri oldukça dikkat çekiyor. Saatler yeni yılın ilk dakikalarını gösterdiğinde İskoçlar en değer verdikleri insanların evine ilk ayak basan kişi olmak için adeta yarışıyor. Ayrıca İskoçlar, yeni yılın şans getirmesi için ilk ayak bastıkları evlere ekmek, tuz, para ve kömür gibi çeşitli hediyeler de götürüyor.

Kostümlü baloyu andırıyor

İsviçre’de yeni yıl diğer ülkelere göre biraz daha farklı karşılanıyor. İsviçre halkı yılın son ve yeni yılın ilk gününü iyi ve kötü ruhları simgeleyen çeşitli kostümler giyerek kutluyor. Bu gelenek, İsviçre kültürünü diğer ülkelerden farklılaştırmayı başarıyor.

Bol bol kahkaha atıyorlar

Bir diğer ilginç yeni yıl karşılama geleneği de Japon kültüründe bulunuyor. Japonlar, yeni yılın mutluluk ve iyi şans getirmesi için kapıların önüne ip asıyor, saat 00.00’ı gösterdiğinde ise yeni yılın neşeli geçmesi için dakikalarca bol bol kahkaha atıyorlar.

Altın paraları simgeliyor

Filipinler halkı da yeni yıla farklı bir gelenekle merhaba diyen ülkeler arasında yer alıyor. Filipinler halkı yuvarlak cisimlerin altın paraları simgelediğine inanıyor ve bu yüzden yılbaşı sofralarını yuvarlak meyveler ile süslüyor. Yeni yılın ilk dakikalarında ise bu meyveler tüketiliyor. Bu geleneğin bolluk, bereket ve mutluluk getireceğine inanılıyor.

Beyaz elbiselerin şans getireceğine inanılıyor 

Brezilya’da yeni yıla girildiğinde tüm halk beyaz elbiseler giyerek yeni yılı karşılıyor. Beyaz elbiselerin kötü ruhları kovacağı düşünülüyor. Ayrıca Brezilyalılar, yeni yıla girerken toplamda 7 takla atıyorlar ve bu ritüelin 7 dilek hakkı kazandıracağına inanıyorlar.

Evler çiçeklerle dolup taşıyor

Çinliler yeni yıl kutlamalarına başlamadan önce evlerini temizliyor. Bu gelenek Çinlilere kötü ruhları kovacaklarını ve yeni yılda tertemiz bir sayfa açacaklarını düşündürtüyor. Ayrıca Çinliler yeni yılın şans ve bereket getirmesi için evlerine farklı çiçekler satın alıyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.