Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Evrim Teorisiyle İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış
Evrim Teorisiyle İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

iyihisset.com

12 Şub 2020

Bilim tarihinin en önemli çalışmalarından biri olarak kabul gören Türlerin Kökeni, İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin tarafından 24 Kasım 1859'da yayımlandı. Yayım tarihinin üzerinden 161 yıl geçmesine rağmen hala ses getirmeyi başaran bu çalışma, birçok bilimsel araştırmanın da önünü açtı. İnsanoğlunun tarihine ışık tutan bu araştırmanın detaylarına gelin hep birlikte bakalım!

 

İşte evrim teorisiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar...

 

1. “Evrim teorisi bir teoridir, kanıtlanmamıştır.”

Günümüzde hala birçok insan, evrim teorisinin bir teori olduğunu dolayısıyla da kanıtlanmadığını düşünür ancak bu düşünce oldukça yanlıştır. Teoriler, var olan hipotezler ile bilimsel gerçekler arasındaki bağlantıyı sağlayan araçlardır. Kısacası hipotezler gerçeğin inşasında, teoriler ise gerçeğin açıklanmasında kullanılır. Yani sanılanın aksine evrim teorisi aslında bilimsel bir kanundur ve kanıtlanmıştır.

 

2. “Evrim gözlenebilmiş ve kanıtlanabilmiş değildir.”

Sanılanın aksine evrim teorisi, pek çok doğal gözlem ve laboratuvar deneyi ile kanıtlanmıştır. Hatta evrim teorisi için bilim dünyasında en güçlü teorilerden biri demek bile mümkün. Lenski deneyi ve Darwin ispinozları ile gerçekliği defalarca kanıtlanan evrim teorisi, bilimsel gücünü sürekliliğinden alır. Yani siz bu satırları okurken bile mikro düzeyde evrim gerçekleşmeye devam etmektedir.

 

3. “Evrim, bir tesadüf sonucu oluşur.”

Elbette ki şans ve tesadüf, canlıların evriminde rol oynar ancak bunlar dışında da oldukça fazla faktör vardır. Canlının habitatında yaşanan değişim, o canlılara avantajlı ya da dezavantajlı nitelikler kazandırır. Avantajlı nitelikler kazanan canlılar, değişen ortama daha iyi uyum sağlar ve hayatta kalabilir. Bu durum kesinlikle bir şans değildir. Doğada şanslı ya da güçlü olan değil daha iyi uyum sağlayan kazanır! Yani hangi canlının yaşayacağına karar veren şans değil, doğal seçilim kanunudur.

 

4. “Evrim teorisini ilk ortaya atan Darwin’dir.”

Sanılanın aksine evrimle ilgili ilk görüşlerin mimarı Darwin değilidr. Evrim görüşünün temelleri M.Ö 6. yüzyıla kadar gider. Evrimi sistematik bir şekilde ele alan ve bilimsel bir konu niteliği kazandıran ilk kişiyse Jean Baptiste Lamarck’tır. Charles Lyell, Georges Cuvier, Richard Owen, Erasmus Darwin (Darwin’in dedesi) gibi biyologlarının keşfi de evrim teorisini besleyen güçlü kaynaklardan birkaçıdır.

 

5. “Evrim için milyonlarca yıl gerekir.”

Sanılanın aksine evrimi gözlemlemek için milyonlarca yıl gerekli değildir. Evrim için birden fazla nesli gözlemlemek gerektiği doğru ancak bu gözlemi kısa ömürlü canlılar üzerinde yaptığınızda işiniz çok daha kolay! Gerekli laboratuvar ortamı sağlandıktan sonra kısa ömürlü (Örneğin, bazı bakteri çeşitlerinin bir nesli yalnızca 20 dakika sürmekte!) canlıların gözlemlenmesi, evrimi makro boyutlarda gözlemlemenize imkan tanır.

 

 

Kaynak:

https://onedio.com/haber/evrim-teorisiyle-ilgili-14-yanlis-bilgi-386330

https://khosann.com/evrim-hakkinda-dogru-bilinen-3-yanlis/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.