Elektronik müziğinin efsane grubu dağıldı… Daft Punk şarkıları artık yok

Buradasınız

Yaşa 23 Şubat 2021

Tüm dünyada 80’li yılların başından itibaren dalga dalga yayılmaya başlayan elektronik müziğinin efsane gruplarından olan Daft Punk, 28 yıllık birlikteliğin ardından ayrılma kararı aldı. 1993 yılında çıktıkları müzik yolculuğu boyunca hatıralara kazınan birçok çalışmaya imza atan grup, alametifarikaları haline gelen kostümleri ve kaskları ile de isimlerinden oldukça söz ettirmişti. İkili, ayrılık kararlarını da yine efsane bir hareket yaparak “Epilogue” isimli bir video ile tüm dünyaya duyurdu. https://www.youtube.com/watch?v=DuDX6wNfjqc Son 30 yıla müzikleri, giysileri, sahne performansları ve klipleri ile damga vuran Daft Punk’ı birlikte hatırlayalım…

Önce Darlin, sonra Daft Punk

Elektronik müziğin yükselişe geçtiği yıllarda tüm dünyada hemen her gün yeni bir grup ortaya çıkıyor ve kendi tarzını ortaya koyarak müzikseverlere ulaşmaya çalışıyordu. İlerleyen yıllarda yaptıkları müzikle bu grupların arasından sıyrılacak ve kendi tarzlarıyla üne kavuşacak gruplardan biri Daft Punk’tı. 1990’ların başında Fransa’da daha çok sevilmeye başlayan house müzik hareketinden esinlenen Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter, 1993 yılında grubu kurmaya karar verdi. Paris’te öğrenciyken tanışan ikili, önceleri basit garage rock müzikleri yaptıkları “Darlin” isimli bir grup kurdular. Bir süre sonra yerel bir dergi olan Melody Maker’ın kendileri hakkında yazdığı bir yazıda geçen “daft punky trash” sözünü çok severek isimlerini “Daft Punk” olarak değiştirdiler.

House müzik yapıyorlardı ancak bu müziğin temelini oluşturan ana öğeler olan funk, techno, disko, rock synthop gibi birçok farklı tarzı aynı şarkıda kullanıyorlardı. İlk yola çıktıklarında bağımsız sanatçıların şarkılarını alarak onlara cover yapmaya başladılar. İlk single’ları “The New Wave” 1993’te yayınlandı. Hemen arkasından piyasaya sürdükleri “Da Funk” ile yavaş yavaş tanınmaya başladılar. İlk albümleri olan “Homework” ise 1997 yılında piyasaya sürüldü ve büyük bir başarı yakaladı. Artık dans ve elektronik müzikte yeni bir ekol başlamıştı.

Yeni bir sound, farklı bir tarz

Grup üyeleri, yaptıkları her şarkı ve hareketle o kocaman müzik ailesinden farklı olduklarını göstermek istiyordu. Bir yandan şarkılarında kullandıkları tarz ve sound ile yeni bir soluk yaratırken bir yandan da klipleri ve kıyafetleri ile fark yaratıyorlardı. İlk kez sahnelerde görünmeye başladıkları andan itibaren kalabalık içine çıktıkları her yerde robotik kıyafetler ve kasklar takmaya başladılar. Zamanla röportajlarında ve TV programlarında da bu tarzı benimsediler. Önceleri daha sade olan tarzları, ilerleyen dönemde LED ışıklı kasklar ve metal eldivenlerle desteklendi. Bu tarzı sadece gerçek hayatta değil, kliplerinde de devam ettirdiler. 90’lara damgasını vuran ve “Homework” albümünde yer alan “Around The World” şarkısının klibinde, iskeletler, mumyalar, yüzücü kızlar ve garip devasa insanlar boy gösteriyordu. Onların bu tarzı çok sevilmiş ve beğeni almaya başlamıştı. Thomas Bangalter bu tarzı şöyle özetliyordu: “Doğrusu bu kostümleri giyiyor olmamızın tek nedeni çekingenliğimiz. Ancak bunlar, kısa sürede dinleyicilerimizi heyecanlandıran öğeler oldular. Süper güçleri olan sıradan çocuklar olduğumuz hissini uyandırıyor olmalı.”

İkinci albümleri 2001 yılında “Discovery” adıyla yayınlandı. 70’lerin disko müziklerine atıfta bulunan şarkılarla bezeli bu albüm de çok tutmuştu. Bu albümü 2005 yılında “Human After All” albümü ve Tron: Legacy filminin müzikleri izledi.

“Homework” dans müziğinde bir ikon oldu

Daft Punk, birçok şeyin birbirini tekrar ettiği ve kopyalandığı müzik dünyasında yeni bir şeyler deneyerek alternatif bir tarz oluşturmaya çalışmıştı. Elektro-pop tarzında yaptıkları yenilikler, dans şarkılarında kullandıkları ritimler ve bunu destekleyen yaratıcılık ve görsellik Daft Punk’ı farklı kılan özellikleriydi. İlk albümleri olan ve 1997 yılında kaydettikleri “Homework”, dans müziğinde bir mihenk taşı olarak kabul ediliyordu. Yıllar sonra 2013 yılında Pharrell Williams ve Nile Rodgers'ın da yer aldığı grupla bir retro single olan “Get Lucky”yi yapmış ve dünya çapında büyük beğeni kazanan bu şarkıyla 56. Grammy Ödülleri'nde Yılın Kaydı, Yılın Albümü, En İyi Düet/Grup Pop Performansı ve En İyi Dans/Elektronik Albümü olmak üzere 4 ödül kazanmışlardı. https://www.youtube.com/watch?v=5NV6Rdv1a3I

Daft Punk, 2007 yılında Türkiye’ye de gelerek Turkcell Kuruçeşme Arena’da bir konser vermişti.

“Around The World”, “Get Lucky”, “Lose Yourself To Dance”

Sayısız şarkıyı hit yapan ve listelerde her zaman üst sıraları zorlayan bir diskografiğe sahip olan Daft Punk, son albümlerini 2013 yılında “Random Access Memories” ismiyle piyasaya sürdü. Farklı bir iletişim kampanyası ile hazırlanan albümün ilk single’ı Pharrell Williams imzasını da taşıyan “Get Lucky” oldu. “Around The World”, “Get Lucky”, “Lose Yourself To Dance” gibi şarkıları ile hafızalara kazındılar. 1993 yılında müzik kariyerlerine başlayan grup aldığı yeni bir kararla dağılarak sahnelere veda ettiğini açıkladı.

Kapanışı Daft Punk’ın efsaneleşmiş şarkılarından biri olan “Around The World” ile yapalım.

Sizleri ve müziğinizi çok özleyeceğiz…

https://www.youtube.com/watch?v=LKYPYj2XX80 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.