Dünyanın En İlginç Yer Altı Şehirleri

Buradasınız

Yaşa 04 Temmuz 2020

Dünyanın dört bir yanında birbirinden ilginç, keşfedilmesi gereken yer altı şehirleri bulunmakta. Tarihe yön veren dünyanın en ilginç yer altı şehirlerini sizler için derledik.

Derinkuyu - Kapadokya

Kapadokya dünyada en fazla yer altı şehirleri bulunan yerlerden bir tanesidir. Kat kat farklı eserler görebileceğiniz yer altı şehrinin ilk katında ahırlar bulunuyor. Zamanında hayvanların saklanmış olduğu yer altı şehrinde hala ahırlar görmek mümkün. Yüzey seviyesinden 55 metre aşağı inen Derinkuyu, dünyanın en ilginç yer altı şehirleri arasında bulunmaktadır.

Petra - Ürdün

Petra, Güney Ürdün dağlarına yontulmuş kaya mezarları ile dünyanın en güzel antik yapıları arasında yer almaktadır. Petra’nın en önemli yapısını 40 metre yüksekliği ile Al Khazneh ve Hazine cephesi oluşturuyor. Alanın büyüklüğüne bakılarak 200 bin kişiye ev sahipliği yapmış olabileceği tahmin ediliyor.

Wieliczka Tuz Madeni - Polonya

Yer altı tuz katedrali olarak bilinen Polonya’nın Wieliczka Tuz Madeni, Krakow’un eteklerinde yer alan büyük bir yer altı odası olarak misafirlerini büyülüyor. Wieliczka’nın tarihi, kaya tuzu bulmak için açıldığı 1200’lü yıllara dayanmaktadır. Madende Da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” tablosunun kopyası, avizeler, heykeller ve kabartmalar bulunmaktadır.

Orvieto - İtalya

İtalya’nın ufak bir kasabası olan Orvieto, tablo gibi mimarisiyle öne çıkıyor. Kasabanın görünen mimarisi, güzelliği dışında en gizemli güzellikleri yer altında bulunuyor. Orvieto kayalara inşa edilen ve ilk olarak kuyu sarnıç olarak oyulan bir yer altı şehridir. Yıllar içinde içerisine galeriler, tüneller, şarap depolama ve güvercinler için ortak alan gibi yerler eklenmiştir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.