Dünya Barışını Konu Eden En Güzel Filmler

Buradasınız

Yaşa 01 Eylül 2021

Son yıllarda dünya çapında yaşanan olumsuz gelişmeler dünya barışı kavramının önemini bir kez daha anlamamızı sağladı. 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne özel olarak dünya çapında ses getirmiş ve birçok ödül alan filmleri sizin için araştırdık. 

Burma VJ: Kapalı Bir Ülkeden Haberler 

 Kapalı Bir Ülkeden Haberler,

Filmde, 2007 yılında Burma’da binlerce Budist rahibin önderliğinde başlayan protestoların rejim tarafından kanlı bir şekilde bastırılması konu alınıyor. Film, günümüze kadar uluslararası festivallerde 25’e yakın ödül almayı başardı ve dünya barışının pekiştirilmesine katkı sağladı. Yönetmenliğini Anders Ostergaard’ın yaptığı 2009 yapımı film, barış üzerine en iyi belgesel filmler arasında sayılıyor.

Grozni Rüyası  - Grozny Dreaming

belgesel, film, grozni rüyası

Müziğin evrensel gücünü temel alan bu filmde çeşitli Kafkas ülkelerinden gelen müzisyenler ortak bir amaca hizmet ediyor. Dünya barışı adına müzik yapmak için turneye çıkan müzisyenler, birçok bölgeyi gezdikten sonra Grozni’ye konser vermeye geliyor. Grozni Rüyası, dünya çapında ses getirmeyi ve dünya barışını yeniden gündem yapmayı başardı. Mario Caselli ve Fulvio Mariani’nin yönetmen koltuğunda oturduğu 2008 yapımı film, yayınlandığı dönemde büyük ses getirmişti.

Kayıp Vatan – His Lost Land

belgesel, film, kayıp vatan

Hollanda’nın güneyinden bir Molük kampında 6 sığınmacının polis tarafından katledilmesini ve bu olaya 6 yaşındaki bir çocuğun tanık olmasını konu alan film, günümüzün en büyük problemlerinden biri olan göçmenlerin sorunlarını ortaya koyuyor. Film Endonezya’dan kaçan ve Hollanda’ya sığınan göçmenler üzerinden dünya barışı için güçlü bir mesaj vermeyi başardı. Hollandalı ünlü yönetmen Koert Davidse imzası taşıyan film, belgesel dalında en iyiler arasında yer alıyor.

Cenin’in Kalbi – The Heart of Jenin

Cenin’in Kalbi, belgesel, film

Filistin vatandaşı olan 12 yaşındaki Ahmet’in 2005 yılında plastik bir silahla oynarken İsrailli bir asker tarafından vurularak öldürülmesini konu alan film, dünya çapında ses getirmeyi başardı. Ahmet’in ölümünün ardından babası Ahmet’in organlarını İsrailli çocuklara bağışlamaya karar verir. Dünya barışına katkı yapan bu film ele aldığı konu ile dünya çapında büyük bir izleyici kitlesine ulaştı. Marcus Vetter ve Lior Geller imzalı film, duygusal kurgusu ile dikkat çekiyor. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.