Doktorları Konu Alan 6 İzlenesi Film

Buradasınız

Yaşa 13 Mart 2021

doktor, tıp bayramı, film

Özellikle geçtiğimiz yılın mart ayında başlayan ve etkilerini halen hissettiğimiz pandemi hem doktorlara hem de sağlık çalışanlarına olan bakış açımızı farklı bir noktaya taşıdı. Artık onların yaşadıkları zorlukların daha fazla farkındayız. Diğer yandan doktorlar konu oldukları filmler ile sinema dünyasının da önemli karakterleri durumundalar. 14 Mart Tıp Bayramı kutlanırken, doktorları konu alan ve mesleki hayatlarına farklı bir gözle bakmamızı sağlayacak 6 unutulmaz filmi senin için derledik.

Patch Adams (1998)

film, patch adams, doktor

İzleyici yorumlarında, kesinlikle izlenmesi gereken ve insanı duygudan duyguya taşıyan çok etkileyici bir film olarak nitelenen Patch Adams, yaşanmış bir hayat hikayesini izleyiciyle buluşturuyor. Robin Williams, Philip Seymour Hoffman ve Monica Potter gibi ünlü oyunları bir araya getiren 1998 yapımı film, henüz bir tıp öğrencisiyken evinde kurduğu, ufak ancak sıra dışı sağlık merkeziyle, binlerce hastayı tek kuruş ücret almadan tedavi eden, “palyaço doktor” Patch Adams’ın öyküsünü anlatıyor.

Kadavra - Pathology (2008)

film, kadavra, doktor

Dünyanın en prestijli okullarından Harvard'ın en zor bölümlerinden tıp fakültesini bitiren Ted Gray, üç aylık adli tıp stajı için çok iyi bir patoloji uzmanı olan Jake Gallo ile tanışır. Her ikisi de kendilerinin en zor ölüm vakalarını aydınlatma konusunda eşsiz olduklarına inanmaktadır. Jake, Ted'i hangisinin daha mükemmel bir cinayet işleyeceğine dair bir oyuna davet eder. İki parlak doktor, kimin en iyi olduğunu göstermek için son bir yarışa girecektir. Alyssa Milano, Milo Ventimiglia ve Keir O'Donnell'in oyuncu kadrosunda yer aldığı 2008 yapımı film, gerilim ve cinayet tarzı filmleri sevenler için ideal bir yapım.

Tanrıyı Oynayanlar - Something the Lord Made (2004)

film, doktor, tanrıyı oynayanlar

Kyra Sedgwick, Alan Rickman ve Charles S. Dutton gibi usta oyuncuları buluşturan 2004 yapımı film, 1929 dönemi Büyük Buhran sırasında başlayan, cerrah Alfred Blalock ile siyahi asistanı Vivien Thomas'ın 34 yıllık ortaklıklarının hikayesini anlatıyor. İlk başta hademe olarak işe alınan Thomas, el becerisi ve kardiyolojiye duyduğu ilgi sayesinde Cerrah Blaloc'un araştırmalarının önemli bir parçası haline geliyor. Ancak dönemin ırkçı yaklaşımı Thomas'ı oldukça zorluyor. Kapalı kapılar ardında sorunsuz yürüyen bu ortaklık ilişkisi, beyazların hüküm sürdüğü kapıların ardında tam bir mücadeleye dönüşüyor.

Doktor - The Doctor (1991)

doktor, the doctor, film, tıp bayramı

Zengin ve başarılı bir doktor olan Jack McKee'nin hayatı kanser teşhisi konmasıyla değişecektir. Yıllarca hekim-hasta ilişkisine hekim gözüyle bakan Jack, olaya bir de hasta gözüyle bakmak zorunda kalacak ve yaptığı hataların farkına varacaktır. William Hurt, Christine Lahti, Elizabeth Perkins, Mandy Patinkin gibi ünlü oyuncuları buluşturan 1991 yapımı film, bir doktorun hasta gözünden mesleğini ve duygularını yorumlaması açısından başarılı bir yapım olarak anılıyor.

Çizgi Ötesi - Flatliners (1990)

çizgi ötesi, film, doktor, tıp bayramı

Korku, gerilim ve bilimkurgu öğelerini barındıran ve kült yapımlar arasında yer alan film, yaşamın ötesini merak eden tıp öğrencilerinin çılgın maceralarını konu alıyor. Yaşamın öbür tarafını merak eden 5 tıp öğrencisi bir araya gelerek, beden fonksiyonlarını durdurup ölümün öbür tarafını görmeyi denerler. Fakat, diğer tarafa yapılan bu ziyaretler zamanla karanlık olayların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. 1990 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Kiefer Sutherland, Julia Roberts ve Kevin Bacon gibi ünlü isimler yer alıyor.

Uyanışlar - Awakenings (1990)

uyanışlar, film, doktor

En İyi Film, En iyi Erkek Oyuncu ve En iyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar adayı gösterilmiş film, ömrünü bilime adayan asosyal bir doktorun icat ettiği bir ilaç sayesinde değiştirdiği yaşamları ele alıyor. Oliver Sacks’ın mesleki yaşamından bir kesiti anlattığı aynı isimdeki kitabından uyarlanan 1990 yapımı filmin başrollerini Robin Williams ve Robert De Niro paylaşıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.