Dijital Platformlardaki En İyi Biyografiler

Buradasınız

Yaşa 20 Kasım 2022

dijital platform, belgesel

Dijital platformlar müşterilerine sunduğu özel içerikler her geçen gün izleyici kitlesini artırmayı başarıyor. Birçok farklı dijital platform, çok sayıda kategoride içerik seçenekleri sunarak bu alandaki rekabeti de körüklüyor. Gündemdeki yapımlara ve klasik filmlere alternatif olarak biyografi, belgesel, spor, kültür ve sanat gibi farklı türde içerikler izleyicilerin beğenisini kazanıyor. Özellikle bir yandan didaktik etkisi ile izleyicileri bilgilendiren, diğer yandan da keyifli zaman geçirmelerine olanak sağlayan biyografi türündeki içerikler bir adım öne çıkıyor. Dijital platformlardaki en iyi biyografi içeriklerini senin için sıraladık.

Pelé

dijital platform, belgesel, pele

Netflix tarafından üretilen ve tüm dünyada büyük bir ilgi ile karşılanan Pelé’nin yönetmenliğini Ben Nichols ve David Tryhon yaptı. Efsane Brezilyalı futbolcunun yaşadığı zorlukları, mücadelesini ve başarılarını ekranlara taşıyan yapıt, Netflix’in en çok izlenen biyografileri arasında yerini almayı başardı. 23 Şubat 2021’de vizyona giren Pelé’nin yapımcılığını ise Kevin MacDonald, Jon Owen ve Jonathan Rogers üstlendi. Pelé’nin biyografisinin anlatıldığı içerik IMDb’de 10 üzerinden 7 puan almayı başardı.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

dijital platform, belgesel, naim süleymanloğlu

Yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlendiği Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, 2019 yılında Netflix platformu üzerinden izleyici ile buluştu. Muharrem Süleymanoğlu’nun “Kardeşim Cep Herkülü” adlı kitabından esinlenerek dizinin senaryosunu Barış Pirhasan kaleme aldı. Filmin yapımcılığını ise Mustafa Uslu üstlendi. Filmde birçok rekorun sahibi Naim Süleymanoğlu’nun çalkantılı hayatı ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti için kazandığı uluslararası başarılar seyirciye sunuluyor. Başarılı yapıt IMDb üzerinde 8.2 puan almayı başardı.

Citizenfour

dijital platform, belgesel, citizen four

Kimlerine göre dijital bir süper kahraman, kimilerine göre ise devletin gizli belgelerini açığa çıkaran bir vatan haini. Amazon Prime’da yayınlanan, Laura Poitras tarafından yönetilen ve 2014 yılında izleyici ile buluşan Citizenfour; Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın, vatandaşların özel hayatlarının gizliliğini yasal olmayan yollarla, gizlice ihlal ettiğini açığa çıkaran Edward Snowden’ın hayatını ve yaptıklarını konu alıyor. Röportaj tarzındaki biyografi içeriği Citizenfour, IMDb üzerinden 8 puan almış durumda.

Free Solo

dijital platform, belgesel, free solo

2018 yılında gösterime giren Amerikan Belgesel yapımı Free Solo, izleyicileri büyük bir adrenalinin içerisinde çekiyor. Elizabeth Chai Vasarhelyi ve Jimmy Chin tarafından yönetilen belgesel, Disney Plus platformu üzerinden izleyici ile buluşuyor. Haziran 2017’de Yosemite Ulusal Parkı’nda yer alan El Capitan’a solo bir tırmanış gerçekleştiren Alex Hunnold’un öyküsünü konu alan yapım, IMDb üzerinden 8.1 puan aldı.

The Crown

dijital platform, belgesel, the crown

Peter Morgan tarafından kaleme alınan, Left Bank Pictures ve Sony Pictures tarafından Netflix için üretilen bir drama-biyografi dizisi olan The Crown, Kraliçe II. Elizabeth’in saltanatını konu alıyor. İngiltere’nin en fazla tahtta kalan kraliyet mensubu olan II. Elizabeth’in inişli çıkışlı yaşamı izleyiciye sunuluyor. Netflix’in en beğenilen yapımları arasında yer alan The Crown, IMDb üzerinden 8.7 puan almayı da başardı.

Direniş

dijital platform, belgesel, direniş

Bein Connect platformu üzerinden seyirci ile buluşan Direniş, İkinci Dünya Savaşı’nda on binlerce yetimin hayatını kurtarmak için yola koyulan başarılı şovmen Mercel Marceau’nun hikayesini konu alıyor. Oscar adaylığı bulunan Jesse Eisenberg’in başrolde olduğu eserin yönetmenliğini Jonathan Jakubowicz üstleniyor. Gerçek bir hikâyeyi konu alan eser IMDb üzerinden 6.4 puan aldı.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.