Dansın Başrolü Aldığı Filmler

Buradasınız

Yaşa 29 Nisan 2017

dans

İnsanın belki de kendisini en iyi ifade ettiği hareket biçimidir dans. Bedeniyle ruhunu en estetik şekilde harmanlayabildiği, maddi ve manevi olarak kendisini birleştirdiği bir anlatım biçimidir. Her bir kültüre, yöreye, ulusa özel farklı biçimleriyle hayatımızın tam ortasında yer alan dans, zaman zaman çeşitli hastalıkların tedavisinde bir terapi yöntemi olarak da kullanılıyor.

29 Nisan yaklaşıyor. Bugünün önemi ise Dünya Dans Günü olması. Dünyanın ve Türkiye’nin hemen her yerinde farklı etkinliklerle kutlanan bugünden ilham alarak biz de sizin için sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış ve başrolü çalmış filmleri derleyelim istedik.

Şimdi gelin insanoğlunun bugüne kadar belki de en büyük keşfi olan dansın sinemada nasıl işlendiğine bir bakalım. Hafızalarımızda yer eden ve bizi “Ya biraz dans mı etsem acaba?” diye düşündüren unutulmaz sahnelerden birkaçını hatırlayalım.

1. Ucuz Roman (Pulp Fiction) - Uma Thurman ve John Travolta

pulp fiction

Yönetmenliği üstat Quentin Tarantino’nun yaptığı Uma Thurman, John Travolta, Samuel L. Jackson ve Bruce Willis’in oyunculukları ile efsaneleştirdiği Ucuz Roman, 1994 yapımı bir film. Can alıcı sahneleri ile dikkat çeken filme damgasını vuran ise Travolta ve Thurman’ın bir bar sahnesinde sergiledikleri dansları.

2.Cumartesi Gecesi Ateşi (Saturday Night Fever) - John Travolta

cumartesi gecesi ateşi

John Travolta’dan devam edelim. Kıvrak hareketleri ve enfes oyunculuğu ile birçok karaktere hayat vermiş olan Travolta, 1977 yapımı “Cumartesi Gecesi Ateşi”nde efsane grup Bee Gees’in ezgileri ile döktürmüştü.

3. Flashdance - Jennifer Beals

flashdance

Bir barda dansçı olarak çalışan ve en büyük hayali bir işi profesyonel olarak yapmak olan Owens’in hikayesini anlatan Flashdance, sonradan listelerde hit olacak “What a Feeling” şarkısıyla hafızalara kazındı. 1983 yapımı filmde finalde sahneye başrol oyuncusu Jennifer Beals çıkmıştı.

4. Yağmur Altında (Singin' in the Rain) – Gene Kelly

yağmur altında

Müzikal bir başyapıt olarak sinema tarihine giren Yağmur Altında, Gene Kelly’nin yağmur altında yaptığı unutulmaz dansla da hatıralarımızda. 1952 yapımı filmi, zamanın en iyi prodüksiyonları arasındaydı.

5. 3 Ahmak (3 İdiots) – Aamir Khan ve Kareena Kapoor

3 idiots

Hindistan sinemasının önde gelen isimlerinden Aamir Khan’ın en keyifli yapımlarından biri olan 3 Ahmak, klasik bir Hint filminin tüm özelliklerini taşıyor. Başrol oyuncularımız Aamir Khan ve Kareena Kapoor’u birkaç kez dans ederken görüyoruz. Karşınızda Zoobi Doobi…

6.İlk Aşk İlk Dans (Dirty Dancing) – Patrick Swayze ve Jennifer Grey

ilk aşk ilk dans

Bir yaz kampında dans öğretmenliği yapan Johnny Castle’ın hikayesini anlatan “İlk Aşk İlk Dans”, Patrick Swayze ve Jennifer Grey’in “Time of My Life” şarkısı eşliğindeki danslarıyla tarihteki yerini aldı. 

7. Grease – John Travolta

grease

Sinemada dans denilince akla kazınan sahnelerden biri de Grease filminde, bir tamirhanede John Travolta ve arkadaşlarının yaptığı efsaneyi unutmamalıyız. Film, bir müzikal olarak “You Are The One That I Want” ve “Summer Nights” ile de akıllarda.

8. Jailhouse Rock - Elvis Presley

Jailhouse Rock

Son olarak sözü üstada, Elvis “The Pelvis”e bırakalım. Rock’n Roll’un kralı olarak adını altın harflerle müzik tarihine kazıyan Elvis Presley, sinemada ve televizyonda da bir fırtına gibi esti. İşte bir örneği.

Dans etmek çok güzel, hem psikolojinizi hem de bedeninizi sağlam tutar. Ancak dans sırasında hiç beklenmedik bir şey başınıza gelebilir ve sakatlanabilirsiniz. İstenmeyen bir olayla karşılaştığınızda hazırlıksız yakalanmamak için QNB Sigorta “Hastane Destek Ferdi Kaza Sigortası” yaptırabilirsiniz. “Hastane Destek Ferdi Kaza Sigortası” bir kaza sonucu hastanede yatarak tedavi görmeniz gerekirse tazminat ödemesi yaparak tedavi masraflarını karşılamanıza yardımcı olur. Hazırlıklı olmak da fayda var…

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.