Cumhuriyet Ruhunu Anlatan En Güzel Yapımlar

Buradasınız

Yaşa 29 Ekim 2022

cumhuriyet, film, 29 ekim, atatürk, türkiye

Tarihimizin en şanlı günlerinden biri olan ve Cumhuriyeti bize armağan eden 29 Ekim’i bir kez daha büyük bir coşku ve sevgi ile kutluyoruz. Türk tarihinin en önemli anlarından da biri olan bu güzel günde, cumhuriyetin önemi, bu büyük devrime giden yolda yaşananlar, zorluklar, öne çıkan isimler ve birçok farklı ayrıntıyı kimi belgesel tadında da hazırlanmış olan filmlerle tekrar yaşaman mümkün. Cumhuriyet sevincini katlandıracak, seni o günlere götürecek ve ruhuna dokunacak yapımlardan birkaç tanesini bu yazımızda bulabilirsin.

Cumhuriyet

cumhuriyet, film, 29 ekim, atatürk, türkiye

Senaristliğini büyük yazar Turgut Özakman’ın yaptığı, yönetmen koltuğunda ise Ziya Öztan’ın oturduğu Cumhuriyet, bu büyük değişimin öncesi ve sırasında yaşananları belgesel tadında izleyiciye sunuyor. 1922-1930 yılları arasında yeni Türkiye’de yaşanan olayları, tarih sırasına göre veren ve değişimlerin nasıl yaşandığını aktaran dizi serisinin başrollerinde ise Rutkay Aziz, Savaş Dinçel gibi dev isimler rol alıyor. TRT tarafından hazırlanan ve dönemine göre oldukça iddialı ve büyük bir yapım olan Cumhuriyet dizisinde Hülya Aksular, Dolunay Soysert, Yeşim Alıç, Ayda Aksel, Kenan Bal, Kenan Işık ve Macide Tanır gibi isimler de bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak isteyen Mustafa Kemal’in ve arkadaşlarının can alıcı hikayesi tüm gerçekleriyle bu dizide seni bekliyor.

Ateşten Günler

cumhuriyet, film, 29 ekim, atatürk, türkiye, ateşten günler

Yine bir TRT yapımı olan ve cumhuriyete giden yoldaki olaylar etrafında şekillenen bir diğer dizi ise Ateşten Günler. 1987 yılında ilk kez yayına giren ve yine Ziya Öztan’ın yönetmenliğini yaptığı bu yapım, Türk edebiyatının büyük yazarlarından Halide Edip Adıvar’ın aynı isimli romanından uyarlanarak hazırlanmış. Başrollerinde Zuhal Olcay, Ahmet Levendoğlu, Can Gürzap, Müşfik Kenter, Metin Belgin gibi isimlerin rol aldığı yapım, cumhuriyet yolundaki büyük zorlukların ve içinden geçilen büyük zamanların hikayesini aktarıyor.

Son Osmanlı Yandım Ali

cumhuriyet, film, 29 ekim, atatürk, türkiye, son osmanlı yandım ali

Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere ve Engin Şenkan gibi usta isimleri başrolde izlediğimiz Son Osmanlı Yandım Ali de cumhuriyet öncesi dönemi ekrana aktaran yapımlardan biri. İşgal altındaki İstanbul’da geçen film, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcına ve oradan da cumhuriyete giden yolu anlatıyor. Mustafa Şevki Doğan tarafından yönetilen film, tarihi karakterlerle bezenmiş kurgu bir hikayeyi izleyiciye sunuyor. Eski bir kabadayı ve külhanbeyi olan Ali’nin Atatürk, kurtuluş ve cumhuriyete olan inancını bu filmde bulacaksın.

Veda

cumhuriyet, film, 29 ekim, atatürk, türkiye

Yönetmen koltuğunda usta isim Zülfü Livaneli’nin oturduğu Veda, Atatürk’ün son yıllarını ve yeni ve genç cumhuriyetin sancılarını anlatan bir dram filmi. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk arkadaşı olan ve sonrasında da silah arkadaşlığı ve yaverliğini yapan Salih Bozuk’un ağzından aktarılan yapım, hem Atatürk’ün hayatının dönüm noktaları hem de cumhuriyet yolunda yaşananları tüm gerçekliği ile gösteriyor. Bir kuşağın cumhuriyet gibi büyük bir değişime nasıl adım attığını ve bunu başarmak için nelere katlandığını da gösteriyor. Filmde Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Burhan Güven gibi usta isimler rol alıyor.

Dersimiz: Atatürk

cumhuriyet, film, 29 ekim, atatürk, türkiye

Atatürk’ün hayatını bir ders niteliğinde, özellikle ilk ve orta öğrenim çocuklarına anlatmak üzere hazırlanmış olan Dersimiz: Atatürk, Hamdi Alkan imzasını taşıyan bir yapım. Başrollerinde Halit Ergenç, Çetin Tekindor gibi büyük ve önemli isimlerin rol aldığı film, alanında efsane olan bir tarih profesörünün çocuklara verdiği derslerden oluşan bir konu ile ilerliyor. Hem Atatürk’ün hayatının hem de cumhuriyetin ilanını ve sonrasını anlatan film, Mustafa Kemal’in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini mümkün olduğunca gerçekçi aktarmaya çalışıyor. Cumhuriyetin kuruluşuyla yoktan var edilen ülkenin emeklerini ve Ata’nın hayran olunası insani özelliklerini bazen canlandırmalar bazen de tarihten gelen fotoğraf ve videolarla anlatıyor. 

Son Mektup

cumhuriyet, film, 29 ekim, atatürk, türkiye

Senarist ve yönetmenliğini Özhan Eren’in yaptığı Son Mektup, 2015 tarihli bir diğer filmimiz. Tansel Öngel, Nesrin Cavadzade, Bülent Şakrak gibi isimlerin rol aldığı film, I. Dünya Savaşı’nda görev alan pilot Yüzbaşı Salih Ekrem’in hayatını ve yaşadıklarını konu ediyor. Buradan başlayarak cumhuriyete kadar giden yolda yaşananlara dair ipuçları sunan film, özellikle o dönemde her alanda yaşanan zorlukları da gözler önüne seriyor. Çanakkale zaferine odaklanan yapım, cumhuriyet için açılan yolu da aydınlatan olaylara göndermeler yapıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.