Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çığır Açan ve Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Belgesel
Çığır Açan ve Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Belgesel

iyihisset.com

11 May 2020

Dünya üzerinde yaşayan tek tür olmadığımızı hatırlatan, doğa, yaşam, ölüm, uzay ve diğer gezegenler gibi merak edilen birçok alana anlaşılır ve basit düzeyde yanıtlar sunan belgeseller, artık en çok izlediğimiz yapımlar arasında yer alıyor. Belgesel yayıncılığında çığır açarak; yaşam, çevre, dünyamız ve içinde bulunduğumuz evrenle ilgili bildiğimiz her şeye farklı bir noktadan bakmamızı sağlayan, mutlaka izlemeniz gereken yapımları sizler için derledik.

Samsara

Hızlandırılmış fotoğrafçılık ve geniş formatlı sinematografi konularında uzman isimlerden Amerikalı yönetmen Ron Fricke’ye ait belgesel yapım Samsara, 2011 yılında izleyicilerle buluştu. Sanskrit kökenli modern dillerde “dünya” anlamında kullanılan Samsara, Budizm gibi Asya dinlerinde ise reenkarnasyon ya da yeniden doğum döngüsünü ifade ediyor.

Doğum, ölüm ve yeniden doğum üzerine sözsüz bir film olan Samsara’da doğal harikalar, üretim süreçleri ve dini ritüellerde farklı doğum ve ölüm biçimleri ile dünyanın eşsiz manzaralarından bazıları belgesel severleri bekliyor.

Yuva (Home)

Çevreci, aktivist, gazeteci ve fotoğrafçı Yann Arthus-Bertrand’in yönettiği 2009 yapımı belgesel Home (Yuva), dünyamızın karşı karşıya kaldığı sorunları irdeliyor. 50’den fazla ülkeden, genellikle yüksek noktalardan çekilmiş muhteşem görüntüleri içeren belgeselde, insanlığın dünyadaki yaşam çeşitliliğini ve gezegenin ekolojik dengesini nasıl tehdit ettiği aktarılıyor.

Bir Şarkının Peşinde (Searching For Sugar Man)

Malik Bendjelloul’un yönetmenliğini yaptığı ve Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel Oscar’ını kazanan 2012 yapımı belgesel film, 70’li yılların efsane müzisyenlerinden Sixto Rodriguez’in tüyleri diken diken eden öyküsünü anlatıyor.

Rodriguez’in efsaneleşme ve ortadan kaybolma sürecinin işlendiği belgesel, iki hayranının yolculuğunu ve Rodriguez’in ailesine ulaşılmasını konu alıyor.

Yeryüzü (Planet Earth)

Emmy ödülü başta olmak üzere birçok ödüle layık görülen ve 5 yıl gibi bir sürede tamamlanan yapım, BBC tarafından bugüne kadar çekilen en pahalı doğa belgeseli olarak biliniyor. Kusursuz çekimleri ve anlatımıyla izleyenleri büyüleyen belgesel, 11 bölümden oluşuyor. 2006 yılında BBC One kanalındaki ilk gösterimini 8 milyondan fazla kişinin seyrettiği yapım, yüksek görüntü kalitesiyle hazırlanan ve yayıncılıkta çığır açan yapımlar arasında gösteriliyor.

Cosmos: Bir Uzay Serüveni

İlk versiyonu 1980 yılında izleyiciyle buluşan ve ünlü Amerikalı astronom, kozmolog, astrofizikçi, astrobiyolog Carl Sagan’ın sunduğu belgeselin devamı niteliğinde olan Cosmos: Bir Uzay Serüveni’ni Carl Sagan’ın eski öğrencisi ve astrofizikçi Neil deGrasse Tyson sunuyor. Haluk Bilginer’in seslendirmesiyle Türkçeleştirilen 13 bölümlük belgesel, evrenle ilgili merak edilen birçok soruya anlaşılır ve basit düzeyde yanıtlar sunuyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.